Programy i projekty WBP w Olsztynie
Tak możemy... w bibliotece
Projekt został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ w latach 2019-2021.
Ubiegaliśmy się o realizację tego projektu, by zwiększyć szanse osiągnięcia celów Europejskiego Planu Rozwoju WBP w Olsztynie, w tym:
- by zwiększyć kompetencje kadry trenerskiej WBP
- docelowo poszerzyć ofertę edukacyjną WBP w Olsztynie kierowaną do osób dorosłych
- umiędzynarodowić działania WBP
- pozyskać nowych partnerów zagranicznych
Przez realizację projektu chcieliśmy:
- zwiększyć dostosowanie działań edukacyjnych WBP do potrzeb dorosłego współczesnego odbiorcy,
- poznać i wykorzystywać nowe rozwiązania, m.in. z zakresu planowania, organizowania i promocji edukacji dorosłych oraz wykorzystania w niej nowych technologii i metod,
- poprawić znajomość języka angielskiego naszych pracowników,
- wzmocnić rolę ekspercką WBP wśród bibliotek regionu w zakresie pozaformalnej edukacji dorosłych.
Zrealizowaliśmy następujące działania projektowe:
- działania przygotowawcze, w tym kurs języka angielskiego w Polsce,
- 15 międzynarodowych mobilności edukacyjnych,
- nawiązanie kontaktów z nowymi partnerami zagranicznymi i zacieśnienie współpracy z organizacjami przyjmującymi,
- upublicznianie doświadczeń projektowych,
- promowanie projektu i programu Erasmus+,
- dodawanie nowych/udoskonalonych szkoleń do oferty edukacyjnej WBP skierowanej do osób dorosłych.
W efekcie:
- 10 pracowników WBP zwiększyło swoje kwalifikacje w zakresie znajomości języka angielskiego podczas kursu w Polsce;
- 15 uczestniczek projektu (15 osobomobilności, 8 pracowników WBP) zwiększyło swoje kwalifikacje językowe podczas mobilności;
- 8 uczestniczek zwiększyło swoje kwalifikacje merytoryczne podczas indywidualnych mobilności;
- WBP w Olsztynie zacieśniła współpracę z bibliotekami w Budapeszcie, Libercu, Koprze i Brnie,
- WBP podpisała porozumienie o współpracy z Biblioteką Miejską w Koprze oraz z Biblioteką Jiri Mahena w Brnie,
- zbudowano wirtualną mapę nowych i potencjalnych partnerów WBP (uczestniczki projektu umieściły na niej informacje o 29 potencjalnych partnerach indywidualnych (osoby) oraz o 15 partnerach instytucjonalnych
(organizacje, instytucje); - utworzono i prowadzono blog projektu: https://takmozemywbibliotece.blogspot.com/;
- przygotowano i opublikowano w różnych mediach 8 artykułów o projekcie: 6 na platformie EPALE, 1 w Bibliotekarzu Warmińsko-Mazurskim, 1 w czasopiśmie VariArt);
- przygotowano 8 koncepcji szkoleń dla dorosłych z wykorzystaniem informacji, wiedzy i umiejętności uzyskanych za granicą (5 szkoleń przeprowadzono już w 2021 r., 3 zostaną dołączone do oferty WBP w roku 2022).
Plebiscyt 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu
Projekt został zrealizowany w ramach obchodów 100 rocznicy.
LemPress 2020
Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą, przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress. W ramach projektu organizowane są prezentacje w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie i w Wozowni Sztuk we Fromborku.
Akcja komunikacja
Projekt podniósł kompetencje 267 bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie szeroko pojętej komunikacji w trzech obszarach: komunikacja z klientem wewnętrznym, komunikacja z użytkownikiem, komunikacja z mediami. Zaplanowaliśmy szkolenia dla bibliotekarzy w siedzibie WBP oraz w bibliotekach partnerskich. Ze względu na sytuację zdrowotną w kraju większość z nich przeprowadziliśmy w formie webinariów.
DKK
W województwie warmińsko-mazurskim obecnie funkcjonuje 120 klubów przy bibliotekach publicznych, a koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Warmiński Zodiak
Konkurs historyczno-fotograficzny "16x90"
Konkurs dla młodzieży zorganizowany dla upamiętnienia 16 szkół polskich na Warmii w 90-lecie ich działalności.
VariArt
Pismo kulturalno-literackie wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Jest kwartalnikiem, pierwszy numer ukazał się w 2008 roku.
Na swoich łamach publikuje twórczość poetów oraz prozaików, m.in. Krzysztofa Szatrawskiego, Kazimierza Brakonieckiego, Mariusza Sieniewicza, Joanny Wilengowskiej.
Tak możemy w bibliotece
Po fazie euforii, z powodu tego, że udało nam się pozyskać dofinansowanie na wymarzone mobilności zagraniczne, rozpoczęła się faza intensywnej pracy: nad wyborem szkoły językowej, która przeprowadzi dla nas sprofilowane zajęcia przygotowujące do wyjazdu, ustalaniem ostatecznych lokalizacji naszych kursów i ich kosztów, ustalaniem planów podróży i harmonogramów wyjazdów. Oczywiście cały czas pracowałyśmy również nad dokumentacją projektu.
Konkurs "Moje korzenie, czyli skąd jestem?" 2
Druga edycja konkursu regionalnego dla młodych mieszkańców Warmii i Mazur.
Wirtualna rzeczywistość w realnej bibliotece
Projekt zakłada podniesienie kompetencji bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie włączenia wirtualnej rzeczywistości oraz innych nowoczesnych technologii do oferty bibliotecznej. Przeprowadzimy co najmniej 15 szkoleń dla bibliotekarzy w siedzibie WBP oraz w bibliotekach partnerskich z umiejętności interpersonalnych, VR (wirtualna rzeczywistość) i IT w bibliotece oraz promocji tych usług wśród mieszkańców.
Book w chmurach
Projekt zakładał podniesienie kompetencji bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie obsługi aplikacji mobilnych oferujących dostęp do książek elektronicznych. Rezultatem długofalowym jest i będzie rozszerzenie oferty o usługę udostępniania e-booków w bibliotekach biorących udział w projekcie oraz kreowanie nowych nawyków czytelniczych wśród użytkowników, którzy dotychczas nie korzystali z nowych technologii w celach związanych z książką.
LiteraTURA
Projekt LiteraTURA zakłada wzrost kompetencji literackich 90 bibliotekarzy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Spotkają się oni ze specjalistami (m.in. wykładowcami, tłumaczami, krytykami literackimi) w zakresie 3 literatur zagranicznych: niemieckojęzycznej, francuskojęzycznej, hiszpańskojęzycznej podczas 3 szkoleń. W czasie szkoleń promowane będą zbiory dotyczące danych obszarów językowych dostępne na różnych nośnikach w WBP w Olsztynie ph. „Podróże po literaturze”. Współpraca z regionalną księgarnią umożliwi uczestnikom szkoleń bezpośredni zakup najnowszych pozycji literackich związanych z danym obszarem językowym. Rezultatem długofalowym będzie rozbudowanie jakościowe i ilościowe oferty czytelniczej w bibliotekach publicznych województwa, w zakresie której występują deficyty w zbiorach bibliotek. Wzbogaci się ona o polskie przekłady książek z omawianych w ramach spotkań obszarów językowych. Uzupełnieniem działania będą: wystawa dotycząca prezentowanych w ramach projektu literatur oraz bibliografia tematyczna – zalecająca dotycząca prezentowanych literatur, która opracowana zostanie przez zespół bibliografów z Pracowni Regionalnej i Informatorium WBP w Olsztynie.
Pasja: BIBLIOTEKA!
Warsztaty będą okazją do popracowania nad własną motywacją (analizowania, wzmacniania). Mówiąc o motywacji (do pracy, do działania z ludźmi, do rozwoju, do zmiany), oprócz przyglądania się jej rodzajom (wewnętrzna/zewnętrzna, pozytywna/negatywna), będziemy analizować proces motywowania i osobiste doświadczenia w tym zakresie: od wzbudzania energii, przez określanie celów, priorytetów, czynności podtrzymujących energię, roli emocji w tym procesie, po analizę tego, co się udaje, a co można w procesie motywowania/automotywowania zmieniać. Ważnym elementem warsztatów będzie praktyka – ćwiczenie ich na sobie, wzmacnianie potencjałów i motywacji. Pracować będziemy warsztatowo, wzmacniająco, z wykorzystaniem doświadczeń osób uczestniczących.
Konkurs "Moje korzenie, czyli skąd jestem?'"
Konkurs regionalny skierowany do młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zakup nowości wydawniczych
Projekt realizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie dwutorowo. Z jednej strony jest to koordynowanie zakupu nowości wydawniczych na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego, z drugiej strony pełna realizacja zakupu nowości wydawniczych w ramach tego projektu dla WBP w Olsztynie.
DKK
W województwie warmińsko-mazurskim obecnie funkcjonuje 120 klubów przy bibliotekach publicznych, a koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Przegląd Wydawnictw Regionalnych
W 2008 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zainaugurowała Przegląd Wydawnictw Regionalnych ph.: „MojeTwojeNasze”, spotkanie wydawców, bibliotekarzy i czytelników. Głównym celem Przeglądu jest promowanie wydawnictw regionalnych oraz książki wartościowej merytorycznie, ambitnej, wyróżniającej się pod względem walorów literackich, edukacyjnych i edytorskich.
Przebudowa i modernizacja…
Projekt wzmocni rolę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, jako ważnego ośrodka podnoszącego atrakcyjność miasta i regionu, dzięki przebudowie i modernizacji jego głównej siedziby przy ul. 1 Maja 5. W odnowionym i nowocześnie wyposażonym budynku wzmocniona kadra przygotuje nową, rozszerzoną ofertę usług dla użytkowników biblioteki.
Biblioteka+
Biblioteka+ to wieloletni program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego przygotowanie i wdrożenie powierzone zostało Instytutowi Książki, a koordynacja w poszczególnych regionach bibliotekom wojewódzkim. W województwie warmińsko-mazurskim opiekę nad programem sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Sukertowej-Biedrawiny.
Program Rozwoju Bibliotek
Program Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany będzie w Polsce w latach 2009-2013. Przedsięwzięcie to jest częścią programu „Global Libraries” stworzonego przez Fundację Billa i Melindy Gates z myślą o ułatwieniu mieszkańcom małych miejscowości na całym świecie dostępu do komputerów, Internetu i szkoleń. Wykorzystany zostanie przy tym potencjał tkwiący w sieciach bibliotek publicznych.
Czesław Miłosz…
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza przygotowała cykl imprez ph. „Czesław Miłosz – nie ma GO już, ale ciągle jest obecny”. Celem projektu jest popularyzacja osoby i twórczości Czesława Miłosza z okazji Roku Miłosza, promocja rocznicy urodzin poety wśród mieszkańców Olsztyna oraz kreowanie kultury czytelniczej mieszkańców Olsztyna.
Krótki film o Miłoszu
Celem projektu jest popularyzacja życia i utworów Czesława Miłosza poprzez konkurs: „Krótki film o Miłoszu”. Konkurs jest skierowany do szerokiej publiczności. Główną grupą docelową są studenci wydziałów artystycznych i szkół filmowych. Regulamin umożliwia składanie prac również wszystkim innym zainteresowanym, którzy przygotują krótkie filmy związane z Czesławem Miłoszem i/lub z jego twórczością. Oceny prac dokona profesjonalne jury. Pokazy filmów odbędą się w Olsztynie, Gdańsku i Wrocławiu oraz w Internecie (w tym głosowanie internautów). Odbiorcy tych filmów będą mogli dostrzec Miłosza dzięki nowej formie przekazu, w jakiej będzie przedstawiony.
Cybernawigatorzy w bibliotekach
Projekt polega na realizacji w bibliotekach usługi edukacyjnej dla osób wykluczonych, zainspirowanej projektem „CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago. Obejmuje kolejno: przygotowanie i udostępnienie na wolnych licencjach materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie szkoleń bibliotekarzy, rekrutację i przeszkolenie „cybernawigatorów” oraz realizację usługi edukacyjnej (usługi „cybernawigatorów”) dla osób wykluczonych cyfrowo.
Bookriders
Celem projektu jest rozwój czytelnictwa i promocja wartościowej literatury, ze szczególnym uwzględnieniem literackiego dorobku autorów i wydawców regionalnych oraz utworów o regionie warmińsko-mazurskim.
„Ameryka w Twojej bibliotece”
„Ameryka w Twojej bibliotece” jest programem realizowanym w partnerstwie między Ambasadą USA a wybranymi bibliotekami publicznymi w Polsce. Program zapewnia bezpłatny dostęp do ponad 30 komercyjnych baz danych, umożliwia korzystanie z kolekcji anglojęzycznych książek, a także udział w organizowanych w ramach projektu warsztatach, spotkaniach, pokazach i innych wydarzeniach kulturalnych, poświęconych Stanom Zjednoczonym Ameryki.
Leksykon kultury Warmii i Mazur
KRASZEWSKI
Celem projektu jest zwiększenie standardu usług Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie poprzez wyposażenie WBP w nowoczesny sprzęt komputerowy, zapewniający użytkownikom biblioteki sprawniejsze korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom efektywniejsze katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich on-line. Wymieniliśmy i uzupełniliśmy przestarzałą infrastrukturę.
nowe KOMPETENCJE – nowe PERSPEKTYWY
Celem projektu nowe KOMPETENCJE – nowe PERSPEKTYWY jest podniesienie kompetencji osobistych i zawodowych 265 uczestników szkoleń – bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego. Rezultatem długofalowym będzie wzrost jakości pracy bibliotek i podniesienie ich prestiżu wśród społeczności lokalnej i władz. Szkolenia skierowane są do kadry zarządzającej i pracowników merytorycznych z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego.
Rozbudowa siedziby i potencjału…
Projekt zwiększy potencjał rozwojowy WBP w Olsztynie poprzez zbudowanie dodatkowego skrzydła siedziby biblioteki, co uwolni potencjał organizacyjny i merytoryczny pracowników, który obecnie jest mocno hamowany ograniczoną powierzchnią lokalu.
zł@p Europę w sieci…
„Zł@p Europę w sieci” to projekt realizowany w ramach obchodów 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od stycznia do maja 2014 r. będziemy organizować warsztaty, spotkania i konkursy dla młodzieży, dorosłych i seniorów, a kulminacją naszych działań będzie wielki finał 9 maja 2014 r. – Dzień Unii Europejskiej w Olsztynie.
Pilotaż gry Biblioteka…
Projekt był realizowany w ramach konkursu „Strefa Eksperymentu”, który jest elementem programu LABIB organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (w ramach Programu Rozwoju Bibliotek finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności).
Gra dla seniorów „Grasz w Internet? – Gram!”
Stowarzyszenie Miasta w Internecie w ramach Programu Polska Cyfrowa Równych Szans, który jest finansowany w ramach “Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”, Działanie 8.3 Programu Innowacyjna Gospodarka, którego realizatorem jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie “Miasta w Internecie”.
Od RELACJI do ARANŻACJI
Celem projektu od RELACJI do ARANŻACJI było podniesienie kompetencji zawodowych 60 uczestników szkoleń – bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego. Szkolenia dotyczyły dwóch zagadnień: jakości obsługi klienta biblioteki i jakości przestrzeni bibliotecznej. Zajęcia o charakterze warsztatowym poprowadzili specjaliści przedmiotu. Wizyta studyjna miała na celu zaprezentowanie praktycznych rozwiązań w zakresie modernizacji bibliotek i nowych budynków bibliotecznych.
Grasz w Bibliotece? – Gram.
Planowanie-Zmiana-Rozwój
Celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych 20 bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy wzięli udział w cyklu czterech dwudniowych warsztatach, dotyczących rozwoju kompetencji w zakresie budowania wieloletniej strategii.
DKK
Projekt wpisuje się w wieloletni program promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki “Tu czytamy” prowadzony przez Instytut Książki. Celem głównym jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury, udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje. W ramach projektu powstanie w początkowym okresie 10 Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotekach publicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się w nich 15 spotkań autorskich z pisarzami. Działalność klubów koordynowana będzie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.
Grunwald
Feliks Nowowiejski w Olsztynie
Celem projektu jest przybliżenie postaci Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, mającego niezwykłe zasługi twórcy muzyki do Roty. Projekt skierowany jest do mieszkańców Olsztyna i okolic, a zwłaszcza do młodego pokolenia. W programie projektu zaplanowano wystawy i cykl spotkań muzycznych ph. „Feliks Nowowiejski 100 lat Roty” oraz konkurs na ekslibris. Uczestnicy poznają biografię i twórczość kompozytora. Działania projektowe zostaną uzupełnione wydaniem folderu z kalendarium życia i wyborem bibliograficznym Feliksa Nowowiejskiego.
Zabytkobranie
Warmia i Mazury to kraina o wielkim bogactwie historycznym i wyjątkowym krajobrazie. Pełna pamiątek po minionych czasach kusi ich pięknem i tajemnicą. Na stronie „Zabytkobranie” prezentujemy wybrane obiekty o niezwykłej urodzie, jednak jak dotąd nie odkryte, często nieznane nawet wśród samych mieszkańców naszego regionu.
„Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych”
W ramach projektu, skierowanego do bibliotek publicznych z terenu województwa oraz ich pracowników i użytkowników, zostanie zorganizowany cykl szkoleń podnoszących kompetencje oraz umiejętności interpersonalne 30 bibliotekarzy. Cykl obejmować będzie warsztaty w Polsce poświęcone głównie rozwojowi umiejętności interpersonalnych oraz warsztaty w Danii, przygotowane przez duńskiego partnera, obejmujące tematykę z zakresu nowoczesnych usług bibliotecznych w Danii. Na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczeń oraz przy pomocy Wnioskodawcy i Partnera bibliotekarze opracują koncepcje nowych usług, które posłużą stworzeniu Katalogu nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych. Efekty projektu zostaną zaprezentowane podczas konferencji końcowej.
Dziennik Literacki Olsztyna – Majowe spotkania z książką
Dziennik Literacki Olsztyna to cykl imprez przygotowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną popularyzujących dorobek twórczy olsztyńskich: autorów książek, ludzi kultury i nauki oraz lokalnych wydawnictw. Akcja skierowana została do mieszkańców Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności do młodzieży szkół średnich.
Czytamy
Celem akcji jest zachęcenie czytelników do sięgnięcia po ciekawe lektury, polecane przez znanych mieszkańców Olsztyna i regionu. O swoich wyborach literackich napiszą również czytelnicy biblioteki.
„Bajkowe spotkania z książką na Warmii i Mazurach”
Głównym celem projektu jest promocja literatury, czytelnictwa i piśmiennictwa kulturalnego poprzez realizację cyklu imprez, których tematem przewodnim jest bajka. Działania kierowane są zarówno do dzieci, jak i osób, które z nimi pracują. Projekt obejmuje: konkurs na scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem bajki, wystawy, spotkania z dziećmi w bibliotece lub przedszkolach, internetowe akcje w czasie III Światowych Dni Bajki, publikacja książki z nagrodzonymi scenariuszami, która zostanie zaprezentowana w czasie konferencji podsumowującej projekt.
„Drzewko Dobrej Książki”
Celem akcji jest popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnienie/promocja przeczytanych utworów przez naszych czytelników.
„Herbertowska lekcja poezji”
Projekt jest skierowany do uczniów, bibliotekarzy i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Olsztyna i całego powiatu olsztyńskiego ziemskiego. Poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach, takich jak – zwiedzanie ekspozycji ukazującej twórczość poety w kontekście tradycji kultury, sztuki i filozofii; zajęcia twórcze prowadzone z wykorzystaniem wystawy edukacyjnej oraz spektakl teatru młodzieżowego – młodzież poznawała Zbigniewa Herberta i jego twórczość z innej, niż szkolna, perspektywy. Zorganizowana w ramach projektu konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli i studentów polonistyki stała się inspiracją do twórczych rozmów o poezji Herberta podczas zajęć dydaktycznych z uczniami. Wiodąca myśl wydarzeń realizowanych w ramach projektu koncentruje się wokół wątku egzystencjalnego w twórczości tego poety. Zadanie zrealizowano w ramach programu „Herbert” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Bajka terapeutyczna – konferencje, wystawy, spotkania z książką”
Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa poprzez realizację cyklu imprez, którego tematem przewodnim jest bajka terapeutyczna. Działania kierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób, które z nimi pracują. Projekt obejmuje: konferencję-sympozjum popularnonaukowe dotyczące terapeutycznej funkcji bajki, wystawy prezentujące najnowszą literaturę z tego zakresu, spotkania z dziećmi w bibliotece lub przedszkolach, publikację książki z bajkami, która zostanie zaprezentowana na spotkaniu autorskim w czasie konferencji podsumowującej projekt.
Prozatorskie skróty
Celem projektu jest promocja twórczości pisarzy Warmii i Mazur, przygotowana i prezentowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Innowacyjny charakter tego projektu to przede wszystkim forma, w jakiej dzieła literackie będą przedstawiane. Założeniem jest, aby fragmenty swojej twórczość czytali sami pisarze, w specyficzny dla siebie sposób i z własną interpretacją. Prezentacje te zostaną nagrane w studio radiowym i uzupełnione o krótkie wywiady.
Internetowy Festiwal Literacki „Euroczytanie 2007”
Wzmocnienie długofalowej współpracy pomiędzy Polską, Litwą i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych do rozwoju czytelnictwa głównie wśród młodzieży w wieku 16-25 lat.
Realizujemy prawo do informacji
Celem projektu jest wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w regionie Równego (Ukraina) oraz zapewnienie wolnego dostępu do publicznej informacji. Cele te zostaną osiągnięte dzięki zorganizowaniu sieci publicznych punktów dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych regionu Równego i przeprowadzeniu cyklu szkoleń o procesach demokratycznych, integracji europejskiej i możliwościach wykorzystania Internetu do wyszukiwania informacji.
Spotkania z książką 2
Ogłoszono konkurs literacki dla dzieci w wieku 10-14 lat ph. „Przygody Tomka na Warmii i Mazurach”. Nawiązuje on do 50. rocznicy pierwszego wydania książki „Tomek w krainie kangurów” i 95. rocznicy urodzin autora książki Alfreda Szklarskiego. Uczestnicy konkursu napisali indywidualna pracę, której główną postacią jest Tomek Wilmowski, bohater cyklu powieści A. Szklarskiego. Przygody Tomka są umiejscowione na Warmii i Mazurach w realnie istniejących miejscach.
KISS
Przedmiotem projektu były dwa komplementarne działania: 1) stworzenie i/lub modernizacja 200 punktów publicznego dostępu do Internetu (PIAP – Public Internet Access Point) głównie na obszarach wiejskich i w małych miastach do 20.000 mieszkańców, 2) rozbudowa szerokopasmowej infrastruktury dostępowej w gminach objętych projektem przy wykorzystaniu już istniejących szkieletowych sieci szerokopasmowych.
Spotkania z książką
W ramach projektu zorganizowano i przeprowadzono akcje czytania książek dla dzieci w bibliotekach publicznych Warmii i Mazur. Działania te razem z wystawami związanymi z czytanymi wydawnictwami zachęcały dzieci do wzięcia udziału w 2 konkursach: plastycznym i literackim. Prace były oceniane dwuetapowo: na szczeblu powiatu i województwa. Dla wszystkich autorów zwycięskich prac przygotowano nagrody. Dodatkowo wyróżnione zostały biblioteki, z których pochodzą prace laureatów etapu wojewódzkiego, biblioteka, z której zgłoszono największą liczbę prac konkursowych oraz biblioteka, która najaktywniej koordynowała prace projektowe w swoim powiecie. Projekt kończą wystawa, spotkanie i wydawnictwo pokonkursowe.
Galeria Stary Ratusz
W ramach niniejszego projektu, czyli w roku 2006 odbędzie się 21 wystaw. W latach 2003-2005 odbyło się ich 35. Wyposażenie, nabyte dzięki wsparciu MKiDN pozwoli uświetnić kolejne spotkania ze sztuką w każdym kolejnym roku (planujemy co najmniej 20 wystaw rocznie). Słowem „wystawa” określamy w projekcie spotkania artystyczne różnego rodzaju. Od tradycyjnej wystawy prezentującej prace artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy czy fotografików po wernisaże i multimedialne prezentacje i koncerty. Niektóre wystawy towarzyszyły większym imprezom, z których wspomnieć należy międzynarodową konferencję „Biblioteki publiczne – wiedza, kultura, informacja” (25-26 maja 2006 r.). W ramach projektu powstają plakaty, zaproszenia, katalog dotyczący wystaw i film o Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Promują one kolejne wystawy (plakaty, zaproszenia) i ogólną ofertę Galerii Stary Ratusz oraz jej organizatora – WBP w Olsztynie (film, katalog „55 wystaw na 55-lecie WBP w Olsztynie”).
N@utobus
N@AUTOBUS – projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – realizowany jest na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), uczestniczą w nim także partnerzy z sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych. Pilotaż projektu realizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie koordynatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
@bus
Celem projektu jest wyrównanie dostępu do dóbr i usług kultury oraz poprawa warunków funkcjonowania instytucji kultury poprzez udostępnienie Internetu w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych Warmii i Mazur dzięki uruchomieniu i działaniu samochodu internetowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. W ramach projektu stworzono wędrowny – szkoleniowy – punkt publicznego dostępu do Internetu poprzez zakup samochodu z możliwością różnej konfiguracji wyposażenia. “@bus warmińsko-mazurski” wzmacnia prospołeczne oddziaływanie instytucji kultury docierając do najbardziej niedostępnych miejsc na mapie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii informacyjnych.
CEI
W ramach programu uzupełniono licencjonowane oprogramowanie w pracowni komputerowej WBP oraz MGBP w Dobrym Mieście, przeszkolono nauczycieli, bibliotekarzy i wolontariuszy w zakresie użytkowania programu EuroPlus + do nauki języka angielskiego, użytkownia internetu oraz zakupiono podręczniki i materiały pomocnicze w celu zorganizowania kursów językowych dla dzieci z Dobrego Miasta i Olsztyna, a także zajęć indywidualnych dla kursantów oraz innych chętnych.
Kluby
Program zapewnił okolicznym i najskromniej wyposażonym finansowo mieszkańcom Olsztyna realną możliwość użytkowania komputera.
Stanowisko komputerowe (komputer, drukarka, skaner) w czynnym zarówno w godzinach rannych jak i popołudniowych Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP (OLDiM) udostępniono nieodpłatnie członkom zorganizowanych grup – klubów i osobom indywidualnym, które wykazały się ciekawymi pomysłami i uzasadniły ich wartość w bibliotece. Powstało 6 klubów wybranych w Konkursie na Klub. Karty członkowskie uprawniały do bezpłatnego korzystania z komputera w OLDiM oraz z komputerów pracowni komputerowej. Pracownia została otwarta dodatkowo w dwa popołudnia tygodniowo.
Rodzinne weekendy kultury
Program zapewnił mieszkańcom Olsztyna możliwość użytkowania komputera, nawigacji w internecie – wspólnie z rodziną i znajomymi; poszukiwanie informacji na każdy temat, a w szczególności na tematy dotyczące literatury i sztuki, historii lokalnych środowisk (miasta, dzielnicy, ulicy, szkoły, rodziny…) w źródłach pisanych i multimedialnych; możliwość zapoznania się z twórczością i osobami ciekawych ludzi (szczególnie wywodzących się lub tworzących w lokalnych środowiskach) oraz prezentację własnych osiągnięć i własnej twórczości na spotkaniach, wystawach i wernisażach organizowanych w pomieszczeniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Polsko Francuskiego w Olsztynie, Muzeum Olsztyńskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury, Obserwatorium Astronomicznego; możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności poprzez uczestnictwo w nieodpłatnych szkoleniach i pokazach multimedialnych.
BIL
Opisywany projekt był pilotażową częścią większej akcji, która nadal jest kontynuowana. Został zaplanowany w celu pobudzenia lokalnych środowisk województwa warmińsko – mazurskiego do wykorzystania internetu jako nośnika informacji kierowanej do społeczności lokalnych, jak i szerszej rzeszy publiczności internetowej; informacji o sprawach ważnych, ciekawych, aktualnych i atrakcyjnie zaprezentowanych.
PULMAN
Głównym celem Sieci PULMAN było stymulowanie i promowanie polityki służącej wzrostowi dostępności i efektywności działania instytucji kultury a także popularyzowanie najlepszych przykładów rozwiązań charakterystycznych dla ery cyfrowej w bibliotekach publicznych i innych placówkach kultury funkcjonujących na poziomie regionalnym i lokalnym.
BIS
Projekt wchodził w skład Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2001 – 2002, który został po podpisaniu zatwierdzony przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Radę Ministrów. Po renegocjacji Kontraktu termin finalizacji wykonania jego zadań przesunięto na rok 2003. Było to najbardziej spektakularne przedsięwzięcie WBP w Olsztynie. Kompleksowe zabezpieczenie w sprzęt komputerowy sieci bibliotek równomiernie rozłożonej na terenie całego województwa wraz z planowanym systemem szkoleń dawnej i nowej kadry bibliotecznej – było działaniem jednocześnie modernizującym istniejącą sieć instytucji kultury i wdrażającym nowoczesne technologie. Innowacyjny charakter projektu powodowany był również zintegrowanymi działaniami w zakresie wirtualnej biblioteki i Bazy Informacji Lokalnej.
Regionalna Informacja w Internecie
Główny temat projektu to założenie przez biblioteki trzech uczestniczących regionów sieci dostarczającej ludności informacji lokalnych jak również informacji o Unii Europejskiej. Projekt był powiązany ze zrealizowanym przez Polską stronę projektem BIS, w ramach którego budowano biblioteczną informacyjną sieć szkoleniową pomiędzy 117 głównymi bibliotekami na Warmii i Mazurach. Projekt “Regionalna informacja w Internecie” został zaplanowany w celu wymiany doświadczeń między partnerami z Polski, Danii i Rosji oraz pobudzenia lokalnych środowisk bibliotekarskich do wykorzystania Internetu jako nośnika informacji kierowanej do społeczności lokalnych, jak i szerszej rzeszy publiczności internetowej, a także jako narzędzia, które owe informacje pozwoli mieszkańcom wykorzystać w życiu codziennym. W ramach projektu prowadzone były szkolenia i kursy komputerowe przez trenerów duńskich i polskich w Polsce i Kaliningradzie. Projekt zakończyła międzynarodowa konferencja w dniach 10-11 maja 2004 r., która miała miejsce w Olsztynie i Nidzicy.
Ikonka
Program “Ikonka” polega na uruchomieniu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych, gminnych ośrodkach kultury lub podobnych publicznie dostępnych placówkach wszystkich gmin województwa. Punkty te nazywane są “czytelniami internetowymi”. Głównym celem “Ikonki” jest zapewnienie jak najszerszym rzeszom ludności Polski taniego, łatwego i powszechnego dostępu do Internetu.
Sieć partnerstwa...
Projekt zakłada wykorzystanie możliwości programu LEADER+ i doświadczeń Carrefour na Bornholmie oraz Satelitarnego Biura na Warmii i Mazurach w celu przygotowania pracowników samorządowych województwa do prowadzenia Lokalnych Grup Działań, opracowywania Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich, wykorzystywania programów pomocowych dla rozwoju regionu. W ramach projektu przygotowuje się również pracowników bibliotek powiatowych do prowadzenia regionalnych centrów informacji o Unii Europejskiej nastawionych w szczególności na działania na obszarach wiejskich.
Ikonk@-eduk@cja
Ikonk@-eduk@cja to pilotażowy projekt Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, realizowany w województwie warmińsko-mazurskim i koordynowany tu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Projekt ma na celu przeszkolenie pracowników publicznych punktów dostępu do Internetu (szczególnie punktów powstałych w ramach programu “Ikonka”) w zakresie użytkowania Internetu.
Internet dla wsi, gminy, miasta i województwa
W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Olsztyna i całego województwa olsztyńskiego. Projekt w szczególności adresowany był do dzieci i młodzieży nie mającej dotychczas dostępu do komputera w ogóle i do Internetu, a także do osób niepełnosprawnych i poszukujących pracy. W ramach projektu prowadzono szkolenia stacjonarne w pracowni komputerowej WBP dla uczniów szkół średnich Olsztyna, na których kształtowano umiejętności korzystania z Internetu: wyszukiwania informacji, korzystania z poczty elektronicznej i tworzenia stron www. Wydawano wirtualne czasopismo, udostępniano miejsce na konta poczty elektronicznej i serwisy internetowe uczestników.
PLACCAI
Celem programu było uaktywnienie działalności istniejących bibliotek w Polsce północno – wschodniej poprzez rozszerzenie ich funkcji jako centrów kulturalnych i ośrodków informacji lokalnej. Dzięki włączeniu bibliotek do ogólnoświatowej sieci Internet pojawiła się możliwość zaspokajania różnorakich potrzeb szerokiego grona czytelników – młodzież kontaktowała się z rówieśnikami w innych krajach, bezrobotni szukali pracy, a liczne grono mieszkańców miast i wsi poszukiwało interesujących ich informacji. Stworzyło to potrzebę szkolenia bibliotekarzy realizujących projekt w zakresie automatyzacji, co zaowocowało intensywnym kursem komputerowym realizowanym przez WBP.
Komputerowe szkolenia wyjazdowe
Odbyło się 14 wyjazdów mikrobusem WBP (kierowca, wykładowca, asystent) ze sprzętem (5 komputerów PC, laptop, telefon komórkowy z dostępem do Interneteu, przenośna sieć lokalna, wideoprojektor). Biblioteki w terenie zapewniały pomieszczenie (stoliki, krzesła, dostęp do sieci elektrycznej) i werbowały uczestników, którzy później przekazywali i nadal przekazują zdobytą wiedzę i umiejętności użytkownikom bibliotek, pracownikom innych instytucji oraz prywatnym znajomym. W efekcie działanie WBP oznaczało upowszechnienie obycia z możliwościami komputera i Internetu, ułatwienie dostępu do informacji potrzebnej w środowisku lokalnym; kształtowanie umiejętności prezentowania własnych działań szerokiej rzeszy odbiorców (korzystanie z poczty elektronicznej, pokazy komputerowe, strony www), pobudzenie inicjatywy w celu poszukiwania rozwiązań problemów i zaspokajania potrzeb informacyjnych poprzez Internet.
WPBP
Zgodnie z ustaleniami Zarząd Powiatu w Olsztynie zobowiązał się do przekazywania corocznie funduszy na pokrycie kosztów realizacji zadań WPBP dla odpowiednich bibliotek zgodnie z zawartymi umowami, nieodpłatnego użyczenia bibliotekom sprzętu komputerowego i odpowiedniego oprogramowania oraz przekazywania pozostałym partnerom wszelkich informacji potrzebnych do realizacji zadań WPBP. Jako partner i koordynator programu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zobowiązała się do udostępniania w formie wypożyczeń międzybibliotecznych własnego księgozbioru, sprawowania nadzoru merytorycznego nad powstającą siecią bibliotek w powiecie, prowadzenia szkoleń poszerzających kwalifikacje pracowników bibliotek, koordynowania działań zmierzających do utworzenia komputerowego katalogu zbiorów bibliotecznych. Realizacja zadań WPBP przewidywana jest na wiele kolejnych lat.