Maria Zientara-Malewska to jedna z ważniejszych postaci Warmii: ceniona w swoich czasach poetka, nauczycielka i aktywistka na rzecz piękna i czystości języka polskiego oraz kultury i tradycji regionu. Nie myślmy jednak o niej “pomnikowo”…
Pisarka dzięki swojej postawie oraz twórczości – rzewnym, pełnym emocji wierszom – wręcz stanowiła uosobienie idei “regionalizmu” w wersji ciepłej, zaangażowanej, swojskiej. Całe swoje życie też z wielkim przekonaniem propagowała wiedzę na temat znaczenia „własnej małej ojczyzny” – tej ugruntowanej w wielkiej wspólnej ojczyźnie wszystkich ludzi. Poezja Marii to prawdziwa wyprawa na Warmię dawną-niedawną, gdyż przedstawia świat, który albo przeminął, albo bardzo się zmienił.
Ruszajmy więc w Ekspedycję Zientara-Malewska, aby poznać korzenie drzewa, którym jesteśmy, aby zanurzyć się w słowa, które zawsze będą śpiewać w naszych gałęziach.
Poznaj zwykłą-niezwykłą biografię dziewczyny z Brąswałdu, która stała się poetyckim głosem Warmii.
Poznaj ilustrowaną poezję Marii Zientary-Malewskiej, czyli wystawę na temat jej wierszy. Popatrz, jak ukazuje zmiany natury i obyczaje warmińskiej wsi.
Chodź z nami ulicami Olsztyna: odkryj pamiątki po Marii Zientarze-Malewskiej i zobacz miasto jej oczami.