ul. 1-go Maja 5 godziny otwarcia: | ul. Stare Miasto 33 godziny otwarcia: |
Kierownik: Anita Romulewicz
Zespół: Katarzyna Kujawa, Marta Pęcak, Małgorzata Skowrońska (Informatorium, Bibliografia); Kamila Nadolska, Anna Rau, Anita Romulewicz (Digitalizacja, Dokumenty Życia Społecznego, Zbiory zabytkowe)
Informatorium
Służymy użytkownikom biblioteki pomocą w wyszukaniu informacji na każdy temat, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień o tematyce regionalnej. Wspieramy czytelników w poszukiwaniach informacji w oparciu o liczne bazy danych, w tym: Bibliografię Opracowań Literackich – bazę piśmiennictwa na temat literatury i sztuki (motywy literackie, sylwetki twórców, teoria literatury), recenzje filmów – bazę piśmiennictwa na temat filmoznawstwa, a także krajowe i zagraniczne bazy danych, serwisy informacyjne, m.in. Academica, system informacji prawnej INFOR-LEX oraz unikalne i cenione zasoby regionalne – książki, czasopisma i dokumenty życia społecznego.
Bibliografia Warmii i Mazur
We współpracy z bibliotekarzami z województwa warmińsko-mazurskiego tworzymy „Bibliografię Warmii i Mazur” – bazę piśmiennictwa regionalnego od 1945 r. Najstarsze bibliografie dostępne są pełnotekstowo w formacie PDF w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej. Od 2023 roku regionalna baza elektroniczna powstaje w programie ALMA, bazy regionalne tworzone są w systemie MAK. Na stronie biblioteki prezentujemy także Regionalia: książki o Warmii i Mazurach oraz autorstwa pisarzy z regionu.
Digitalizacja
Koordynujemy tworzenie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej, współpracę Klastra WMBC oraz udostępnianie zestawu mobilnego do digitalizacji.
Zbiory specjalne
Gromadzimy i udostępniamy w postaci katalogu elektronicznego zasób dokumentów życia społecznego – druków i obiektów regionalnych o wyjątkowym charakterze formalnym i tematycznym (katalogi, zaproszenia, bilety, plakaty, zdjęcia, albumy, ulotki, pocztówki itp.), w tym cenne zbiory zabytkowe. Obok książek i czasopism regionalia te stanowią unikalny zasób o walorach historycznych, badawczych i archiwalnych. W Pracowni Regionalnej udostępniamy też inne, nieregionalne zbiory specjalne: książki zabytkowe, ikonografię i kartografię.
Promocja źródeł informacji i wiedzy o regionie
Poprzez szereg działań popularyzujemy wiedzę i zasoby biblioteczne o regionie Warmii i Mazur:
a) organizujemy konferencje regionalne, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, zajęcia z edukacji regionalnej, akcje, projekty, konkursy. Pracownia Regionalna otwarta jest na współpracę z innymi instytucjami i stowarzyszeniami szczególnie w zakresie realizacji projektów o charakterze regionalnym. Do wielu projektów powstały ciekawe serwisy informacyjne: Bajkoterapia (2008), Zabytkobranie (2009), Grunwald (2010), Leksykon Kultury Warmii i Mazur (2011/2012), Moje korzenie, czyli skąd jestem (2015), Narodowe Czytanie Sienkiewicza (2016), Moje korzenie, czyli skąd jestem 2 (2017), Konkurs “16×90” (2019); Plebiscyt 1920 na Warmii, Mazurach i Powiślu (2020).
b) tworzymy i udostępniamy wystawy: Ewolucja bibliotek (2015), Słowo ważna rzecz (2017), Skarby Warmii (2017), Demony, duchy (2019);
c) publikujemy artykuły na tematy regionalne w wydawnictwach naukowych, czasopismach branżowych i kulturalnych, mediach społecznościowych. Zobacz: wydawnictwa WBP, Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski, VariArt, Blog regionalny.
Warsztaty i szkolenia
Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z bibliotekarzami z województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie tworzenia bibliografii regionalnej, gromadzenia i opracowania dokumentów życia społecznego, digitalizacji, promocji regionu i edukacji regionalnej. Zobacz: oferta.