Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Bibliografia Warmii i Mazur to najpełniejszy zbiór informacji o tym, co opublikowano na temat regionu od 1945 roku do dzisiaj. Zebrane opisy dotyczą książek, czasopism, artykułów, a nawet krótkich wzmianek prasowych. Wszystkie tematycznie odnoszą się do tych krain historycznych oraz województwa warmińsko-mazurskiego lub zostały napisane przez autorów pochodzących z regionu. Bibliografię tworzymy dla Was codziennie i na bieżąco.
Pierwsza i najpełniejsza bibliografia tematyczna poświęcona akcji plebiscytowej zorganizowanej w 1920 roku na terenie Warmii, Mazur i Powiśla. Książka zawiera opisy ponad 1060 pozycji o dużym znaczeniu naukowym wydanych od czasu zakończenia drugiej wojny światowej do 2020 roku, zarówno w Polsce jak i zagranicą.
19 października 1466 roku podpisany został traktat pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim kończący wojnę trzynastoletnią. W bibliografii tzw. drugiego pokoju toruńskiego zgromadzone zostały informacje na temat samego aktu oraz wydarzeń z nim bezpośrednio powiązanych. To wyjątkowy wykaz prac naukowych i popularnonaukowych z lat 1945-2016.
„Historia kultury i dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur” to pierwsza publikacja bibliograficzna, w której zebrane zostały informacje o źródłach do badań nad historią regionu oraz dziedzictwem materialnym i niematerialnym. Książka zawiera ponad 3800 opisów książek i artykułów naukowych m.in. o krajobrazie, zabytkach, etnografii, tożsamości i świadomości dawnych oraz obecnych mieszkańców.
Publikacja bibliograficzna wydana w 2010 roku na temat Bitwy Grunwaldzkiej z 1410 roku oraz bogatych tradycji z nią związanych. Zawiera zbiór ponad 1100 informacji o książkach, artykułach z czasopism, rozprawach naukowych oraz źródłach cyfrowych, które ukazały się od 1990 roku. Stanowi cenną kontynuację wcześniejszych bibliografii na ten temat.
Szukaj w bazach według tematu, nazwiska autora, roku wydania, tytułu książki, artykułu lub czasopisma.
W każdej z bibliografii artykuły i książki pogrupowano według form i węższych zagadnień. Skorzystaj ze spisu treści i indeksów na końcu.
Przejrzyj specjalnie wyselekcjonowane zestawy książek dostępnych w bibliotece. Może zachęcą Cię ich opisy i okładki. Numery sygnatur ułatwią wypożyczenie.