Na spotkaniu Edward Cyfus przybliżył historię Warmii, sięgając aż do XIII w., czytał fragmenty swojej powieści oraz zaprosił wszystkich chętnych na wskrzeszony “Kiermas Warmiński” 5 lipca 2008 r. w Butrynach.
Edward Cyfus – (ur. w 1949 roku w Dorotowie) z ojca Mazura i matki Warmianki. Warmiak, piewca gwary warmińskiej. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Barczewie, gdzie mieszkał do 1981 roku. Na dziesięć dni przed stanem wojennym wyjechał do Niemiec. Przez jedenaście lat przebywał i pracował w okolicach Frankfurtu nad Menem. Do Polski powrócił w 1992 roku i założył firmę fonograficzną. Od 1998 przez cztery lata wygłaszał co tydzień na antenie Radia Olsztyn swoje gawędy w gwarze warmińskiej. W formie opowiadań publikował je na łamach Gazety Olsztyńskiej od 2003 r. Teksty swoje tworzy w zapisie fonetycznym, mając nadzieję, że czytający przyswoi sobie brzmienie melodyjnej gwary, prawie doszczętnie zanikłej po II wojnie światowej. W 2000 r. wydał własnym nakładem książkę (“Po naszamu”) – zbiór gawęd z kasetą oraz słownikiem zwrotów i wyrażeń gwarowych. W roku 2003 i 2006 ukazały się kolejne dwie książki: “A życie toczy się dalej…” i “A życie toczy się dalej. Cz 2”, oparte na biografii jego matki. Został uznany za piewcę gwary i zwyczajów Warmii.
Edward Cyfus jest niemal symbolem współczesnego Warmiaka. Twierdzi on, że naszym atutem w Europie jest warmińska tradycja w połączeniu z kulturą ludności napływowej. Bardzo ciekawą imprezą kulturalno-historyczną, której pomysłodawcą był Edward Cyfus było ustawienia szlabanu na granicy Warmii i Mazur – “Granica jedności” w Łajsie na granicy katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami (obecnie granica gminy Purda z gminą Jedwabno). W tym miejscu, w pierwszy majowy weekend, odbywają się imprezy kulturalne promujące kulturę Warmii i Mazur. Był pomysłodawcą “Alei biskupów” w Bałdach (rok. 2006). Edward Cyfus jest także etatowym jurorem konkursów wiedzy o regionie. Zamierza związać z regionem jej byłych mieszkańców, obecnie mieszkających w Niemczech.
Projekt realizowany jest we współpracy z Radiem Olsztyn, które objęło oficjalny patronat nad imprezą.
Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33