Five o’clock in Olsztyn.
Popołudniowa herbata u znajomych, Olsztyn oglądany z ich mieszkań. Wiele osób widzi miasto z lotu ptaka, z wielu miejsc to widok na oazę zieleni lub interesującą panoramę z charakterystycznymi obiektami. Odwiedź znajomego!
Popołudniowa herbata może być okazją do spotkań towarzyskich ze znajomymi, ale również i z miastem. Gdy jestem u kogoś po raz pierwszy, często swoje kroki kieruję do okna i próbuję zlokalizować znane punkty miasta. Podobnie będąc w górach, gdy już wejdę na szczyt, staję i porównuję rozciągający się widok z tablicą informującą o lokalizacji poszczególnych szczytów.
Popołudniówki u znajomych – dziś częściej spotykamy się w kawiarniach, knajpkach, w miejscach ogólnie dostępnych. Łatwiej, szybciej, gdzieś w połowie drogi.
Celem mojego projektu było pokazanie, jak wygląda Olsztyn widziany z okien naszych mieszkań. Wybrałam godzinę 17.00, bo o tej porze większość mieszkańców wraca do swoich domów. A zwyczajowe five o`clock tea przyjmowane było przyjaźnie. Trafiłam do kilkunastu mieszkań. Wystawa, na którą zapraszam, jest efektem tych spotkań, wspólnego spędzania czasu i dzielenia się przez moich znajomych widokiem z ich okien. Realizacja przedsięwzięcia zajęła mi prawie rok – na wystawie można zobaczyć Olsztyn jesienny, zimowy, wiosenny i letni. Fotografowanie jest dla mnie przede wszystkim formą dokumentacji rzeczywistości, często też szkicem do prac realizowanych później w innych dziedzinach plastycznych. Tym razem fotografie są głównym medium ekspozycji, ale nie zabraknie batiku – mojej „koronnej” dziedziny.
Do ekspozycji „przemyciłam” też portrety moich gospodarzy i zdjęcia ich serwisów do herbaty.
Do wspólnej prezentacji zaprosiłam również Bogdana Gruszczyńskiego, członka stowarzyszenia KPA „Sąsiedzi”. Jego obraz „Widok z mojego okna”, wyróżniony na Wojewódzkim Konkursie w Mrągowie w 2012 r., wpisał się w panoramiczne spojrzenie na Olsztyn.
Efekt projektu Five o’clock in Olsztyn to subiektywna wizja naszego miasta.
Iwona Bolińska-Walendzik
Iwona Bolińska-Walendzik
Bierze czynny udział w życiu kulturalnym i artystycznym Olsztyna i regionu. Jest organizatorką projektów artystycznych, warsztatów, wystaw i imprez kulturalnych. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach okręgowych (Biennale Plastyki Olsztyńskiej, „Olsztyńskie klimaty” z okazji jubileuszu 650-lecia Miasta, „Kochajmy Warmię” w Offenburgu, Gelsenkirchen, Perugii) oraz ogólnopolskich (Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście, Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej w Łodzi) i międzynarodowych (Wystawa-Konkurs Malarstwa i Grafiki „Most” w Sowiecku, III Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Struktury Powiązań” w Krakowie). Autorka zrealizowała szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Bejrucie, Wilnie, Warszawie, Olsztynie, Nidzicy, Jeleniej Górze, Łodzi, Lublinie.
Była stypendystką miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Bogdan Gruszczyński
Malarstwem zajął się w 2003 r., zaraz po ukończeniu kariery zawodowej. Od 2004 r. należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” działającego przy MOK w Olsztynie. Maluje olejami i akrylami, najchętniej pejzaże. Prace prezentował na wystawach zbiorowych organizowanych przez KPA „Sąsiedzi”, wystawach wojewódzkich, a także na ogólnopolskich konkursach, gdzie zdobywał wyróżnienia. W styczniu br. miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w Galerii „Sasiedzi” MOK.
Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33