Na Warmii, Mazurach i Powiślu sto lat temu rozgrywały się ciekawe wydarzenia. Niektóre z nich były tak ważne, że zadecydowały o dalszych losach tych regionów. Warto poznać historię z 1920 roku, by dowiedzieć się jak wówczas wyglądały miasta i wsie, co zdarzyło się po raz pierwszy oraz dlaczego mieszkańcy tych krain nie mogli się porozumieć i jakie tego były skutki.
Zajrzyj do interaktywnych fotografii i map, rozwiąż rebusy z qrkodem, ułóż puzzle i łamigłówki historyczne, wypełnij krzyżówkę plebiscytową, a na koniec sprawdź swoją wiedzę rozwiązując olsztyński quiz.
Miłej zabawy i powodzenia!
Interaktywne fotografie prezentują ważne chwile w historii Olsztyna. Naciśnij poszczególne elementy, a dowiesz się, co znalazło się w kadrach, które w 1920 roku uchwycił fotograf.
Interaktywna mapa plebiscytu z 1920 r. opracowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Pojezierze”. Na mapie zgromadzono najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń na Warmii, Mazurach i Powiślu do jakich doszło przed 100 laty. Aby otworzyć mapę wciśnij KLIK lub na poniższe zdjęcie.
Emilia Sukertowa-Biedrawina, pomimo swojego niemieckiego pochodzenia, wiele zrobiła dla sprawy polskiej w okresie plebiscytów. W 1919 roku, jako młoda, energiczna i… uparta kobieta opuściła wygodny dom w Warszawie, by dołączyć do organizatorów z Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego. Pragnęła przyłączenia Mazur do Polski i zachowania polskiego dziedzictwa. Zamieszkała więc na ziemi działdowskiej, rozmawiała z Mazurami, poznawała ich zwyczaje i tradycje. Gdy odkryła piękno mazurskiej kultury, po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu, postanowiła działać jeszcze bardziej. Wszystkie zgromadzone opowieści wydrukowała w “Gazecie Mazurskiej”, a potem w książkach. Postanowiła ochronić je od zapomnienia.
Rozwiąż rebusy, a dowiesz się, o czym Mazurzy opowiadali Emilii Sukertowej. Odpowiedź znajdziesz pod kodem qr.
Więcej o Emilii Sukertowej-Biedrawinie, patronce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie znajdziesz tu: KLIK
Na datę plebiscytu na Warmii i Mazurach wybrano niedzielę 11 lipca 1920 roku. Tereny objęte tym plebiscytem stanowiły południowe powiaty Prus Wschodnich: trzy powiaty na Warmii (miasto Olsztyn, powiaty ziemskie olsztyński i reszelski), osiem powiatów na Mazurach (ostródzki, nidzicki, szczycieński, piski, ełcki, olecki, giżycki i mrągowski) oraz cztery powiaty na Powiślu (suski z Iławą, kwidzyński, sztumski i malborski). Obszar plebiscytowy nie obejmował natomiast północnej części Warmii oraz okręgu Elbląga, należących do 1772 roku do Polski, które były w większości niemieckojęzyczne. Ułóż puzzle i zobacz jak wyglądały miasta objęte plebiscytem.
Plebiscyt zorganizowany na Warmii i Mazurach w 1920 roku odbił się echem nie tylko na terenie Prus Wschodnich. Stał się jednym z ważniejszych wydarzeń społeczno-politycznych w ówczesnej Europie. O jego przebiegu i skutkach mówiło się wiele, nie tylko w Polsce i w Niemczech. Rozwiąż krzyżówkę plebiscytową wpisując do niej słowa związane z tamtymi czasami. Hasło stanowi składana przez Polaków deklaracja. Sprawdź jaka. Aby otworzyć krzyżówkę wciśnij KLIK lub na poniższe zdjęcie.
W krajobrazie dzisiejszego Olsztyna zachowały się budynki i miejsca, które były świadkami ważnych wydarzeń z 1920 roku. Są obecnie pomnikami przechowującymi pamięć o polskich organizatorach akcji plebiscytowej. Dowiedz się więcej o nich i rozwiąż zadanie z wykreślanki. Podpowiedź znajdziesz pod kodem qr.
Olsztyn w 1920 roku stał się centrum walki narodowej i politycznej o rozstrzygnięcie przyszłości Warmii, Mazur i Powiśla. A jak wyglądało ówczesne Allenstein i jak toczyło się codzienne życie jego mieszkańców? Sprawdź swoją wiedzę odpowiadając na poniższe pytania zamieszczone w olsztyńskim quizie. Poprawne odpowiedzi otrzymasz na końcu. Aby otworzyć quiz wciśnij KLIK lub na poniższe zdjęcie.