Aktualności


Konkurs plastyczny "Bohaterowie książek Astrid Lindgren" Rozstrzygnięty!
Dnia 15 listopada 2008r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego ph.:"Bohaterowie książek Astrid Lindgren". Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem; wpłynęło 100 prac. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Prace były bardzo interesujące i jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych. Nadesłane dzieła podzielono na kategorie wiekowe :

I kategoria wiekowa (dzieci w wieku 3-6 lat)


I miejsce - Martyna Banach
II miejsce - Ewelina Miszkiel
III miejsce - Oliwia SadowskaKomisja postanowiła wyróżnić 8 osób. Wyróżnienia otrzymali:


Marcin Jancewicz
Karolina Łapo
Tomasz Dem
Karolina Szyszka
Emilia Rogalska
Kacper Pietrusiewicz
Julia Hawryszko
Oliwia Kowalewska


II kategoria wiekowa (dzieci w wieku 7-9 lat)


I miejsce - Roksana Wasilewska
II miejsce - Róża Lipska
III miejsce - Martyna Piasecka
III miejsce - Monika Drożyner


Komisja postanowiła również wyróżnić 7 osób. Wyróżnienia otrzymali:


Klaudia Michalak
Michał Borys
Magdalena Niedziółka
Marcin Milinkiewicz
Alicja Kulinek
Natalia Wilman
Julia Balewicz

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !24 października o 16.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie odbył się konkurs recytatorski ph.: "WE MNIE JEST PŁOMIEŃ KTÓRY MYŚLI" zorganizowany w ramach obchodu Roku Zbigniewa Herberta. Spośród 37 uczestników komisja w składzie: Czesława Głuchowska, Joanna Brzezińska, Agnieszka Grzegorska wybrała trzech zwycięzców:I miejsce - Łukasz Król (Maćki),
II miejsce - Wioleta Jurek (Węgorzewo),
III miejsce - Patrycja Saletis (Węgorzewo).


Komisja postanowiła również wyróżnić 10 osób. Wyróżnieni zostali:


Paweł Czerniawski (Olszewo Węgorzewskie),
Sandra Górska (Ołownik),
Damian Kalfas (Węgorzewo),
Paulina Liminowicz (Drogolewo),
Anna Markowska (Węgorzewo),
Jakub Oczkowski (Wężówko),
Marta Pawlina (Budry),
Maciej Piątek (Kolonia Pozezdrze),
Agnieszka Szczęsna (Węgorzewo),
Anna Teliczan (Pawłowo).

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Pozostałym uczestnikom zostały wręczone dyplomy za udział. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy !Bohaterowie książek Astrid Lindgren
Literacki świat stworzony przez Astrid Lindgren, nie od parady nagrodzono przez najmłodszych polskich czytelników Orderem Uśmiechu, to niezrównane źródło inspiracji. Takie postaci jak nieziemski Karlsson z dachu, czy paczka przyjaciół z Bullerbyn, szwedzkiej pisarki znanej pod każdą szerokością geograficzną, z łatwością zapadają w pamięć na całe życie.

To właśnie postanowił wykorzystać Oddział Dziecięcy w M-GBP w Węgorzewie zapraszając najmłodszych czytelników do spotkania z bohaterami książek Astrid Lindgren.
W progach naszej biblioteki zagościły dzieci z przedszkola im. Kubusia Puchatka i Misia Uszatka, oraz Szkoła Podstawowa nr1 im. Mikołaja Kopernika i Szkoła Podstawowa nr2 im. Janusza Korczaka. "Na żywo" mieli okazję zobaczyć nie tylko samą Fizię Pończoszankę, ale także Emila ze Smalandii, którzy witali przybyłe dzieci. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z ciekawymi przygodami Fizi i Emila, a także zwiedzić drewutnię, miejsca odbywania kar za psoty. Nie zabrakło także zabaw, którym towarzyszyły wielkie emocje, min. "Ogonek na świnkę" i konkurs na następcę Emila.
Oddział dla Dzieci dziękuje wszystkim nauczycielom i opiekunom za udział w spotkaniach.ROK 2008 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie głęboko przekonana o wyjątkowej wartości literatury Zbigniewa Herberta postanowiła włączyć się w obchody ROKU ZBIGNIEWA HERBERTA. W związku z powyższym zapraszamy młodzież szkolną do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim ph.: WE MNIE JEST PŁOMIEŃ - KTÓRY MYŚLI. Konkurs odbędzie się 24.10.2008r. w Czytelni dla Dorosłych. Formularz zgłoszeniowy prosimy dostarczyć najpóźniej do 20.10.2008r. (Formularz dostępny w bibliotece oraz TU). Ponadto w bibliotece będzie można obejrzeć wystawę poświęconą poecie. Serdecznie zapraszamy.To już koniec wakacji !
Kolejny raz, dla dzieci i młodzieży spędzającej lato w mieście M-GBP w Węgorzewie przygotowała wiele atrakcji. Dzięki temu, w okresie wakacji było w niej gwarno i wesoło.
Każdego dnia dzieci brały udział we wspólnym czytaniu książek, nie zabrakło także gier, zabaw i quizów.
We wspólnej zabawie wzięło udział 667 dzieci. Odbyło się 10 konkursów plastycznych, w tym 2 o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni.
Kulminacyjnym punktem zakończenia wakacji była zabawa ph. „Zielony piątek”. Tego dnia odbył się konkurs recytatorski, malowanie twarzy, teleturniej 1 z 10 i dyskotekowe show.
Po tak dużej dawce atrakcji, dzieci z przyjemnością skorzystały z napojów chłodzących, ciasteczek i pysznych słodyczy.
BOOKCROSSING - UWALNIAMY KSIĄŻKI!
Wakacyjna akcja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, która trwa od 23 lipca. Wszystkich zachęcamy do uwalniania książek! Sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy przyjść do M-GBP, ul. Żeromskiego 2. Na holu biblioteki dostępne są książki, które można zabrać ze sobą, przeczytać, a potem uwolnić - pozostawiając w dowolnym miejscu publicznym (np. na poczcie, na ławce w parku, w autobusie itp.), tak aby mogła znaleźć kolejnego czytelnika! Do chwili obecnej uwolniliśmy już ponad 200 książek!


Dzień Polsko-Francuski
W MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
22 lipca M-GBP odwiedziła młodzież z Francji. Zwiedziła bibliotekę i wzięła aktywny udział w zajęciach, które w czasie wakacji odbywają się codziennie w czytelni oddziału młodzieżowego. Podczas wspólnej zabawy uczestnicy spotkania poznali kulturę, geografię, kuchnię i tradycję obu krajów


WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
Oddział dla Dzieci i Młodzieży M-GBP w Węgorzewie zaprasza wszystkie dzieci, które chcą miło spędzić czas do udziału w wakacyjnych zajęciach odbywających się w Czytelni dla Dzieci. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-13.00. Na pewno wybierzecie coś dla siebie!
Plan zajęć:

poniedziałek - biblioterapia
wtorek - zajęcia plastyczne indywidualne i grupowe
środa - zajęcia świetlicowe
czwartek - zajęcia plastyczne
piątek - zajęcia ruchowe

Udział w zajęciach jest bezpłatny! Materiały na zajęcia plastyczne, zabawki i gry planszowe zakupione zostały z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

INTERNET TYLKO U NAS
M-GBP zaprasza mieszkańców i turystów do korzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu. W okresie wakacji zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00.14 czerwca w sobotę w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu czytelniczego "Kto czyta żyje wielokrotnie...". W konkursie udział wzięło 466 mieszkańców naszego powiatu, łącznie nagrodzono 37 osób (nagrody ufundowała MGBP oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).

I kategoria wiekowa - nagrodzono 20 uczestników (losowanie spośród prawidłowych odpowiedzi)
Laureaci:
Monika Denes (Lęgwarowo), Agata Dwilewicz (Rudziszki), Mateusz Dyjach (Radzieje), Maria Hubacz (Budry), Jakub Jaross (Radzieje), Wioleta Klisz (Budry), Karolina Kozakiewicz (Czerwony Dwór), Gabriela Matejko (Klimki), Paweł Piątek (Pozezdrze), Dawid Supranowicz (Trygort), Karolina Waraksa (Popioły), Adrian Wójcik (Wesołowo), Mirosława Żołondek (Kuty), Doriana Cimo, Oliwia Gwizdek, Krystian Jurek, Maciej Kotarba, Szymon Pietrzyk, Adrian Suchocki, Jakub Szczygieł (Węgorzewo).

II kategoria wiekowa- przyznano 1 - I miejsce, 1 - II miejsce oraz 5 równorzędnych III miejsc (punktacja odpowiedzi)
Laureaci:
   .  
I miejsce Dominika Burak (Węgorzewo)
II miejsce Agata Giczewska (Lęgwarowo)
III miejsce Anna Teliczan (Klimki), Angelika Drab, Rafał Łojko,
      Grzegorz Walnicki, Mateusz Wojtowicz
(Perły)

III kategoria wiekowa - nagrodzono 10 uczestników (losowanie spośród prawidłowych odpowiedzi)
Laureaci:
Iwona Enerlich (Ołownik), Anna Kulik (Popioły), Anna Mielniczek (Pozezdrze), Anna Tyska (Węgielsztyn), Marta Wincza (Perły), Mirosława Dżurko, Teresa Jabłońska, Piotr Kozłowski, Robert Kun, Sylwia Popławska (Węgorzewo)

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!

Tradycyjnie 1 czerwca każdego roku w naszej Bibliotece odbywają się obchody Dnia Dziecka. Jest to impreza bardzo oczekiwana przez dzieci, ponieważ dostarcza im wiele atrakcji i radosnych przeżyć.
Konkursów było tak dużo, że każdy mógł coś wybrać dla siebie np:

- bieg w workach


- hula-hop
- mała koszykówka


- taniec z balonami


- krzesełka


- taniec towarzyski


Najwięcej emocji wzbudziło Karaoke, gdzie każde dziecko mogło zaśpiewać wybraną przez siebie piosenkę.


Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach zostały nagrodzone. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka i słodki poczęstunek.8 maja 2008 r. w Dniu Bibliotekarza uroczyście obchodzono 60 rocznicę utworzenia najstarszej w Węgorzewie instytucji kultury Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. W uroczystości na zaproszenie dyrektora oraz pracowników M-GBP udział wzięli: Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wierzchowski, Starosta Węgorzewski Jerzy Litwinienko, Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Pietrzak, radni powiatu, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz, Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Olsztynie Renata Pietrulewicz, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z miasta i gminy Węgorzewo oraz powiatu, Dyrektorzy bibliotek z Giżycka, Kętrzyna, Gołdapi. Najliczniejszą grupę gości stanowili bibliotekarze z bibliotek z terenu Węgorzewa oraz powiatu. Zaproszeni zostali emerytowani pracownicy biblioteki węgorzewskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00, dyrektor Irena Kaczyńska po przywitaniu gości przedstawiła wszystkim zebranym historię biblioteki ilustrowaną prezentacją komputerową (142 Mb).

width="300" height="201">

Po przedstawieniu najważniejszych w historii biblioteki faktów, przypomnieniu zasłużonych bibliotekarzy, podkreśleniu sukcesów instytucji i pracowników, Dyrektor biblioteki przystąpiła do podziękowań.
Najbardziej zasłużone dla biblioteki w ostatnich 10 latach osoby zostały szczególnie uhonorowane, przyznawanym po raz pierwszy tytułem Anioła Biblioteki. Jak powiedziała w swoim wystąpieniu Irena Kaczyńska - "życie osobiste i zawodowe to nieustanne stawianie czoła przeciwnościom losu. Łatwiej je pokonać z pomocą i wsparciem przyjaznych ludzi. Za wielkie serce okazane naszej bibliotece na przestrzeni ostatnich lat, za hojność i życzliwość pragniemy gorąco podziękować i na pamiątkę wręczyć symboliczny prezent. Nie mamy uprawnień do nadawania w uznaniu zasług odznaczeń, ustanowiliśmy więc od bieżącego roku honorowy tytuł Anioła Biblioteki. Chcemy w dniu dzisiejszym wręczyć go osobom, które pomogły nam w latach ubiegłych a także w ten sam sposób uhonorować czytelników, którzy nas od lat wspierają". Z rąk dyrektora M-GBP Anioła otrzymali: Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, Starosta Węgorzewski Jerzy Litwinienko, Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Pietrzak, Dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz, Redaktor Naczelna Węgorzewskiego Tygodnia Anna Styrańczak-Wiatrak, Dyrektor Przedszkola im. Kubusia Puchatka Teresa Matejko, stale współpracujący z biblioteką Ryszard Karuzo oraz Alicja Opanowicz, Elżbieta i Zygmunt Podliscy i Danuta Reszuta.

Następnym punktem uroczystości było wręczanie przez Burmistrza i Dyrektora M-GBP listów gratulacyjnych oraz drobnych podarunków (ufundowanych przez Burmistrza) najmłodszym (Jakub Kępa, Wiktoria Misiuk, Nikola Pokorska, Karolina Szyszka), najstarszym (Jadwiga Kuczyńska, Maria Janulewicz, Aniela Poklewska, Leonia Pietrewicz) i najaktywniejszym czytelnikom (Magdalena Kulszewicz, Krzysztof Małek, Katarzyna Waszak, Barbara Gawlińska, Halina Mikielewicz, Elżbieta i Zygmunt Podliscy, Alicja Opanowicz, Danuta Reszuta). Burmistrz wręczył także listy gratulacyjne byłym i obecnym pracownikom węgorzewskiej książnicy. Następnie gratulacje wraz z kwiatami i upominkami dla biblioteki wręczali na ręce dyrektora zaproszeni goście.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia spektaklu Teatru przy Stoliku. Aktorzy z olsztyńskiego Teatru im. S. Jaracza przedstawili sztukę rosyjskiego autora pt. "Staromodna Komedia". Po spektaklu dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych do obejrzenia kronik i przygotowanych wystaw dokumentujących historię biblioteki, a także na poczęstunek przygotowany przez pracowników biblioteki.

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, obchodzony 2 kwietnia, dał kolejną okazję uczniom i przedszkolakom do spotkania z krainą baśni w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Na powitanie gościom wychodziły... Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Książe, Dziewczynka z zapałkami i Kominiarczyk.
Postaci z baśni Andersena czytały dzieciom bajeczki i wiersze z honorowej listy IBBY, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę i prezentowały Gwieździsty Kosz Książek. Panie nauczycielki miały okazję dopisać swoje propozycje do Listy Książek Wszech Czasów, tworzonej w bibliotece.
W krainie baśni odwiedziło nas 632 dzieci z opiekunami. Należy zaznaczyć, że taka frekwencja dopisała nam dzięki nauczycielom i opiekunom , ponieważ nie zawsze pogoda sprzyjała wyjściom do biblioteki.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał zakładkę do książki z postaciami z baśni Andersena, a wszystkie grupy uhonorowane zostały Orderem Przyjaciół Biblioteki.Kominiarczyk

Królowa Śniegu i KominiarczykRozwiązywanie krzyżówki
Brzydkie KaczątkoBrzydkie Kaczątko i Kominiarczyk


Sukces Biblioteki
Z przyjemnością informujemy, że różnorodne imprezy, które odbyły się w dn. 23.01- 26.01. 2008 r. w Oddziale Młodzieżowym naszej biblioteki pod wspólną nazwą „Magiczne ferie w świecie Harry'ego Pottera” spotkały się z uznaniem jury ogólnopolskiego konkursu dla bibliotek ogłoszonego w listopadzie 2007 roku przez Wydawnictwo Media Rodzina. Konkurs ogłoszony został z okazji premiery siódmej części cyklu J.K. Rowling pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.
Jury oceniając biblioteki wzięło pod uwagę aktywność biblioteki, różnorodność zajęć i pomysłowość w promowaniu tej cieszącej się olbrzymią popularnością wśród młodych czytelników książki, wystrój biblioteki, ilość uczestników zabaw itp. Akcja oceniana była na podstawie przesłanego przez biblioteki sprawozdania zawierającego scenariusze zabaw udokumentowane zdjęciami, protokołami z przeprowadzanych konkursów, opisami zajęć plastycznych itp. W dniu wczorajszym na stronie Wydawnictwa www.mediarodzina.com.pl w zakładce aktualności ukazał się werdykt jury.
W gronie dziesięciu laureatów konkursu, najbardziej magicznych bibliotek znalazł się nasz Oddział dla Dzieci. W nagrodę otrzymamy zestaw książek o przygodach Harry'ego Pottera.


Bal w Bibliotece
„Harry Potter u Królowej Śniegu”


Zbiory biblioteczne
Księgozbiory naszych bibliotek liczą 92 574 woluminów. W 2007 roku powiększyły się o 2 709 nowych książek, w tym o 2 560 książek z zakupu i 149 książek, które Biblioteka otrzymała w darze. 1 346 książek zostało zakupionych z dotacji Gminy Węgorzewo, 1053 książki kupiono z dotacji Ministerstwa Kultury w wys. 20 152 zł., 161 wol. zakupiliśmy za pieniądze pochodzące z innych źródeł, w tym z wpłat czytelników. W 2007 roku do wszystkich bibliotek prenumerowaliśmy 68 czasopism bieżących.

Podstawowe wskaźniki biblioteczne za 2007 rokStruktura naszych księgozbiorów
M-GBP w Węgorzewie

Literatura piękna dla dzieci - 13 307 wol.
Literatura piękna dla dorosłych - 25 669 wol.
Literatura popularno-naukowa - 22 601 wol.
Czasopisma oprawne - 511 wol.
Prenumerata czasopism - 63 tytuły


Filia Publiczno-Szkolna w PERŁACH

Literatura piękna dla dzieci - 2 595 wol.
Literatura piękna dla dorosłych - 4 963 wol.
Literatura popularno-naukowa - 3 152 wol.


Filia Publiczno-Szkolna w RADZIEJACH

Literatura piękna dla dzieci - 3 220 wol.
Literatura piękna dla dorosłych - 4 754 wol.
Literatura popularno-naukowa - 3 218 wol.
Prenumerata czasopism - 3 tytuły


Filia Publiczno-Szkolna w WĘGIELSZTYNIE

Literatura piękna dla dzieci - 2 580 wol.
Literatura piękna dla dorosłych - 3 782 wol.
Literatura popularno-naukowa - 2 222wol.
Prenumerata czasopism - 3 tytuły

Uwaga

Nasz katalog internetowy zawiera już 54 154 opisy książek
Magiczny koniec ferii w Bibliotece.

Odział dla Dzieci i Młodzieży w dniach 15 - 19 stycznia prowadził zajęcia ph. „Czytanie nie szkodzi”. Dzieci poznawały życie i twórczość pisarzy polskich poprzez konkursy plastyczne i literackie, nie zabrakło głośnego czytania przez uczestników utworów: W. Chotomskiej, A. Bahdaj, K. Makuszyński...
Podczas 11 spotkań odwiedziło nas 221 dzieci. Przeprowadzono 7 konkursów, w tym 3 konkursy o tematyce antynikotynowej i antyalkoholowej. We wszystkich konkursach wzięło udział 124 uczestników. Każdy konkurs wiązał się z nagrodami, a dzięki tak dużej ilości przeprowadzonych konkursów żadne dziecko nie pozostało bez upominku czy drobnej nagrody.
Pani Małgorzata Lachowicz z Węgorzewskiego Centrum Kultury i Promocji uczy dzieci tańczyć.

Wizyta dzieci w Centrum Kultury i Promocji na przedstawieniu „Pimpuś Sadełko w krainie witaminek”.

Harry Potter gości na balu „U Królowej Śniegu”.


Internet dla seniorów w bibliotece


Internet we współczesnej rzeczywistości urósł do rangi nie tylko powszechnie stosowanego komunikatora, źródła wiedzy, informacji ale wręcz wirtualnej cywilizacji. Stał się środkiem, bez którego już nie sposób funkcjonować w świecie wiedzy.

Rosnące zainteresowanie Internetem jako środkiem komunikacji, sprawiło, że do tego świata chcą przynależeć nie tylko ludzie młodzi, ale również starsi, dla których w większości jest to nowe medium technologiczne. Dlatego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie postanowiła zorganizować zajęcia komputerowe dla seniorów.

Znajomość Internetu bardzo pomaga w wielu sytuacjach osobistych. Starsi ludzie, których dzieci wyjechały przed laty za granicę, często bardzo daleko, którzy nie widzieli wnuków bądź spotkali je kilka razy w życiu, uzyskali świetne narzędzie do częstej komunikacji. Mogą rozmawiać przez Internet, pisać listy, przesyłać zdjęcia.

Mogą poszukać w Internecie różnych interesujących ich informacji. Znajomość Internetu pomaga uczestniczyć w życiu publicznym, ułatwia wiele czynności urzędowych.

Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w poniedziałki w czytelni dla dorosłych. Zainteresowani udziałem w darmowym szkoleniu korzystania z Internetu mogą zapisać się osobiście w bibliotece lub przez telefon (087 427 25 61) do 31 stycznia 2008 r. w godzinach od 10 do 17. Serdecznie zapraszamy.
KONKURS LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

„Harry Potter - Książe Półkrwi”

Szczegóły w zakładce KONKURSY
WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI DLA DZIECI „PRZYGODY TOMKA NA WARMII I MAZURACH”

15 grudnia w WBP w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród 15 laureatom konkursu. Wśród nich znalazło się 3 przedstawicieli naszego powiatu: Marek Gordziewicz, Katarzyna Pyniaha oraz Adam Supiński. Prace wszystkich laureatów konkursu zostały opublikowane w formie książki „Przygody Tomka na Warmii i Mazurach : prace laureatów konkursu literackiego”. Już wkrótce książka będzie dostępna w naszej bibliotece.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie otrzymała nagrodę specjalną przyznaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie za udział w projekcie „Spotkania z książką 2 - program promocji bibliotek i czytelnictwa” w ramach którego realizowano konkurs.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w realizacji „Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2007 r.”
W ramach tego projektu została opracowana „Bibliografia przedmiotowa uzależnień i patologii społecznych na podstawie zbiorów Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie”. Jeden egzemplarz Bibliografii przekazano do Urzędu Miejskiego, dwa egzemplarze udostępniono czytelnikom w wypożyczalni i czytelni M-GBP. Dodatkowo, osoby zainteresowane problemem mogą otrzymać darmowy egzemplarz dla swojej placówki. Można ją też pobrać z załącznika.

„Stanisław Wyspiański - artysta wszechstronny”


W konkursie, polegającym na rozwiązaniu krzyżówki, udział wzięły 562 osoby. Wylosowano i nagrodzono 30 uczestników. Wśród laureatów znaleźli się:
Joanna Baran, Sylwester Cabaj, Aneta Cimaszkiewicz, Martyna Cudowska, Anna Derda, Kamil Duda, Paulina Jastrzębska, Karol Kardasz, Kamila Kiwilszo, Adam Kosz, Aneta Kowalska, Iwona Krywiak, Bożena Łuczun, Damian Majda, Katarzyna Markewycz, Daniel Mendyk, Paulina Myszczyńska, Michał Pęcherzewski, Maciej Piątek, Olga Pietnoczko, Natalia Pióro, Grzegorz Plech, Joanna Prościńska, Helena Roch, Katarzyna Rodak, Daniel Rusinek, Monika Sierko, Krzysztof Szyszko, Anna Tyska, Daria Życka.
Wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia 2007 r.

„Stanisław Wyspiański - artysta wszechstronny”


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie Oddział dla Dorosłych przygotował z okazji 100 rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego - artysty wszechstronnego, wystawę, którą można obejrzeć w Czytelni dla Dorosłych. Prowadzony jest także cykl spotkań dla młodzieży szkolnej dotyczący życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie. Szczegóły w zakładce KONKURSY.


1 października 2007 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie obchodził 45 rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji w dniach 2-26 października zaprosiliśmy do odwiedzin w naszej Bibliotece dzieci i młodzież z węgorzewskich szkół i przedszkoli. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli:

• uczniowie 17 klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka
• uczniowie 13 klas z Gimnazjum im. J.A. Helwinga
• uczniowie 6 klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika
• przedszkolaki z 5 klas „O” Przedszkola Misia Uszatka
• przedszkolaki z 1 klasy „O” Przedszkola Kubusia Puchatka

Łącznie z historią oraz ofertą na dzień dzisiejszy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży zapoznało się 1004 młodych węgorzewiaków.

      Tak liczne odwiedziny dzieci i młodzieży w naszej Bibliotece nie byłyby możliwe bez zaangażowania Nauczycieli. Wszystkim Pedagogom serdecznie dziękujemy.
Konkurs plastyczny
ph. „Biblioteka wczoraj i dziś”
rozstrzygnięty

W dniu 27 października 2007 r. w M-GBP wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji 45-lecia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.
Jury w składzie:
• Agata Wiszniewska-Kubiszyn - przewodnicząca
• Ewa Roch - członek
• Katarzyna Subotowicz - członek
oceniło 30 prac plastycznych, które wpłynęły na nasz konkurs. Wszystkie prace są bardzo ładne, jury miało „twardy orzech do zgryzienia”, aby wyłonić zwycięzców. Nagrody główne przyznano 4 osobom, 4 osoby otrzymały wyróżnienia jury, natomiast pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki za udział w konkursie.Zwycięzcy:

I miejsce - Hanna Raczkowska
II miejsce - Monika Białobrzeska
III miejsce - Krystian Nikityn
III miejsce - Jakub Jachimiak

Wyróżnieni:

• Klaudia i Martyna Fabjańczuk
• Aleksandra Oczkowska
• Paulina Janucka

Prace konkursowe można oglądać w Czytelni Oddziału Dzieci i Młodzieży do połowy listopada


Z okazji 45-lecia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Węgorzewie zapraszamy dzieci klas „0” - VI w dniach 02 - 26 października 2007 r. na spotkanie z Biblioteką

W programie:
- zapoznanie z historią Oddziału dla Dzieci
- wystawa książek, kronik, zdjęć
- konkursy, quizy

Termin spotkania można uzgodnić telefonicznie z pracownikami Oddziału pod nr tel. 427 25 61.

WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI DLA DZIECI "PRZYGODY TOMKA NA WARMII I MAZURACH"

W piątek 28 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie odbyło się uroczyste rozdanie nagród, laureatom konkursu czytelniczego „Przygody Tomka na Warmii i Mazurach”. W konkursie zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie udział wzięły 23 osoby z naszego powiatu.

Laureatami etapu powiatowego są:

Marek Gordziewicz (Węgorzewo)
Katarzyna Pyniaha (Pozezdrze)
Adam Supiński (Pozezdrze)

Prace wszystkich uczestników zamieszczone są na stronie internetowej www.wbp.olsztyn.pl/przygodytomka/. Przyjaciołom Tomka Wilmowskiego dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom powiatowym życzymy, aby ich prace zwyciężyły na szczeblu wojewódzkim.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie Oddział dla Dorosłych zorganizował konkurs z okazji 60 rocznicy urodzin Paulo Coelho. Konkurs trwał od 28 lipca 2007r. do 31 sierpnia 2007. Na łamach „Węgorzewskiego Tygodnia” co tydzień zamieszczano cytat z książki Paulo Coelho. Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie łącznie pięciu cytatów zamieszczanych w tygodniku.
     Ponad to w holu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej można było obejrzeć wystawę poświęconą pisarzowi.
     Spośród osób, które dostarczyły poprawne odpowiedzi, wylosowano zwycięzcę, a okazał się nim Pan Wiesław Ziniewicz. W nagrodę otrzymał najnowszą książkę Paulo Coelho „Czarownica z Portobello”. Serdecznie gratulujemy!!

Z okazji 45-lecia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie ogłosiła konkurs plastyczny pt.: "Biblioteka wczoraj i dziś "
Do udziału w konkursie na najciekawszy wizerunek naszej biblioteki zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat.
Czekamy na prace wykonane w dowolnej technice (rysunek, malowanka, wydzieranka, wyklejanka, prace przestrzenne itp.).
Do pracy należy dołączyć informację o autorze zawierająca:
imię i nazwisko, wiek, adres i telefon kontaktowy.
Prace należy dostarczyć do M-GBP w Węgorzewie w terminie do 15 października 2007 r .
Wręczenie nagród planowane jest na 27 października 2007 r.

S E R D E C Z N I E    Z A P R A S Z A M Y


Żegnajcie, wakacje !!!!

Wesoło i bardzo ... sportowo pożegnały wakacje dzieci, które spędziły je w naszej bibliotece. Wakacyjne zajęcia odbywały się codziennie w godzinach południowych od 11 do 13 w Czytelni dla Dzieci. Łącznie w lipcu i sierpniu odwiedziło nas 911 dzieci. Dzieci miały okazję zapoznać się z Biblioteką, posłuchać bajek, grać w różnorodne gry, brać udział w różnorodnych zajęciach plastycznych, sprawdzić swoją wiedzę w konkursach: literackich , plastycznych, o tematyce antyalkoholowej. W 15 konkursach udział wzięło 221 dzieci. Dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Antyalkoholowej zwycięzcom konkursów ufundowaliśmy drobne nagrody. Ostatni tydzień wakacji przebiegał pod hasłem : „Bezpieczne wakacje w Bibliotece”.
Dzieci miały okazję do spotkań z ciekawymi ludźmi, od których często zależy nasze zdrowie i życie. Gościliśmy: Panią Dorotę Andrulonis – pielęgniarkę, Pana Adama Makowskiego - policjanta. Z węgorzewskimi strażakami spotkaliśmy się w ich siedzibie. Było super.
    Wakacje dzieci pożegnały w bibliotece w piątek 31sierpnia. Zabawa trwała kilka godzin: było skakanie na skakance, kozłowanie i rzucanie piłką, rzuty balonami, słodki poczęstunek i mnóstwo emocji.
- Było wspaniale ! – zgodnie stwierdziły dzieci. Gdyby nie te zajęcia nudziłybyśmy się z pewnością niejednego dnia!


Pani Dorota Andrulonis - pielęgniarkaPan Adam Makowski - policjantWąż nie gryzie przekonywali strażacy.Uśmiechnięte i przyjazne smoki w Bibliotece.Uwaga!!!

Informujemy, że w dn. 04.06.2007 - 30.06.2007
Wypożyczalnia dla Dzieci będzie nieczynna
z powodu inwentaryzacji księgozbioru.
W związku z powyższym, czytelnicy mogą na ten okres
wypożyczyć większą ilość książek

Przepraszamy„Śladami Tomka Wilmowskiego”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza w dniach 8-31maj 2007 r. uczniów Szkół Podstawowych (kl. IV-VI) na zajęcia promujące czytelnictwo oraz książki przygodowo-podróżnicze autorstwa Alfreda Szklarskiego.
Termin spotkania można uzgodnić telefonicznie z pracownikami Oddziału dla Dzieci pod nr tel. (087) 427 25 61

W programie:

Oglądanie wystawek:
• „95. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego, autora przygodowo-podróżniczego cyklu książek o Tomku Wilmowskim”
• 50. rocznica pierwszego wydania książki „Tomek w Krainie Kangurów”

Przybliżenie życia i twórczości Alfreda Szklarskiego
Podróż „Śladami Tomka Wilmowskiego” po różnych kontynentach
• mapy podróży
• flora poszczególnych kontynentów
• świat zwierząt zamieszkujących dany kontynent
Rozwiązywanie krzyżówkiKonkurs „Pamiętajmy o Agnieszce” został rozstrzygnięty!!!

W konkursie zorganizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, Oddział dla Dorosłych ph. „Pamiętajmy o Agnieszce” wzięły udział 23 osoby. Spośród poprawnych odpowiedzi komisja konkursowa wylosowała 3 osoby, które otrzymały równorzędne nagrody. A oto zwycięzcy konkursu:

1.Krystyna Girwidz
2.Aleksandra Krysik
3. Paulina Paszejko

Serdecznie gratulujemy!!!
UWAGA KONKURS

W oczekiwaniu na śnieg, mróz i zimowe zabawy zapraszamy dzieci w wieku  od 5 do 10 lat do udziału w powiatowym konkursie pt.: "Królowa  Zima i jej czary" . Jest to konkurs plastyczny na najciekawszy wizerunek Królowej Zimy i plastyczną wizję jej czarów. Czekamy na prace wykonane w dowolnej technice (rysunki, malunki, wydzieranki, na papierze, szkle, tekturze, a także  prace przestrzenne: z modeliny, plasteliny itp.
     Prace należy dostarczyć do M-GBP w Węgorzewie w terminie do 1 marca 2007. Wszystkie prace należy podpisać imieniem i nazwiskiem, podać wiek artysty, adres i nr telefonu.

Z A P R A S Z A M Y

Dyskusyjny Klub Książki (DKK)


Serdecznie zapraszamy do stworzenia Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece!! Chętnych prosimy o zgłaszanie się do Magdaleny Makara z Oddziału dla Dorosłych do 27 styczna 2007 roku.

DKK to grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach.

Spotkania DKK:
- dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach
- klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami gatunkami literackimi
- na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury
- uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze
- moderator grupy nie musi znać się na literaturze
- jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa
- optymalna wielkość grupy 2-12 osób!
- spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka , bar, szkoła, dom jednego z uczestników)
- spotkania nie mają ustalonej formy (mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane
- mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu

Zasady dyskusji:
- szanujemy opinie innych
- nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy
- nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujmy je przeczytać
- przychodzimy na spotkania nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury
- każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą
- jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki
- przede wszystkim mamy się dobrze bawić!!!„Królowa Zima i jej czary”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza w dniach 1-9 luty 2007r. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych na zajęcia promujące czytelnictwo w ramach cyklu Spotkań z Książką. Tym razem zapraszamy na spotkanie z „Królową Zimą i jej czarami”. Termin spotkań można uzgodnić telefonicznie z pracownikami Oddziału dla Dzieci pod nr tel. 087 427 25 61.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy w Czytelni dla Dzieci.


Oddział dla Dzieci przygotował dla najmłodszych czytelników cykl spotkań promujących czytelnictwo książek o "Czerwonym Kapturku".

Wszystkich opiekunów klas I-III zapraszamy na spotkania z Czerwonym Kapturkiem po telefonicznym uzgodnieniu terminu.
M-GBP informuje, że od miesiąca września do Biblioteki w Węgorzewie oraz Filii Bibliotecznych w : Perłach, Radziejach i w Węgielsztynie zakupiono 1 100 nowych książek. Zakup został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Ministrowi pięknie dziękujemy, a czytelników zapraszamy do odwiedzin w naszych bibliotekachInformujemy też, że uaktualniony został nasz internetowy katalog, obecnie wpisanych mamy do niego 52 626 książek.
Z okazji obchodzonego w dniu 25 listopada "Światowego Dnia Pluszowego Misia" Oddział dla Dzieci naszej biblioteki organizuje spotkania z Misiem dla uczniów klas I - III oraz przedszkolaków. Dzieci na spotkaniach bedą miały okazję m.in.: sprawdzić, co o misiach napisano w książkach,  obejrzeć wystawę misiów, zapoznać się z historią pluszowego misia, a także wziąć udział w różnorodnych zabawach i konkursach.

    Chętnych prosimy o kontakt telefoniczny z Oddziałem dla Dzieci (0 87 4272561)

ZAPRASZAMY
W dniu 2 listopada 2006 r. Dyrektor M-GBP Irena Kaczyńska obchodziła 35 lecie pracy zawodowej.
Wyrazy podziękowania i uznania za dotychczasową pracę Pani Irena Kaczyńska otrzymała od Burmistrza Antoniego Piotrowskiego oraz pracowników M-GBP.
Oddział dla Dzieci i Młodzieży serdecznie zaprasza wszystkie dzieci do odwiedzenia naszej biblioteki. Książki są najlepszym przyjacielem naszego dzieciństwa.

Przypominamy:

Biblioteka czynna jest od wtorku do soboty w godzinach:
wtorki: od 10 do 18
środy, czwartki, piątki: od 10 do 17
soboty: od 9 do 14
Odział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza wszystkich do  obejrzenia wystawy prac naszych milusińskich, wyróżnionych w konkursie plastycznym pn."Przyjaciele Kubusia Puchatka"

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że 16 sierpnia 2006 roku   Filia Biblioteczna Publiczno-Szkolna w Perłach została wyposażona w pracownię komputerową (cztery komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne: skaner, drukarka, ksero). Sprzęt uzyskaliśmy w ramach projektu „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.Stało się to możliwe dzięki Pani Marzenie Mokrzeckiej - dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach. Pani Dyrektor złożyła wniosek do Kuratorium Oświaty oraz umożliwiła dostęp do Internetu, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wzięła na siebie wszystkie pozostałe koszty  związane z tym przedsięwzięciem: przeszkolenie pracownika,wymiana okna, zainstalowanie krat, ubezpieczenie sprzętu, wykonanie sieci komputerowej.Mamy nadzieję, że mieszkańcy Pereł będą z darmowego dostępu do Internetu zadowoleni.


M-GBP w Węgorzewie, Oddział dla Dzieci i Młodzieży w okresie od 15.03. do 15.06. 2006 roku brał udział w konkursie na najlepszą ekspozycję książek z serii młodzieżowej Wydawnictwa Egmont p.h. „Wiosna z literaturą młodzieżową”. Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Mamy przyjemność poinformować, że nasza biblioteka zdobyła w tym konkursie zaszczytne pierwsze miejsce!! W nagrodę otrzymaliśmy urządzenie wielofunkcyjne składające się z drukarki, skanera oraz kopiarki


W dniu 29.08.2006r. odwiedzili nas członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p.Edward Tylenda, oraz radny Zbigniew Kozłowski. Uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, ze zajęcia się podobały.


Wakacyjne spotkania zakończyły się w dniu 31.08.2006 r. balem , w którym udział wzięło 18 dzieci. W trakcie zabawy dzieci brały udział w licznych konkursach, wszystkie zostały nagrodzone. Odbyły się także demokratyczne Wybory Miss i Mistera Wakacji. W wyniku głosowania Miss Wakacji została Paulina Grzywacz lat 9, a Misterem Mateusz Pikor lat 8.


    W dniu 1.08.2006r. odbyła się miła uroczystość. Pani Zenona Skowronek - pracownik Oddziału Młodzieżowego obchodziła 35 lecie pracy zawodowej.
    Z okazji tego pięknego Jubileuszu składamy Pani Zenonie wyrazy podziękowania i uznania za dotychczasową pracę.


KONIEC WAKACJI

W ciągu dwóch miesięcy w zajęciach wakacyjnych w MGBP udział wzięło 514 dzieci. Zajęcia trwały od poniedziałku do piątku między godz. 11.00- 13.00. Dzieci mogły wykazać się zdolnościami manualnymi i plastycznymi. Korzystały z gier, puzzli, uczyły się obsługi komputera .Odbyło się wiele spotkań głośnego czytania. Dzieci podczas zajęć malowały i pisały prace literackie na konkurs „ Przyjaciele Kubusia Puchatka”. W czasie wakacji odbyło się 7 konkursów literackich, w których wzięło udział 62 dzieci.
UWAGA!

Konkurs literacki ph.: „Przyjaciele Kubusia Puchatka” przedłużony do 20 września 2006 r.
Jest to konkurs zespołowy dla dzieci w wieku 7-13 lat. Dzieci w grupach piszą opowiadanie tematycznie związane z bohaterami Stumilowego Lasu. Praca literacka powinna obejmować nie więcej niż 2 strony A4 druku komputerowego (1800 znaków bez spacji na stronę). Do każdej pracy należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Termin dostarczania prac mija 20 września 2006 r.Niestety, zbliża się jesień. Czas długich wieczorów, które można wypełnić np. poprzez czytanie książek. Wśród nas żyje wiele osób, które nie mogą przyjść do biblioteki. Jeśli znasz takie osoby, bądź jesteś jedną z nich, zadzwoń do nas (tel. 427 25 61). My przyniesiemy Ci książki do domu. Ruszamy z akcją p.h. „KSIĄŻKA DLA KAŻDEGO”, która ma na celu dotrzeć do osób niepełnosprawnych, z dysfunkcjami ruchu, które lubią czytać, ale nie mogą same przyjść do biblioteki. Pragniemy, aby akcja ta trwale zapisała się w działalność naszej biblioteki. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekuna akcji Magdaleny Makara z Wypożyczalni Dla Dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.Byliśmy mile zaskoczeni przyznaniem dla naszej biblioteki funduszy z Ministerstwa Kultury na zakup nowości wydawniczych w wysokości 20 701.00 złotych. Zaskoczenie było duże, gdyż w ubiegłym roku otrzymaliśmy 14 096.00 złotych, to o 6 701 złotych więcej! Jesteśmy z tego dumni i mamy nadzieję, że zachęci to naszych czytelników do częstszych odwiedzin.Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zaprasza na swoją stronę internetową www.mgbp.of.pl . Do dotychczasowych informacji o działalności biblioteki, które zamieszczone są na naszej stronie w dniu 18 kwietnia dołączyliśmy internetowy katalog książek. Katalog zawiera 51 664 opisów bibliograficznych książek znajdujących się w naszych zbiorach. Wybierając jeden z sześciu indeksów można sprawdzić, czy interesująca Was książka znajduje się w naszej bibliotece. Poszukując danej książki wystarczy znać jeden z sześciu elementów książki: nazwisko autora lub tytuł, a nawet pojedyncze słowo z tytułu. Można także nie znając autora ani tytułu skorzystać z innych indeksów, wpisując hasło przedmiotowe lub temat jaki nas interesuje. Zapraszamy do korzystania z katalogu, teraz bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić zasoby swojej biblioteki.