Nowości Czytelni dla Dorosłych

Encyklopedia kina

Pod red. Tadeusza Lubelskiego.

Kraków: "Biały Kruk", 2003.


Encyklopedia zawiera: 5100 haseł, prawie 2000sylwetek reżyserów, prawie 2000 sylwetek aktorów, 650 sylwetek innych twórców filmu, 500 kierunków, rzeczy pojęć i zjawisk filmowych, 62 monografie kinematografii narodowych, 2300 ilustracji i tabel, indeks osób występujących na zdjęciach. Jedna z nielicznych w świecie wielkich encyklopedii kina.
Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku. T. 1-4.

Red. prowadzący encyklopedii Ewa Różycka.

Warszawa : "Żak", 2003-.


Encyklopedia nauki i techniki. T. 1-3.

Kom. red. przewodn. Jerzy Gronkowski.

Warszawa : Prószyński i S-ka, 2002.


· Około 8000 haseł i 1600 kolorowych ilustracji i zdjęć.
· Trzy tomy w twardej oprawie, każdy po prawie 800 stron.
· Zespół ponad 4000 autorów - zagranicznych i polskich - uczonych, noblistów, specjalistów w swych dziedzinach.
· Gruntowne omówienie wszystkich dziedzin nauk matematycznych i przyrodniczych.
· Podsumowanie osiągnięć techniki XX wieku i najnowszych technologii.
· Autorskie hasła pisane przystępnym językiem.
· Tabele, zestawienia, wykresy, obszerna bibliografia...Historia stroju

Toussaint-Samat, M.

Warszawa: "W.A.B.", 1998.


To znakomity esej o funkcjach i przeznaczeniu ubioru w dziejach ludzkości, opisujący dawne metody i powstawanie nowych technik wytwarzania i produkowania odzieży oraz ich wpływ na współczesny obraz mody. Książka Toussaint-Samat opisuje tę bogatą historię stroju od czasów najdawniejszych po współczesne, ekskluzywne pokazy mody. Jest niezastąpioną kopalnią wiedzy na temat poszczególnych elementów naszego ubioru, wyjaśnia ich historię, pierwotne przeznaczenie i zmieniające się w czasie zastosowania (np. opisuje historię butów, biustonosza, męskiej bielizny). Autorka pisze o ubiorze również w kontekście jego wielorakich, kulturowych znaczeń i dzięki temu jej fascynująca opowieść jest zarazem opowieścią o całej kulturze.Encyklopedia bioetyki

Red. Andrzej Muszala

Radom: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2005.


Opracowana przez 60 autorów – lekarzy, biologów, psychologów, teologów, filozofów i prawników z różnych ośrodków naukowych w Polsce – prezentuje problematykę z zakresu etyki medycznej (np. przeszczepy narządów, terapia genowa, medycyna paliatywna, relacja lekarz-chory, przysięga lekarska itp.), bioetyki (aborcja, eutanazja, sztuczne zapłodnienie), eksperymentów naukowych (eksperymenty na embrionach, klonowanie, eksperymenty na zwierzętach, inżynieria genetyczna, organizmy transgeniczne), etyki seksualnej (pedofilia, homoseksualizm, biseksualizm, transseksualizm), uzależnień (narkomania, alkoholizm) i ekologii. Każdy problem przedstawiono najpierw od strony kliniczno-technicznej, a następnie omówiono wszystkie najważniejsze dylematy moralne, które pojawiają się na horyzoncie zastosowania poszczególnych technik badawczych czy też stosowanych metod leczenia. Encyklopedia oparta jest na chrześcijańskim systemie wartości i prezentuje głos Kościoła katolickiego na powyższe tematy. Ze szczególną uwagą odnotowuje też różne polskie wątki bioetyczne (np. polskie prawodawstwo w niektórych kwestiach).