Aktualności
Dnia 19 kwietnia, Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Węgorzewie odwiedziło 150 przedszkolaków wraz z opiekunami. Dzieci chętnie uczestniczyły w spektaklu przygotowanym na podstawie bajki włoskiego prozaika Carla Collodiego pt. „Pinokio”. Aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie osobiście mogli przekonać dzieci, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, a miłość czyni cuda. Przedszkolakom bardzo się podobał spektakl, który umożliwił kontakt ze sztuką teatralną. Nie zawsze jest możliwość występowania na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia, a także kreowania bajkowego świata. Nasze dzieci miały tą okazję.
Konkurs „Bezpieczne ferie zimowe” został rozstrzygnięty !
Dnia 17.02.2010 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego ph.: „Bezpieczne ferie zimowe”. Organizatorem konkursu była Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie. W konkursie wzięło udział 9 uczestników „ferii w bibliotece”.

I miejsce
Ewelina Jasińska

Wyróżnieni:
Nikola Pokorska
Zuzanna Wiśniewska
Tatiana Zawadzka
Barbara Zawadzka
Gabriela Habyk
Mateusz Kukułka
Natalia Kukułka
Klaudia Jadeszko

Uczestnikom konkursu GRATULUJEMY.I miejsce Ewelina Jasińska.


Wyróżniona Zuzanna Wiśniewska.


Wyróżniony Mateusz Kukułka.


Uczestnicy konkursu plastycznego wraz z przedstawicielami Policji.


Wspólne zdjęcie.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie - Wypożyczalnia dla Dorosłych rozstrzygnęła konkurs na Czytelnika roku 2009. Spośród 23 osób, które zgłosiły się do uczestnictwa w konkursie komisja wytypowała zwycięzców, a raczej zwyciężczynie, które w ciągu roku 2009 wypożyczyły najwięcej książek.


Pierwsze miejsce zajęła Pani Zofia Witkiewicz - 516 książek,Drugie miejsce Pani Alina Liksza - 419 książek,Trzecie miejsce Pani Danuta Żyła - 325 książek.Wszystkie panie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!


Ferie nie tylko z książką!
Jak co roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie organizuje młodym czytelnikom zajęcia w okresie ferii zimowych. Z zaproszenia biblioteki na wspólne spędzanie czasu skorzystało 112 dzieci. Codziennie odbywało się głośne czytanie książek z kolekcji Cała Polska Czyta dzieciom. Odbywały się konkursy literackie i plastyczne, a także gry zręcznościowe. Ponadto prowadzono zabawy integracyjne i słowne połączone z zajęciami plastycznymi. Dodatkową atrakcją przygotowaną dla uczestników ferii zimowych było wyjście uczestników do Centrum Kultury i Promocji na dwa przedstawienia pt. „Doktor Zdrówko” i „Zaczarowane saneczki”, a także spotkanie z przedstawicielem służb mundurowych. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w czasie zimy. W sobotę dzieci uroczyście zakończyły ferie w bibliotece urządzając sobie wielki bal. Były słodycze, ciastka, napoje i wiele konkursów z nagrodami.

Ferie już się skończyły, ale przypominamy, że zajęcia z dziećmi prowadzone są przez cały rok. Chętnych Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza w każdą sobotę w godz. 11.00-13.00.


Wspólne zdjęce.Przedstawienie „Zaczarowane saneczki”.Przedstawienie „Doktor Zdrówko”.Taniec na gazecie.Spotkanie z przedstawicielem Policji.Coś slodkiego.Konkurs ze znajomości baśni i bajek.Zabawa z krzesełkami.FERIE W BIBLIOTECE


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, jako jedna z 612 bibliotek w kraju, zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek. Biblioteka otrzyma laptop, rzutnik multimedialny z ekranem, a filie urządzenia wielofunkcyjne. W ramach programu wszyscy pracownicy merytoryczni węgorzewskiej biblioteki oraz filii w Perłach, Radziejach, Węgielsztynie wezmą udział w cyklu szkoleń na temat pracy biblioteki. W związku z powyższym wszystkie placówki biblioteczne w gminie Węgorzewo będą nieczynne w dniach:

21-22 stycznia 2010 r. (czwartek - piątek)
25-26 lutego 2010 r. (czwartek - piątek)
11-12 marca 2010 r. (czwartek - piątek)
22-23 kwietnia 2010 r. (czwartek - piątek)
17-18 czerwca 2010 r. (czwartek - piątek)

W soboty biblioteka jak zwykle będzie czynna od 9 do 14.
Dnia 4 grudnia 2009 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Warto przeczytać”. Konkurs skierowany był do dzieci kl. I - IV. Udział wzięło 15 klas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 2. Wpłynęło 15 prac konkursowych.

Komisja nagrodziła klasę II b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 wraz z wychowawcą. Wszyscy otrzymali mikołajkowe nagrody w postaci świątecznych kubków z niespodzianką.

Ponadto wyróżnienie indywidualne otrzymała uczennica klasy III a Szkoły Podstawowej Nr 1, którą także nagrodziliśmy kubkiem z niespodzianką a wszystkie dzieci cukierkami.Nagrodzona klasa II B Szk. Podst. Nr 2 wraz z wychowawcą Bożeną Skrypoczka


Uczennica klasy III A Szk. Podst. Nr 1
Żegnajcie wakacje !
Bibliotece udzielił się smutny nastrój związany z końcem beztroskiej zabawy, gdyż wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zabrakło w niej radosnych okrzyków dzieci. Rozbrzmiewały one codziennie przez dwa wakacyjne miesiące. Inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i uznaniem rodziców, gdyż tegoroczne wakacje w bibliotece obfitowały w liczne atrakcje. Odwiedziło nas 555 dzieci, które wzięły udział w 11 konkursach. Każdego dnia odbywało się głośne czytanie bajek, baśni i wierszy co zainspirowało nas do tworzenia bajkowych prac plastycznych. Oddział dla Dzieci zorganizował dla najmłodszych czytelników różnorodne zajęcia ph. „Nasze podróże - małe i duże”, począwszy od podróży po Japonii, Grecji, Hiszpanii i Francji. Dzieci poznawały kulturę, zabytki, zabawy i taniec danego państwa. Same przyrządzały potrawy danego kraju. Każdego wtorku dzieci zapoznawały się z jedną z legend Jadwigii Tressenberg np. „Goliat ze Stręgielka”, czy „Królowa Kut” . Nie zabrakło zajęć manualnych i ruchowych, a także bajek i baśni terapeutycznych.


Sportowe poniedziałki


Zaczarowana Francja
Głośne czytanie


Gorąca Hiszpania


Grek Zorba - taniec

Laureaci konkursu Zdrowy styl życia
bez papierosów i alkoholu


Malownicza Japonia


Sałatka krabowa w wykonaniu dzieci.


Słoneczna AfrykaDnia 30 maja 2009 zakończył się konkurs fotograficzny „Odnowa i piękno naszego regionu”. Na konkurs wpłynęło 114 zdjęć a udział w konkursie wzięło 31 osób. Komisja konkursowa w składzie :

1. Grażyna Tyma
2. Barbara Białobrzeska
3. Leszek Drozd

przyznała następujące nagrody:

I miejsce - Ihor Tsymbal za zdjęcie „Przed wschodem słońca”


II miejsce - Jarosław Andrulonis za zdjęcie „Węgorapa”


III miejsce - Marcin Godek za zdjęcie „Nocne opowieści”oraz dwa wyróżnienia:
Elżbiecie Roch za cykl zdjęć „Pod lupą”


oraz Pawłowi Gajda za zdjęcie „Ulica SeZamkowa”.


Wypożyczalnia dla Dorosłych zaprasza do obejrzenia wystawy prac konkursowych.


„Dzień Dziecka !!!”
Z okazji Dnia Dziecka w Oddziale dla Dzieci w M-GBP w Węgorzewie odbył się Bal ph. „W krainie bajek i fantazji”. Biletem wstępu był strój bajkowy.
Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach m.inn.: „Przez dziurkę do klucza”, „Jaka to postać z bajki ?”, „Teatr cieni”, „Czarodziejski kuferek” i wiele innych. W programie przewidziano także słodki poczęstunek i tańce. Dużo radości sprawiły dzieciom upominki i nagrody, które wręczono im na zakończenie Balu.


Ewa Maria Ostrowska
Używa pseudonimów: Brunon Zbyszewski, Nancy Lane. Urodziła się 24 grudnia 1938 r. w Wilejce (obecnie Białoruś) - polska pisarka i dziennikarka. Pierwsze lata swojego życia spędziła u dziadków - Bronisławy i Witolda Kondrackich, w Landwarowie. Tam żołnierz strzelał do niej, gdy miała pięć lat, tam dowiedziała się, że jej ojciec zginął w Katyniu. Następnie mieszkała wraz z dziadkami w Ornecie na Warmii; później przeniosła się do Łodzi. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Pisywała w łódzkiej prasie. Obecnie mieszka w mazurskiej wsi.
Pisarka ma w dorobku kilkanaście powieści ( m.in. „Nim jabłoń zdziczeje”, „Śniła się sowa”) cieszących się sporą popularnością, wielekroć wznawianych. Dużo pisze dla młodzieży (m.in. „Długa lekcja”, „Zabić ptaka”), a jej powieść „Co słychać za tymi drzwiami?” została uhonorowana międzynarodową nagrodą IBBY (1983). Ewa Ostrowska wybrała własną drogę pisarską. Nie związała się z żadną grupą literacką. Debiutem książkowym był tom reportaży „Tort urodzinowy” z roku 1966, a debiutem powieściowym „Pierwszy dzień tygodnia”. Nowa powieść Ewy Ostrowskiej „Owoc żywota twego”, ukazała się w maju 2009 r.
Z okazji Dnia Bibliotekarza 8 maja odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z Ewą Ostrowską, na które została zaproszona młodzież ze Szkół Podstawowych Nr 1, Nr 2 i Gimnazjum im. Helwinga w Węgorzewie.


Witaj Wiosno !!!
Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią budzi się radość życia, topnieją śniegi, dni stają się coraz dłuższe. Na ten szczególny czas nasza biblioteka przygotowała spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Zaproszenie przyjęły Przedszkola i dzieci klas I-III ze szkół Podstawowych w Węgorzewie. Mogliśmy gościć w bibliotece aż 26 grup, to jest 565 uczniów.
Wszystkim dopisywał wiosenny nastrój mimo, że za oknem panował jeszcze chłód.

Szczególnie dziękujemy wychowawcom i nauczycielom, że zawsze chętnie odpowiadają na nasze zaproszenia.

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Gotowe na przyjęcie pierwszych gości


Wiosna i Rzepka witają przybyłych uczniów

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Zagadki Pani Wiosny


Zabawa - połącz pasujące do siebie części zdań

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Znamy pierwsze zwiastuny wiosny


Wiosenne prace w ogródku

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Odpoczywamy po ciężkiej pracy w ogrodzie


Pomagamy dziadkowi z wiersza Juliana Tuwima wyyyciągnąć rzepkę.

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Dary dla WiosnyNiepodzianka dla wszystkich - wizytówki z kwiatkiem dla dzieci,
a dla nauczycieli - stokrotka.

Gotowi na przyjęcie pierwszych gości
Pamiątkowe zdjęcie

Uwaga

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Szczegóły w zakładce KONKURSY
UWAGA KONKURS

Czytelnik roku 2009

Szczegóły w zakładce KONKURSY
Konkurs powiatowy

„Z kobietami wielka bieda, ale bez nich żyć się nie da”

Szczegóły w zakładce KONKURSY
Już po feriach!

Jak co roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zorganizowała dzieciom zajęcia w okresie ferii zimowych.

Dzieci z dużą aprobatą i zainteresowaniem brały udział w warsztatach plastycznych. Z zaproszenia biblioteki na wspólne spędzanie ferii skorzystało 128 dzieci. Oferta programowa była interesująca, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były gry zręcznościowe, konkursy literackie, plastyczne i głośne czytanie baśni. Za udział w konkursie były nagrody, które otrzymali wszyscy uczestnicy.Zaproszenie do biblioteki przyjęli: pielęgniarka, która propagowała wśród dzieci i młodzieży zdrowy styl życia i normę "na niepalenie", a także Instruktor Wietnamskich Sztuk Walk. Byliśmy w Centrum Kultury i Promocji na spektaklu dla dzieci "Zaczarowany młynek" wystawianym przez Studio Teatralne ART-RE z Krakowa.Na koniec ferii odbył się "Dziecięcy Bal Karnawałowy". Dzieci mogły wystąpić w samodzielnie przygotowanych maskach. Brały udział w wielu karnawałowych zabawach i konkursach. Wspólna zabawa przy muzyce i słodki poczęstunek sprawił uczestnikom wiele radości.


Ferie w bibliotece !!!
Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza wszystkich chętnych w wieku 5-13 lat na Ferie Zimowe organizowane w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Węgorzewie. Zajęcia odbywać się będą w dn. 03.02.2009-14.02.2009, od wtorku do soboty w godz. 11.00 - 13.00.
Plan zajęć z dziećmi w czasie ferii zimowych.
Warsztaty plastyczne: Poznajemy techniki plastyczne.
I tydzień


1. 03.02.09 ( wtorek ) - Rysunek kredą na papierze ściernym.
2. 04.02.09 ( środa ) - Prasowanka z pasteli.
3. 05.02.09 ( czwartek ) - Malowanie na podkładzie z kaszy.
4. 06.02.09 ( piątek ) - Rysowanie nitką.
5. 07.02.09 ( sobota ) - Prasowana słoma.

Zaproszeni goście :


1. Instruktor Wietnamskich Sztuk Walk.II tydzień


1. 10.02.09 ( wtorek ) - Malowanie na gnieciuchu z gazet.
2. 11.02.09 ( środa ) - Płaskorzeźba z plasteliny.
3. 12.02.09 ( czwartek ) - Mokre w mokrym.
4. 13.02.09 ( piątek ) - Collage z kolorowych gazet.
5. 14.02.09 ( sobota ) - Wyklejanki z włóczki.

Zaproszeni goście:


1. Pielęgniarka.

Zapraszamy!!!