Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Blog biblioteki

     
 

 

 •  basztaAktualności


20 kwietnia (Wielka Sobota)
Biblioteka nieczynna

----------------------------------------------------------------------------

Biblioteka czynna:

Poniedziałek   10:00 - 18:00
Wtorek            9:00 - 17:00
Środa               10:00 - 18:00
Czwartek        10:00 - 18:00
Piątek             9:00 - 17:00
Sobota             8:00 - 15:00

----------------------------------------------------------------------------

Spotkanie autorskie z Małgorzatą WardąMałgorzata Warda - z wykształcenia rzeźbiarka, z zamiłowania pisarka nurtu literatury obyczajowej 
– na jednym i na drugim polu odnosi sukcesy.
Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiet, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia a w 2016 roku odebrała grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę za „Najpiękniejszą na niebie”.
W 2015 zadebiutowała jako pisarka dla młodzieży, zdobywając za swoją pierwszą młodzieżową powieść nagrodę IBBY. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016. Powieść „5 sekund do Io” znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library.
Jest także autorką kilku tekstów zespołu Farba a na polu artystycznym twórczynią cenionych portretów i obrazów, wykonanych w jej indywidualnym stylu oraz oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz.
Zapraszamy.

----------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z poezją przy muzyceZapraszamy na spotkanie z poezją lokalnego twórcy pana Zbigniewa Rzeszutki. Wiersze przeczytają reprezentanci Działdowskiej Kuźni Słowa, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego oraz zaproszeni goście. Spotkanie uświetni muzyka i śpiew w wykonaniu Marty Wiadrowskiej.
 Zapraszamy serdecznie.

----------------------------------------------------------------------------

"Wielkanocna ozdoba"  - podsumowanie konkursu

W niedzielę, 7 kwietnia podczas V Wielkanocnego Jarmarku w Lidzbarku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Wielkanocna ozdoba” organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku. Nagrody laureatom wręczali Starosta Działdowski pan Paweł Cieśliński, Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek i Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Ciesielski. Głównym celem konkursu było pobudzenie aktywności i kreatywności twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz pogłębienie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Na konkurs wpłynęło ponad sto prac wykonanych różnymi technikami z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość, zgodność z tematem oraz wkład pracy autora. W każdej kategorii przyznano równorzędne nagrody, które otrzymali:
kategoria I uczniowie klas I-III szkół podstawowych
Weronika Klejnowska (Szkoła Podstawowa w Bryńsku), Kacper Jaroszewski (Szkoła Podstawowa w Kiełpinach), Amelia Łukomska, Maja Marchelek, Paweł Rochon, Remigiusz Rybka, Sebastian Wyrwiński (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku), Lena Nizgorska, Marcel Raniszewski, Mikołaj Raniszewski, Aleksandra Wojnarowska (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku),
kategoria II uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
Wiktoria Malinowska, Natalia Marcinkowska, Dominika Rybicka, Julia Rynkowska (uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku), Antoni Brzóska, Nadia Raniszewska (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku)
kategoria III uczniowie 7,8 klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich
Julia Kościńska, Halina Tułodziecka – uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, Michał Osiński – uczeń Zespołu Szkół w Lidzbarku, Alicja Bartkowska, Mariusz Kłosowski, Julita Kraynik, Rafał Lipka, Kamil Pypczyński, Julia Wacławska – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku,
kategoria IV – dorośli
Melania Anger, Adam Brzóska, Urszula Brzóska, Irena Burdalska, Joanna Caboń, Beata Domińska, Elżbieta Jaroniec, Jadwiga Kacprzak, Elżbieta Kaczmarkowska, Krystyna Kurkiewicz, Gertruda Landman, Lucyna Lipka, Hanna Raczkowska, Anna Raniszewska, Alicja Rochoń, Grażyna Urbaniak, Anna Wiktorska, Małgorzata Zomkowska.
 Gratulujemy laureatom, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie.
Nagrodzone prace prezentowane były na Jarmarku Wielkanocnym na stoisku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publiczne w Lidzbarku, zaś do końca kwietnia wszystkie prace konkursowe można podziwiać w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku.
----------------------------------------------------------------------------

Współcześni pisarze .... - wystawa


Do końca kwietnia w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku można oglądać wystawę „Współcześni pisarze polscy, niemieckojęzyczni, francuskojęzyczni, hiszpańskojęzyczni", która została przygotowana w ramach projektu „LiteraTURA". Prezentuje ona wybrane sylwetki współczesnych pisarzy, które zarekomendowali prelegenci szkoleń organizowanych przez WBP w Olsztynie w ramach projektu „LiteraTURA”.


----------------------------------------------------------------------------

Wirtualna rzeczywistość

Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z gogli VR w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku. Wirtualna rzeczywistość to obraz stworzony komputerowo przedstawiający świat, który może opierać się na elementach świata realnego bądź wymyślonego. Wystarczy założyć gogle, aby przenieść się w zupełnie inne miejsce, np. stanąć na szczycie wieżowcu bądź przejechać się kolejką górską, przy czym wrażenia, odczucia są bardzo realne i naturalne. Tu świat wirtualny stwarza maksymalne pozory świata rzeczywistego. Obecnie Biblioteka jest na etapie wdrożeniowym pokazujemy różne możliwości wykorzystania tego sprzętu, aby w przyszłości wykorzystywać go do celów edukacyjnych. Gogle wyposażone są w kontrolery ruch co znacznie uatrakcyjnia korzystanie ze sprzętu. Zapraszamy wszystkich chętnych indywidualnie do korzystania od wtorku do piątku od godziny 13.00, zapraszamy również grupy zorganizowane z wychowawcami, możliwość wcześniejszej rezerwacji.

----------------------------------------------------------------------------


Warsztaty pisarskie z Małgorzatą Wardą.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku zaprasza na warsztaty pisarskie z Małgorzatą Wardą. Do udziału w warsztatach twórczego pisania zapraszamy młodzież i dorosłych aktywnie piszących, którzy pragną rozbudować swój warsztat pisarski i zgłębić między innymi : tajniki budowania postaci literackich, tworzenia dialogów i wiele innych zagadnień, które pomogą w tworzeniu dzieł literackich.  Na zgłoszenia czekamy do 5 kwietnia.

.


  Małgorzata Warda z wykształcenia rzeźbiarka, z zamiłowania pisarka nurtu literatury obyczajowej – na jednym i na drugim polu odnosi sukcesy. Za swoją pierwszą powieść młodzieżową otrzymała nagrody IBBY 2015. Za tę samą powieść otrzymała prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie literackie White Ravens 2016 i powieść znalazła się wśród książek roku 2016 polecanych przez Internationale Jugendbibliothek, International Youth Library. Dwukrotnie nominowana do nagrody głównej Festiwalu Literatury Kobiecej, w roku 2013 otrzymała nagrodę za powieść o tematyce wykluczenia a w 2016 roku odebrała grand prix dla najlepszej powieści napisanej przez kobietę zaNajpiękniejszą na niebie”.  Jej powieści dotykają trudnych emocjonalnie tematów społecznych takich jak: przemoc w rodzinie, gwałt, zaginięcia dzieci. Podczas pracy nad nimi autorka współpracuje z policją, z psychologami, rozmawia z rodzinami zaginionych dzieci, z ofiarami przemocy, przy pracy nad książką „Jak oddech” miała możliwość współpracować z jasnowidzem, Krzysztofem Jackowskim.
Wydała powieści:
 • Ominąć Paryż
 • Czarodziejka
 • Środek lata
 • Nie ma powodu by płakać
 • Nikt nie wiedział, nikt nie słyszał
 • Dziewczynka, która widziała zbyt wiele
 • Jak oddech
 • Miasto z lodu
 • Najpiękniejsza na niebie
 • Ta, którą znam
 • Seria młodzieżowa „5 sekund do Io”, „5 sekund do Io: Rebeliantka”
 Zapraszamy.

----------------------------------------------------------------------------Czytaj z Legimi.


Czytelnicy korzystający z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku mogą bezpłatnie wypożyczać e-booki i audiobooki z serwisu Legimi. Każdy posiadacz naszej karty bibliotecznej może otrzymać specjalny kod, dający dostęp do ebooków i audiobooków znajdujących się w ofercie serwisu.
 Korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Możliwość wypożyczania mają wyłącznie czytelnicy posiadający kartę biblioteczną Miejsko-Gminnej Biblioteki w Lidzbarku. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba przyjść do biblioteki z aktywną kartą czytelnika i odebrać indywidulany kod dostępu. Aktywacja kodu następuje po rejestracji bezpłatnego konta Legimi. Następnie można wypożyczać książki, pobierając je w aplikacji Legimi. E-booki można czytać, a audiobooki słuchać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać  jednocześnie na 2 urządzeniach. Kod dostępu do Legimi ważny jest  miesiąc (po miesiącu otrzymuje się nowy kod) i  można go otrzymać w Czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku. 
Zapraszamy !!!

----------------------------------------------------------------------------Klub Malucha "Sówka"

        Po wakacyjnej przerwie rozpoczynamy cykliczne zajęcia w Klubie Malucha "Sówka". Spotkania będą się odbywały w każdy wtorek o godzinie 11:00. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 września. Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 5 lat wraz z opiekunami. W trakcie zajęć maluchy będą słuchały bajek ze zbiorów biblioteki oraz wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne usprawniające zdolności manualne. Zapraszamy serdecznie wszystkie maluszki.

----------------------------------------------------------------------------Warsztaty kodowania.
Do udziału w warsztatach kodowania zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Warsztaty będą się odbywały cyklicznie w dwóch grupach wiekowych - pierwsza grupa uczniowie klas I-III, druga grupa uczniowie klas IV - VIII , dwa razy w miesiącu do końca czerwca 2019 roku. Na zajęciach będą wykorzystywane roboty, gry, zabawy 
i aplikacje uczące logiki programistycznej, uczestnicy będą tworzyć samodzielnie linijki kodu. Stopień trudności będzie dostosowany do poziomu wiedzy grupy.  Warsztaty kodowania to nauka, ale również świetna zabawa, która rozwija logiczne myślenie i zdolność rozwiązywania problemów, a sama umiejętność programowania daje szanse kreowania otaczającej nas rzeczywistości. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci i młodzież. 

Zajęcia będą się odbywały w ramach ogólnopolskiego projektu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

----------------------------------------------------------------------------


"Mała książka - wielki człowiek"


3 wrzenia


Pod koniec września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku rusza ogólnopolska kampania  „Mała książka – wielki człowiek”.
Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski i oczywiście w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku.W ramach tegorocznej akcji planowane jest rozdanie około 100 tys. wyprawek.


Kampania społeczna „Mała książka  wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki 
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak 
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci 
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
----------------------------------------------------------------------------    Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku
   zaprasza na darmowe E-kursy
języka angielskiego (w tym angielskiego biznesowego), niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego  przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych.
Osoby zainteresowane otrzymają bezpłatny dostęp do kursu i będą mogły uczyć się w dowolnym miejscu i czasie z dostępem do Internetu. Wystarczy zgłosić się do Biblioteki.
W ofercie także kurs FunEnglish- multimedialny podręcznik do nauki języka angielskiego dla dzieci od 10 roku życia.
Kursy składają się z filmów, dialogów, fotolekcji, kącików gramatycznych, modułów nauki słówek oraz sprawdzających poprawność wymowy, natomiast kurs ,,Czytaj123” uczy technik szybkiego czytania oraz poprawia pamięć fotograficzną.
   Informacji na temat kursu komputerowego udziela:
    Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku,
    email: mgbplw@wbp.olsztyn.pl
    tel. 23 69 61 141

----------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy !!!

----------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Nowakowskim


W środę, 27 lutego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim - podróżnikiem, miłośnikiem gór i psich zaprzęgów.  Podróżnik przybył na spotkanie z liderem psiego zaprzęgu Henią rasy Alaskan husky. Lider to bardzo silny pies, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje i sam poprowadzić zaprzęg, jest to wybitny psi sportowiec. Od niemal 20 lat pan Krzysztof wspólnie z żoną Darią zajmuje się swoją największą życiową pasją psimi zaprzęgami. Regularnie trenuje i wyjeżdża na wyprawy. Jedną z największych wypraw odbył w 2010 roku. Objechał dookoła jezioro Inari. Jezioro położone w północnej części Laponii, na północ od koła podbiegunowego, na wysokości 117-119 m n.p.m. Zajmuje około 1040 km² powierzchni. Jezioro jest zamarznięte w okresie od listopada do czerwca. Ma bardzo rozbudowaną linię brzegową, której długość wynosi około 3300 km. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także jak wyglądają przygotowania do wyprawy oraz zwyczajach podróżowania psimi zaprzęgami. Wyprawa psim zaprzęgiem wymaga niezwykłej dyscypliny, siły wewnętrznej, mimo dokładnego planowania może być nieprzewidywalna. Pan Krzysztof startuje również w wyścigach psich zaprzęgów głównie na 500 km. Podróżnik chętnie odpowiadał na licznie zadawane pytania. Po spotkaniu można było nabyć książkę "23 kilometr" z imienną dedykacją. Zachęcamy i zapraszamy do czytania tej wyjątkowej lektury.----------------------------------------------------------------------------

"Mirabelka - kiełkująca historia"26 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyły się warsztaty międzypokoleniowe „Mirabelka – kiełkująca historia”. Po przywitaniu i wyjaśnieniu celu spotkania. Uczestnicy warsztatów wzięli  udział w zabawie z liściem. Każdy musiał napisać słowo kojarzące się z miłością. W trakcie spotkania uczestnicy obejrzeli film o prawdziwej bohaterce książki, w którym wystąpił autor  opowieści Cezary Harasimowicz. Na wcześniej przygotowanych mapach Warszawy można było zobaczyć miejsce, gdzie rosło mirabelkowe drzewko. Przytoczone fragmenty książki pozwoliły uczestnikom dowiedzieć się, kto jest narratorem opowieści,  i w jaki sposób Mirabelka opowiada swoją historię. Po wysłuchaniu fragmentów książki przyszedł czas na rozmowy dotyczące wojny, getta oraz postaci Ireny Sendlerowej.  Miłą niespodzianką było wykonanie drzewka genealogicznego swojej rodziny. Na zakończenie spotkania uczestnicy przypięli na drzewku niepodległości liście ze swoimi imionami.

Ogólnopolska akcja "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”.Celami akcji są: promocja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną oraz włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.

----------------------------------------------------------------------------

Teatr przy stoliku "Boże mój"

11 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Lidzbarku, po raz drugi w tym roku, gościliśmy Teatr przy stoliku. Aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stanisława Jaracza: Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz, zaprezentowali sztukę „Boże mój”. Słowo wprowadzające przedstawiła Elżbieta Lenkiewicz. 
 „Boże mój” pełna zaskakujących pomysłów  i skrząca się błyskotliwymi dialogami komedia o dość niezwykłej sesji terapeutycznej. W gabinecie pani psycholog zjawia się pacjent, który oczekuje pomocy w ciągu godziny - tylko tyle bowiem zostało czasu do końca świata, który….sam stworzył. Bóg, bo to On we własnej osobie jest pacjentem Elli, od lat cierpi na depresję i nie ma już siły rządzić ludzkością. Jaki jest Stwórca w człowieczym wymiarze? Co doprowadza go do psychicznego załamania na przestrzeni dziejów? Jak wygląda świat z perspektywy smutnego Boga i co znaczy dla niego historia Hioba? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się widzowie zgromadzeni w lidzbarskiej Bibliotece. 

Wspaniale aktorsko odegrana sztuka bardzo podobała się wszystkim.  Publiczność gromkimi brawami podziękowała za niezwykłe czytane przedstawienie.  


----------------------------------------------------------------------------

Narodowe Czytanie 2018

8 września w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku było to wyjątkowe wydarzenie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wpisujące się w kalendarz lokalnych obchodów jubileuszu. Lekturą Narodowego Czytania było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Prezydent Andrzej Duda tak uzasadnił ten wybór :
"W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego
 życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej.”
      Wybrane fragmenty dzieła Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele lokalnych władz, reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wybrani uczniowie lidzbarskich i gminnych szkół, mieszkańcy miasta, przyjaciele biblioteki i miłośnicy czytania, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Dłutowie – prawie 40 lektorów. Czytane fragmenty dotyczyły istotnych wątków powieści podejmujących tematykę kształtowania się silnego państwa polskiego po okresie zaborów oraz ukazujące przemiany jakim podlegał główny bohater. Wykład wprowadzający w tematykę „Przedwiośnia” przygotowała pani Anna Ambrochowicz, oprawę muzyczną wydarzenia przygotował i wykonał pan Stanisław Deja. Akcji czytania towarzyszyła wystawa malarstwa pana Marka Nowakowskiego. Każdy kto przyniósł własny egzemplarz lektury mógł otrzymać odcisk pamiątkowego stempla, który na tę okazję przygotowała Kancelaria Prezydenta. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat. 


Organizatorem Narodowego Czytania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku. Partnerami wydarzenia byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa w Bryńsku.

----------------------------------------------------------------------------

"Globalnie w Bibliotekach"

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Globalnie w Bibliotekach". W ramach akcji młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 wzięła udział w warsztatach "Kiedy przychodzi kryzys. Porozmawiajmy o wojnach, katastrofach naturalnych i pomocy humanitarnej". Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się między innymi: jakie są skutki i przyczyny konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych, w jaki sposób należy pomagać osobom poszkodowanym w czasie wojny i katastrofy naturalnej oraz co jest celem udzielania pomocy humanitarnej, a także w jaki sposób pomaga Polska Akcja Humanitarna na całym świecie. Symbolicznie na zakończenie spotkania młodzież kolorowała plakaty przygotowane przez Polską Akcję Humanitarną, aby pokazać, że wspólnie można wiele zdziałać, i że tak niewiele trzeba, aby do wspólnego działania angażować innych. Najważniejsze wnioski z warsztatowego spotkania to, to że ludzie i ich wybory stoją za wojnami, ale to od nas także wiele zależy. Swoim działaniem możemy zmieniać świat na lepsze. Ważne jest, że w takich momentach ludzie sobie pomagają. 

W ramach projektu można również w Bibliotece oglądać wystawę fotograficzną ph. "Pomoc humanitarna, jak pomaga Polska Akcja Humanitarna". Po zakończeniu wystawa będzie prezentowana w filiach bibliotecznych na terenie naszej gminy.

----------------------------------------------------------------------------

Lidzbarski Odjazdowy Bibliotekarz
W sobotę, 16 czerwca odbył się pierwszy lidzbarski rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.W wydarzeniu wzięli udział miłośnicy książek, czytania, biblioteki,  rowerów i aktywnego wypoczynku. Pomarańczowy peleton przemknął ulicami miasta, następnie uczestnicy rajdu malowniczą leśną trasą udali się do leśniczówki Borówno.  Tam czekał na nich lekki posiłek i atrakcje literackie. Sprzyjająca pogoda pozwoliła rowerzystom przejechać łącznie około 18 kilometrów w wyśmienitych humorach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę. 


 


Już dziś zapraszamy na kolejną edycję rajdu za rok
.

----------------------------------------------------------------------------

Noc Bibliotek 2018
"RzeczpospoCzyta"

W sobotę, 9 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyła się kolejna Noc Bibliotek, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. W trakcie wydarzenia, które odbywało się od godziny 17:00 do godziny 22:00, można było skorzystać z wypożyczalni, oddać zaległe książki bez kary, wziąć udział w kiermaszu używanej książki i napić się dobrej kawy. Dzieci natomiast mogły wziąć udział w zabawach i grach towarzyskich oraz w warsztatach kodowania. Wśród zabaw, w które bawiły się były między innymi: gra w klasy, łańcuch słów, kalambury, pomidor i cymbergaj. Natomiast w trakcie warsztatów kodowania tzw. "Nocy koderów" młodzi programiści pracowali z Ozobotami, Lofi Robotem oraz poznawali niektóre możliwości Photona - robota edukacyjnego. W ramach tegorocznej Nocy Bibliotek odbyła się również projekcja filmu „Tarapaty”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 osób. 
Za rok V jubileuszowa  edycja, na którą już dziś zapraszamy.

----------------------------------------------------------------------------

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Już po raz siedemnasty Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna  w Lidzbarku wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Tegoroczny Tydzień Czytania przebiegał pod hasłem „Czytanie łączy”. W wydarzeniu wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku i Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Zakątek”. Do wspólnego czytania bajek zaprosiliśmy w tym roku babcie i rodziców, aby pokazać, jak ważne jest wspólne czytanie i ile daje radości. W tym roku również po raz pierwszy w ramach Tygodnia Czytania  zorganizowano aktywne warsztaty z książką. Wydarzenie zakończyliśmy uroczystym czytaniem opowiadania Gwidona Miklaszewskiego „Bajeczka o książeczce” w Urzędzie Miasta i Gminy Lidzbark. W wydarzeniu wzięli udział pani Anna Ambrochowicz, pani Magdalena Bystryk, pani Ewelina Gorczyczewska, pani Katarzyna Jakubowska, pani Marta Kalisz, pani Katarzyna Kempczyńska, pani Małgorzata Nawrocka, pani Ewa Szostkowska-Sieńska, pan Sławomir Wasiak. 

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest, jak każdego roku, zakończeniem całorocznej akcji czytania w lidzbarskich przedszkolach, które odbywa się regularnie we wszystkich grupach przedszkolnych od września do maja. Aktywnym udziałem  w akcji Cała Polska czyta dzieciom Biblioteka Miejska chce zwrócić uwagę osób dorosłych, rodziców, dziadków i wychowawców,  jak bardzo ważne jest wspólne czytanie dzieciom we współczesnym świecie zdominowanym przez cyfrowe media. 

----------------------------------------------------------------------------

"Mistrz pięknego czytania"
W poniedziałek, 20 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu pięknego czytania o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. O ten zaszczytny tytuł walczyli uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku, Dłutowie, Kiełpinach, Lidzbarku, Słupie i Wąpiersku. Do konkursu przystąpiło 22 uczestników, których zadaniem było przeczytanie wybranych fragmentów książki Piret Raud „Historie trochę szalone”. Wszyscy uczestnicy byli  doskonale przygotowani, i z niezwykłą śmiałością prezentowali swoje teksty w czasie przesłuchań konkursowych. Komisja konkursowa jednogłośnie tytuł Mistrza pięknego czytania przyznała Czesławowi Jaskólskiemu ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku. Drugie miejsce wywalczyła Lena Karpińska również ze Szkoły Podstawowej w Bryńsku, zaś trzecie miejsce ex aequo zajęła Nina Sosnowska ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i Przemysław Kuczyński z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wąpiersku. Przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Lena Mierzyńska i Maja Szmit ze Szkoły Podstawowej w Słupie oraz Oliwia Bielecka i Julita Poterała ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. 


Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe podziękowania. 

----------------------------------------------------------------------------

"Teatr przy stoliku"

W czwartek, 9 listopada w lidzbarskiej bibliotece odbył się spektakl "Teatru przy stoliku". Sztukę teatralną „Pierwsza młodość” zaprezentowały aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Joanna Fertacz i Irena Telesz-Burczyk – znane z telewizyjnego serialu „Nad rozlewiskiem”. „Pierwsza młodość” to współczesna komedia o przypadkowym spotkaniu dwóch całkowicie różnych kobiet po sześćdziesiątce, które łączy uczucie samotności i chęć zmiany monotonnego i nudnego życia. W poszukiwaniu szczęścia towarzyszki niedoli wyruszają w podróż, która może okazać się podróżą ich życia. Komedia francuskiego pisarza, prezentowana w kameralnej przestrzeni lidzbarskiej biblioteki, bardzo podobała się publiczności, która żywiołowo reagowała na nagłe zwroty akcji.

----------------------------------------------------------------------------

Europejski Tydzień Kodowania 2017.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia  Kodowania ph. „Wpadnij i zachwyć się programowaniem!” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku za nami. Wydarzenie to było szansą na naukę kreatywnego programowania i pokazania, że programowanie może być ciekawe i przydatne. W akcji wzięli udział uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Zakątek” oraz członkowie bibliotecznego Lokalnego Klubu Kodowania. W trakcie spotkań dzieci wykonywały szereg aktywności związanych z programowaniem bez komputera, między innymi: układały algorytm czynności z życia codziennego, sterowały „robotem” w oparciu o zamknięty zestaw poleceń, brały udział w zabawach z kolorowymi kubeczkami i kropeczkami. Aktywności bez komputera podobały się dzieciakom i chętnie angażowały się w każde działanie. Obok kodowania bez prądu, były również  działania z komputerem.  W aplikacji „Labirynt”, specjalnie stworzonej dla Kampanii Europejskiego Tygodnia Kodowania,  można było wytyczyć drogę do skarbca i stworzyć własny zawiły labirynt. Uczestnicy zajęć z radością i ogromnym entuzjazmem wykonywali zadania, dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z programowaniem. Wszystkie działania i aktywności pozwoliły wprowadzić dzieci w środowisko kreatywnego programowania. 
 Za wydarzenia zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2017  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku otrzymała  pamiątkowy certyfikat.

----------------------------------------------------------------------------

Spotkanie autorskie z Hanną Cygler.

W środę, 20 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Cygler, autorką wielu poczytnych książek, nie tylko dla pań. Hanna Cygler jest gdańszczanką i pisze głównie powieści obyczajowe. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i zawodowo zajmuje się tłumaczeniem z języka szwedzkiego i angielskiego. Do tej pory ukazało się 18 jej książek nakładem Domu Wydawniczego REBIS (Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu, Grecka mozaika, Głowa anioła, Dwie głowy anioła, Czas zamknięty, Pokonani, Złodziejki czasu, Za cudze grzechy, Przekład dowolny, 3 razy R, Tylko kochanka).  Pisarka opowiadała o swojej burzliwej karierze zawodowej, perypetiach z wydawcami, ale przede wszystkim o wielkiej pasji jaką jest pisanie. Praca nad każdą koleją powieścią dla autorki, to nie tylko ciekawy pomysł i literacko pięknie dobrane słowa, ale również wnikliwe studia literatury historycznej na temat czasów opisywanego wątku. Podczas dwugodzinnego spotkania pisarka odpowiadała niezwykle interesująco i wyczerpująco na liczne pytania zebranych miłośników literatury. Po zakończeniu spotkania można było kupić książkę autorki i zdobyć autograf.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby książki. 


----------------------------------------------------------------------------

Narodowe Czytanie 2017.

W sobotę, 2 września w Galerii „Nowa Przestrzeń” w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.  Do wspólnego  czytania wybranych fragmentów dramatu zaproszono przedstawicieli władz i lokalnych stowarzyszeń, uczniów lidzbarskich szkół oraz uczniów z Bryńska i mieszkańców miasta. Słowo wstępne na temat dzieła wygłosiła pani Anna Ambrochowicz. „Przyszedł Mosiek na wesele...” tymi słowami zastępca burmistrza Janusz Bielecki oficjalnie rozpoczął Narodowe Czytanie w Lidzbarku. Zgromadzona publiczność wysłuchała z wielką uwagą fragmentów utworu Wyspiańskiego. Spotkanie zakończył występ zespołu ludowego Ach te baby. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty. W czasie spotkania, każdy kto przyniósł własny egzemplarz „Wesela” otrzymał pamiątkowy stempel. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa obrazów artystów malarzy działających przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku: Joanny Caboń-Ranosz, Hanny Iwanow, Justyny Michalskiej, Doroty Kalinowskiej-Sosnowskiej.  Organizatorem akcji była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku, wsparcie techniczne Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. Fragmenty dzieła czytali: Janusz Bielecki, Grażyna Zakrzewska, Michał Dzimira, Krystyna Kempczyńska, Krystyna Braun, Barbara Grabowska, Ewa Rzeszutko, Józef Nadratowski, Jerzy Wisiński, Krystyna Komoszyńska, Teresa Wisińska, Mariola Zapałowska, Grzegorz Lemański, Teresa Kińska, Monika Buśka, Natalia Trzaskalska, Oliwia Wyźlic, Robert Narewski, Martyna Szostek, Dominika Gil, Sylwia Ostrowska, Samanta Suchocka, Nikola Soszyńska, Igor Pawelski, Wiktor Jabłoński, Marta Jagielska, Rafał Jagodziński, Aleksander Kowalski, Agata Piotrowska, Kornelia Komosińska, Martyna Kochańska, Paweł Klejnowski, Karol Danielski, Wiktoria Sławińska, Małgorzata Celmer, Julia Roch. 

 

 
 Kolejne Narodowe Czytanie za rok, zachęcamy już dziś do udziału mieszkańców miasta i gminy Lidzbark.

----------------------------------------------------------------------------
 
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

„Czytanie zbliża” to hasło tegorocznego już XVI Ogólnopolskiego  Tygodnia  Czytania Dzieciom, który jest największym dorocznym świętem akcji Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest zachęcenie dorosłych do czytania dzieciom codziennie przynajmniej 20 minut dziennie. W tym wyjątkowym tygodniu, który przypada zawsze na początku czerwca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku wspólnie z lidzbarskimi przedszkolami zaprasza do udziału w akcji dorosłych, aby czytali przedszkolakom . W tym roku do wspólnego czytania  w Przedszkolu Miejskim i Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowy Zakątek” zaproszono rodziców, babcie, ciocie, którzy czytali ulubione bajki, baśnie swoje i swoich dzieci oraz współczesne opowiadania dziecięce. Spotkania przebiegały w ciepłej, rodzinnej atmosferze,  wszyscy dorośli mistrzowsko czytali, a dzieci za czytanie dziękowały wierszem, piosenką, a nawet tańcem.  

 

W tegorocznej akcji czytania wzięli udział: Lucyna Chojnacka,  Anna Florkowska,  Ewelina Gorczyczewska, Natalia Gutowska, Katarzyna Jakubowska, Marta Kalisz, Natalia Kłosowska,  Agata Lamparska, Grzegorz Lemański, Mirosława Ładziak,  Katarzyna Łukomska,  Aneta Pacuska, Anna Pawelska, Judyta Połeć, Anna Raniszewska, Ewa Raszkowska,  Grażyna Rozińska, Agnieszka Rymer,  Katarzyna Tomaszewska i Elżbieta Wiśniewska.  
Tydzień Czytania zakończył się uroczystym spotkaniem z Burmistrzem Lidzbarka Maciejem Sitarkiem i zastępcą Januszem Bieleckim, którzy czytali wiersze Juliana Tuwima. Spotkanie z Burmistrzami w Urzędzie Miasta i Gminy było wyjątkowe i radosne, a pięknie przeczytane wiersze na pewno dzieci zapamiętają na długo.

 Wspólne czytanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom
w Lidzbarku ma długoletnią tradycję, a tydzień czytania mobilizuje i zachęca wszystkich dorosłych do czytania dzieciom. Pamiętajmy, że czytanie wprowadza dzieci w świat wartości i warto czytać, aby dzieci wyrosły na mądrych dorosłych.

-----------------------------------------------------------------------------

Uroczyste wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez lidzbarską bibliotekę.

W piątek, 9 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się uroczyste spotkanie, w trakcie którego wręczono nagrody laureatom konkursów organizowanych przez Bibliotekę. Poznaliśmy laureatów konkursu czytelniczego "Czytanie na medal", konkursu plastycznego "Czupiradło", konkursu pięknego czytania dzieł Josepha Conrada-Korzeniowskiego i konkursu ortograficznego o tytuł "Młodego Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2017".


W konkursie czytelniczym "Czytanie na medal" nagrody przydzielono w trzech kategoriach wiekowych za najlepsze wyniki czytelnicze w 2016 roku.
 W I kategorii wiekowej do lat 7 nagrody otrzymali: Adaś Cybulski, Wiktor Grzywacz, Janusz Lemański i Marysia Rehmus.
W II kategorii wiekowej od 8 do 10 lat 
I miejsce zajęła Blanka Wasiak, II miejsce Weronika Grzywacz, III miejsce Dorotka Templin.
W III kategorii wiekowej od 11 do 15 lat
I miejsce zajęła Dominika Rybicka, II miejsce Halinka Tułodziecka, III miejsce Julia Lewicka.
Gratulujemy i czytajcie tak dalej!!!!


W konkursie plastycznym "Czupiradło" na ilustrację do wiersza Danuty Wawiłow przyznano sześć równorzędnych nagród, które otrzymali: Filip Chojnacki, Marysia Chylińska, Hania Kowalska, Igor Ozymkowski, Natalia Pałkowska i Janusz Wysocki.


W konkurie pięknego czytania dzieł Josepha Conrada-Korzeniowskiego Mistrzem Pięknego Czytania została Katarzyna Mierzyńska, II miejsce zajęła Karolina Jarzynka, III miejsce Mirosław Lapicz. 
Wyróżnienia otrzymali: Radosław Mężykowski, Julia Drumińska i Julia Lewicka
.


W konkursie ortograficznym zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2017 zdobyła Magdalena Dobiesz, II miejsce zajęła Samanta Suchocka, III miejsce Sylwia Ostrowska. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Julia Chylińska, Zuzanna Ojdowska, Wiktoria Wiśnicka i Aleksandra Zientarska. 
Gratulujemy wszystkim laureatom !!!!!

-----------------------------------------------------------------------------

Noc Bibliotek 2017.

Lidzbarska Biblioteka już po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to wieczorno-nocna akcja, która w nietypowy sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. W tym roku wydarzenie obchodzono ph. Czytanie porusza. W naszej Bibliotece była to Noc detektywów zainspirowana książkami Martina Widmarka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. W wieczorze zagadek detektywistycznych wzięło udział 19 dzieci, które z ogromnym zaangażowanie rozwiązywały zadania i prowadziły śledztwo. Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 20:00, każdy uczestnik wydarzenia musiał złożyć odcisk swojego palca, następnie podzielono uczestników na drużyny i rozpoczęła się zabawa w detektywa doskonałego. Kolejno rozwiązywane zadania przez drużyny wprowadzały doskonały nastrój. Po rozwiązaniu zagadek specjalnych przyszedł czas na poszukiwanie tajemniczych kopert z zaszyfrowanymi zadaniami i odnalezienie przedmiotów, które nie pasują do biblioteki. Przy tym zadaniu było wiele śmiechu i radości, ponieważ wszystko działo się  przy świetle latarek w zupełnej ciemności. Wtedy to poruszyliśmy zakamarki naszej wyobraźni i wydawało się, że niektórzy bohaterowie książek ożyli i utrudniają wykonanie zadania.  Drugą część spotkania wypełniła projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. 

 

Noc Bibliotek zakończyła się zabawami na dobre zakończenie po 22:00 i już z niecierpliwością czekamy na kolejną.

-----------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Książki w bibliotece.

W poniedziałek, 24 kwietnia w Bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Na zajęcia związane z książką zaprosiliśmy uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza K0ościuszki w Lidzbarku. 
Uczniowie klasy II a wzięli udział w zajęciach "Książka dawniej i dziś" i poznawali historię książki, różne jej formy od czasów najdawniejszych do współczesności. 
Uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych 
"W świecie wirtualnych książek", gdzie motywem przewodnim spotkania była współczesna książka tradycyjna w zestawieniu z książką elektroniczną. Po zajęciach dzieci miały ocenić, która książka jest bardziej interesująca. Okazało się, że tradycyjna książka papierowa potrafi ciągle zaskakiwać i  jest bardziej atrakcyjna niż książka elektroniczna. 


 Natomiast uczniowie klasy II d wzięli udział w warsztatach na temat powstawania książki rękopiśmiennej „Jak powstawała książka rękopiśmienna ?”. W trakcie spotkania uczniowie poznawali różnorodne materiały piśmiennicze i  formy książki wykonywanej  ręcznie z jej pięknymi zdobieniami i drogocennymi oprawami.  Na zakończenie  warsztatów dzieci własnoręcznie  wykonały książeczki obrazkowe.  

-----------------------------------------------------------------------------

"Wielkanocna ozdoba" - świąteczny konkurs plastyczny.

11 kwietnia zakończył się świąteczny konkurs plastyczny „Wielkanocna ozdoba”  zorganizowany przez Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Lidzbarku.  Głównym celem konkursu było pobudzenie aktywności i kreatywności twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.  Na konkurs wpłynęło prawie dwieście prac plastycznych wykonanych różnymi technikami z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.  Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych biorąc pod uwagę estetykę wykonania, zgodność z tematem, pomysłowość, wkład pracy autora oraz oryginalność pomysłu.
W kategorii I (uczniowie szkół podstawowych klasy I-III) 
przyznano 22 równorzędne nagrody, a otrzymali je :
Małgorzata Czuba - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Wąpiersku;
Czesław Jaskólski  - Szkoła Podstawowa w Bryńsku;
Oliwia Bielecka, Bohdan Bovanenka,  Nikola Chmielewska, Maria Chylińska,  Karol Drankowski, Wiktoria Gołębiewska, Oliwia Grochowska, Natalia Kordalska, Karolina Kosman, Bartosz Kozłowski, Hanna Lemańska,  Denis Lewandowski, Wiktoria Mendalka, Sara Rogozińska-Duda, Szymon Sulkowski, Julia Szostkowska,  Weronika Szymańska, Dominik Urbański, Miłosz Waszkiewicz, Janusz Wysocki -  Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

W kategorii II (uczniowie szkół podstawowych  klasy IV-VI)
  przyznano 7 równorzędnych nagród, które otrzymali:
Wiktoria Cybulska - Szkoła Podstawowa w Słupie;
Dagmara Karpińska, Paweł Klejnowski, Martyna Pawelska -  Szkoła Podstawowa w Bryńsku;
Zuzanna Muzal, Dominika Rybicka, Igor Waszkiewicz - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.


W kategorii III  (gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich)
 nagrodzono 3 prace równorzędnymi nagrodami, które otrzymali: 
Miłosz Olszewski – Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Starym Dłutowie,
 Karol Danielski 
i Paulina Orlińska – Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku.

W kategorii IV (dorośli)
 nagrodzono 4 prace równorzędnymi nagrodami , które otrzymały:
 pani Melania  Anger, pani Jadwiga Karpińska, pani  Anna Raniszewska  i pani  Grażyna Urbaniak.


Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy nagrodzonym, wszystkim zaś uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział. Wszystkie prace konkursowe można oglądać na wystawie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku zapraszamy serdecznie.

-----------------------------------------------------------------------------
Tydzień z Internetem 2017


Inspiruj się i dziel swoimi pasjami w Internecie!

Czy każdy może mieć ogon syreny? Jak zrobić domową farbę tablicową? Ile przepisów na sernik można znaleźć na blogu Kwestia Smaku? Z  jakiego kraju pochodzi najbardziej wpływowa blogerka modowa świata? Między innymi na takie właśnie pytania poszukiwali odpowiedzi uczestnicy spotkania „e-Pasjonaci”, które odbyło się 30 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku w ramach kampanii Tydzień z Internetem.

Głównym elementem spotkania był quiz dotyczący majsterkowania, gotowania i szycia, a więc obszarów bliskich naszemu życiu codziennemu. Każde pytanie czy zadanie quizowe stało się okazją do przedstawienia ciekawego bloga. Uczestnicy mogli więc z jednej strony przekonać się, ile cennych informacji mają na wyciągniecie ręki w Internecie, z drugiej - że blogerem może być każdy, wystarczy mieć pasję i energię do dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz siódmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa Telecentre-Europe, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.


--------------------------------------------------------------------------------


"O bezpiecznym internecie w bibliotece"

W piątek, 17 lutego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej
w Lidzbarku zakończyła się tygodniowa kampania na rzecz bezpiecznego korzystania z internetu. Akcja odbywa się
w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu nieprzerwanie od kilku lat. W tym roku szczególną uwagę zwracano na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online, ponieważ każdy  ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
W lidzbarskiej książnicy  zorganizowano zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, których  celem  była edukacja w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii – komputerów, telefonów, tabletów - jak unikać zagrożeń, gdzie szukać pomocy, jak należy się zachowywać będąc członkiem internetowej społeczności. Ważnym aspektem zajęć było uświadomienie dzieciom, że krzywda doznana w wirtualnym świecie może boleć  tak samo, jak krzywda w świecie realnym.
I chociaż internet daje złudzenie anonimowości, są odpowiedzialne za swoje zachowania w internecie. Szczególnie zwracano uwagę na potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystywać zarówno w edukacji, jak i jako formę twórczej rozrywki. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze” i w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku wzięło w niej udział ponad 300 młodych ludzi.

  
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowaoraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 był Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.

-----------------------------------------------------------------------------

"Witajcie w naszej bajce" - przedstawienie teatralne.

We wtorek, 24 stycznia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Gościem biblioteki była grupa teatralna z Krakowa. Aktorzy z formacji Edu Artis zaprezentowali teatrzyk edukacyjny dla dzieci „Witajcie w naszej bajce”. Przesłaniem spektaklu było zachęcenie dzieci do czytania i obcowania z książką na co dzień. Wspaniała gra aktorska i wartko tocząca się akcja przeniosła publiczność  do zaczarowanego świata bajek i baśni. Widzowie też mieli swój udział w przedstawieniu, zadaniem dzieci było uporządkować bajki, które nie czytane zupełnie się pomieszały. Tygrysek z pięknym kaloszem szukał Kopciuszka, Jaś zgubił swoją siostrę, a Baba Jaga chciała spędzić resztę życia z pasiastym Tygrysem, któremu wydawało się, że jest Różową Panterą. Na szczęście jednak wszystko dobrze się skończyło i bohaterowie bajek , dzięki dzieciom i ich  doskonałej znajomości  baśni, wrócili do swoich opowieści. 


Za wspaniałe przedstawienie publiczność podziękowała grupie artystycznej gromkimi brawami.

-----------------------------------------------------------------------------

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim.

We wtorek, 29 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku uczestniczyła w spotkaniu autorskim. Gościem spotkania był Arkadiusz Niemirski satyryk, dziennikarz, scenarzysta , pisarz książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych. Znany jako kontynuator kultowego cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego  „Pan Samochodzik”, który wzbogacił o szesnaście tomów. Twórca takich powieści jak: „Testament bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, ”Dziennik grzesznika”  . W czasie spotkania autor posiłkując się prezentacją multimedialną w żartobliwy sposób opowiadał o swoim życiu, zainteresowaniach i największych życiowych pasjach. Pisarz jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, którą potrafi w barwny sposób opisywać.  Swój dorobek literacki  zaprezentował w dość  nietypowy sposób. Do każdej swojej książki  zmontował muzyczny teledysk, w ten sposób obrazowo przedstawiając klimat swoich powieści. Jako, że jest fanem dobrej rockowej muzyki  młodzież miała okazję posłuchać muzyki rockowej w wykonaniu klasyków tego gatunku muzycznego. Spotkanie to na pewno zachęciło młodych odbiorców do zapoznania się z  literaturę tego autora, a sam pisarz przełamał powszechny stereotyp, że rozmowy o literaturze muszą być długie, nudne i nieciekawe.   

 

 

 

 

Dwugodzinne spotkanie  było niezwykle barwne i interesujące, a satyryczna aura opowieści sprawiła, że młodzież z dużym skupieniem i uwagą słuchała słów pisarza. Z pewnością Arkadiusz Niemirski wie, jak zainteresować młodzież i przykuć uwagę tego niełatwego odbiorcy.
-----------------------------------------------------------------------------


Tydzień Edukacji Globalnej "Razem dla pokoju"
W tym roku odbyła się już 18. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone było w dniach 14-20 listopada pod hasłem  „Razem dla pokoju”. Do rozmów na temat pokoju i równości na całym świecie zaprosiliśmy uczniów klasy Vd ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. W czasie spotkania poruszaliśmy trudne tematy konfliktów zbrojnych na świecie, rozmawialiśmy o współczesnym kryzysie związanym z migracjami oraz z jakimi problemami spotykają się uchodźcy i dlaczego opuszczają swój rodzinny kraj.  Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja edukacyjna dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosły świat i jego problemy ,  muszą nauczyć się, że każdy przypadek jest indywidualny i na podstawie pojedynczych sytuacji nie powinno dokonywać się generalizacji.
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym i odbywa się w listopadzie, pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy. W tym czasie różnego rodzaju akcje edukacyjne organizowane są przez szkoły, studenckie koła naukowe, biblioteki, organizacje pozarządowe i różnego rodzaju instytucje. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku od kilku lat angażuje się w działania Tygodnia Edukacji Globalnej.  

-----------------------------------------------------------------------------

"Mistrz pięknego czytania 2016"

W czwartek, 17 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbył się gminny konkurs pięknego czytania o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. W rywalizacji wzięło udział 20 przedstawicieli klas III szkół podstawowych z Bryńska, Dłutowa, Kiełpin, Lidzbarka i Słupa. W czasie prezentacji konkursowych uczniowie mieli za zadanie przeczytać wcześniej wylosowany fragment książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Filipek i szkoła”. Zwracając szczególną uwagę na płynność, wyrazistość, intonację i kontrastowanie czytanego tekstu. Wszyscy uczniowie mistrzowsko przygotowali się do konkursu. Komisja konkursowa w składzie: pani Danuta Muszyńska, Pani Maria Zielińska i pani Lucyna Szymańska-Rybicka miała duże trudności z wyłonieniem zwycięzcy. Po długich i burzliwych naradach tytuł Mistrza pięknego czytania przyznano Karolinie Truszczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinach, 
II miejsce ex aequo zajęły Małgorzata Ciechanowska ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i Amelia Gurzyńska ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinach. 
Przyznano także pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: 
Olga Nowińska - Szkoła Podstawowa w Lidzbarku, 
Dominik Urbański – Szkoła Podstawowa w Lidzbarku, 
Dominika Wojciechowska – Szkoła Podstawowa w Słupie, 
Julia Wróblewska – Szkoła Podstawowa w Dłutowie 
 Julia Wypych – Szkoła Podstawowa w Lidzbarku.  


Była to kolejna edycja konkursu pięknego czytania organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku, którego głównym zadaniem jest rozwijanie oraz utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych dzieci.

-----------------------------------------------------------------------------

"Opowieści o podróżach" - Afganistan.


W środę, 28 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach”. Gościem wrześniowego spotkania był pan Marcin Wyrostkiewicz, który zabrał przybyłych gości w niecodzienną podróż do Afganistanu i opowiadał o trudach, przeżyciach i emocjach towarzyszących mu w czasie misji bojowej na IX zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego.  Afganistan – państwo śródlądowe położone w Azji Środkowej ze stolicą w Kabulu. Graniczy z Chinami, Pakistanem, Iranem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Ponad 4/5 powierzchni kraju zajmują góry. Klimat surowy i mroźny, w górach średnie temperatury stycznia spadają  do -15 stopni C, a w lipcu rzadko przekraczają 0 stopni C. Lata najcieplejsze na pustynnych obszarach na południu, powyżej +22 stopnie C. Afganistan należy do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw  świata. IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie trwała od kwietnia do października 2011 roku. Ponad 2,5 tys. Polskich żołnierzy, wśród nich pan Marcin, odbywało służbę stabilizacyjną w prowincji Ghazni, Quarabah, Ariana, Giro i Warrior. Opowieść snuła się wokół codziennego życia w bazie, wyjazdach na patrole i sprzęcie wojskowym. Pojawiały się również trudne tematy i powracające wspomnienia wybuchów, rannych i śmierci przyjaciół. Emocje jakie towarzyszyły każdemu wyjazdowi na patrol nadal wywołują głębokie poruszenie. Pan Marcin ujawniał także informacje, które często pomijane były w mediach. Afganistan to kraj piękny, odmienny kulturowo i klimatycznie, pozostanie we wspomnieniach jako miejsce konfliktu zbrojnego.


Na kolejne spotkanie z cyklu "Opowieści o podróżach" 
zapraszamy już w październiku.

-----------------------------------------------------------------------------

Narodowe Czytanie "Quo vadis".

W sobotę, 3 września w Parku sportowo-rekreacyjnym "Małe Jeziorko" w Lidzbarku odbyła się kolejna edycja, już piąta,  ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytano  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.  Do wspólnego czytania fragmentów powieści historycznej zaproszono mieszkańców miasta i młodzież lidzbarskich szkół. W czasy dzieła Sienkiewicza  zgromadzoną publiczność pięknie wprowadziła Pani Anna Ambrochowicz. Pierwszy fragment powieści przeczytał i oficjalnie rozpoczął Narodowe Czytanie w Lidzbarku Zastępca Burmistrza Pan Janusz Bielecki. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty. W czasie spotkania, każdy kto przyniósł własny egzemplarz „Quo vadis” otrzymał pamiątkowy stempel. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa obrazów lokalnych twórców: Joanny Caboń-Ranosz, Justyny Michalskiej, Doroty Kalinowskiej-Sosnowskiej.  Organizatorem akcji była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku, wsparcie techniczne Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku. Fragmenty powieści czytali: Janusz Bielecki, Barbara Grzywacz, Krystyna Afeltowicz, Ewa Rzeszutko, Grzegorz Lemański, Krystyna Komoszyńska, Ewa Kawka, Grażyna Rozińska, Józef Nadratowski, Danuta Muszyńska, Maja Watemborska, Natalia Jabłońska, Paulina Brojacz, Klaudia Kowalkowska, Milena Małkowska, Patrycja Karpińska, Rafał Jagodziński, Milena Rumanowska, Sylwia Ostrowska, Teresa Kińska, Patrycja Taranowska, Olgierd Gadomski, Aneta Mielczarek. 

Kolejna edycja Narodowego Czytania już za rok.

-----------------------------------------------------------------------------

"Opowieści o podróżach" - Afryka.


Na kolejnym spotkaniu „Opowieści o podróżach” odbyliśmy fascynującą i niezwykłą podróż do Afryki.  Drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, który od lat niezmiennie zachwyca wszystkich swą innością. Na tę wspaniałą wyprawę zabrała nas pani Jadwiga Raczyńska, która opowiadała  o swojej wyprawie do Kenii. Państwa położonego we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Kenia graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi. Interesującej prelekcji towarzyszył pokaz  przepięknych zdjęć  afrykańskich terenów. W czasie spotkania odwiedzaliśmy małe afrykańskie wioski, duże aglomeracje, poznawaliśmy zwyczaje i codzienne życie mieszkańców Czarnego Lądu. Ogromną atrakcją była wizyta u Masajów. Ubrani w piękne szaty Masajowie, polujący na sawannie i wypasający bydło, są nieodłącznym elementem krajobrazu i historii Kenii. Tę wspaniałą wyprawę zakończyliśmy afrykańskim safari, które było w pełni udane ponieważ zobaczyliśmy wielką piątkę, czyli lwy, lamparty, słonie, nosorożce i bawoły. 


Na kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach" zapraszamy już we wrześniu. 

------------------------------------------------------------------------------

"Teatr przy stoliku" w lidzbarskiej bibliotece.

Po ośmioletniej przerwie ponownie zagościł w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku „Teatr przy stoliku”. To atrakcyjna i działająca na wyobraźnię forma teatralna, polegająca na czytaniu dramatów z pełną aktorską interpretacją, aczkolwiek bez dekoracji, kostiumów i sytuacji scenicznych.


W poniedziałek (6 czerwca) w czytelni Biblioteki widzowie obejrzeli spektakl francuskiego dramaturga Pierre’a Sauvila „Słońce dla dwojga”, który zaprezentowali aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – Katarzyna Kropidłowska i Marian Czarkowski. To błyskotliwa komedia obyczajowa o spotkaniu dwóch pokoleń: wyzwolonej, dość bezczelnej młodej dziewczyny ze spokojnym, dobrze ułożonym lekarzem w średnim wieku, nade wszystko ceniącym sobie w życiu spokój i wygodę. Panienka zaskakuje go propozycją nie do odrzucenia. Otóż rok wcześniej doktor zdiagnozował u niej śmiertelną chorobę. Młoda osoba sprzedała dom, porzuciła pracę i udała się w długą pożegnalną podróż dookoła świata, by ostatecznie dowiedzieć się, iż padła ofiarą pomyłki. W ramach rekompensaty za doznaną krzywdę bezceremonialnie wprowadza się do domu lekarza i zamierza w nim pozostać do momentu, aż nie stanie ponownie na nogi. Odmowa gospodarza grozi mu skandalem środowiskowym. Ten punkt wyjścia staje się początkiem szeregu niezwykłych zdarzeń w życiu obojga, a żeby tego było mało, dziewczyna chowa jeszcze w zanadrzu prawdziwą, wybuchową wręcz niespodziankę.

 

Żywy dialog, celny dowcip, znakomite obserwacje charakterów, mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji, ale też mądra zaduma nad człowiekiem i jego odwiecznym dążeniem do ciepła i bliskości drugiej osoby oraz wspaniała interpretacja olsztyńskich aktorów zachwyciły lidzbarską publiczność.

------------------------------------------------------------------------------

Noc Bibliotek 2016 - "Wolno czytać"

Lidzbarska biblioteka już po raz drugi brała udział w ogólnopolskiej wieczorno-nocnej akcji Noc Bibliotek promującej czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instutucje kultury. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Wolno czytać” i w naszej bibliotece skierowana była do dzieci w wieku szkolnym. W sobotę 4 czerwca o godzinie 20:00 do biblioteki przybyli adepci mocnych wrażeń uzbrojeni w latarki i poduszki. Po ustaleniu regulaminu i zasad bezpiecznego zachowania się w grupie 17 śmiałków ruszyło na nocne zwiedzanie zabytkowego budynku biblioteki, który potocznie nazywany jest „Zameczkiem” lub „Basztą”. Ciekawa konstrukcja architektoniczna budowli pozwoliła na wyszukiwanie różnorodnych zakamarków, niedostępnych dla normalnych użytkowników. W czasie zwiedzania i odkrywania tajemnic biblioteki dzieci słuchały  lokalnych legend związanych z powstaniem miasta, pochodzeniem herbu, była również legenda o Białej Damie, która zamieszkiwała i snuła się korytarzami lidzbarskiego zamku. Po pełnej emocji wycieczce młodzi odkrywcy  z ogromnym zapałem i entuzjazmem zabrali się do tropienia zagubionych książek. Podzieleni na dwie grupy, według literackich wskazówek szukali zaginionych dzieł. Po wyczerpujących poszukiwaniach nastał czas czytania i delektowania się odnalezionymi  publikacjami. Czytano między innymi fragmenty książki Andrzeja Grabowskiego „Instrukcja obsługi pieska Jacusia”, „Leszek Peszek i  turecki pieprz”, którą napisał Marko Kitti oraz „Historie trochę szalone” estońskiej autorki książek dla dzieci Piret Raud.  Lekko wyczerpani, ale posileni i pełni wrażeń z uśmiechami na twarzach po 22:00  wszyscy bezpiecznie zostali oddani w ręce rodziców. Jeszcze przez kilka dni po Nocy Bibliotek opowiadano sobie niesamowite wrażenia z tego niezwykłego wydarzenia.  Szkoda, że tylko raz w roku trafia się taka niezwykła noc z biblioteką.W ramach projektu Noc Bibliotek  10 czerwca w Bibliotece odbyła się projekcja filmu „Magiczne drzewo”, w której wzięło udział 30 osób.


Dziękujemy za wspólną zabawe i zapraszamy za rok, na kolejne wydanie Nocy Bibliotek !!!

------------------------------------------------------------------------------

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Już po raz piętnasty Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku brała udział w  Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom organizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizuje ona do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9.000 wolontariuszy kampanii czytania oraz placówki, instytucje i społeczeństwo w całym kraju. Również w Lidzbarku w tym czasie odbyły się spotkania głośnego czytania dzieciom w Przedszkolu Miejskim i Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowy Zakątek” . Tym razem do udziału w akcji zaproszono rodziców. Pierwsze spotkania odbyły się w Niepublicznym Przedszkolu "Bajkowy Zakątek". Bajki dzieciom czytały mamy: Natalia Gutowska, Monika Moszczyńska, Jolanta Nawrocka, Aneta Pacuska, Teresa Rakocka i Gabriela Rynkiewicz

Kolejne spotkania  odbyły się w Przedszkolu Miejskim. Bajki czytali: Paulina Chylińska, Anna Florkowska, Marlena Kozłowska, Grzegorz Lemański, Joanna Kłosowska, Dominika Lewandowska, Katarzyna Witkowska, Natalia Wyrwińska, Natalia Kłosowska, Agnieszka Jakubowska, Grażyna Kacprowicz i Barbara Kornowska. 


Do akcji włączyła się także Filia Biblioteczna w Wąpiersku.  Dzieciom czytali zaproszeni goście :Grażyna Rozińska emerytowana nauczycielka oraz ks. Bogdan Kołodziejczyk proboszcz z Wąpierska.  W tym roku akcja obchodzona była pod hasłem „CZYTANIE USKRZYDLA”.

------------------------------------------------------------------------------

Uroczyste podsumowanie konkursów
organizowanych
przez Bibliotekę.

W środę 25 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez lidzbarską bibliotekę.  Na spotkanie przybyli: burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek,  laureaci konkursów wraz z opiekunami, panie zasiadające w komisjach konkursowych: Jadwiga Marszak, Halina Mroczek i Grażyna Rozińska. Poznaliśmy zwycięzców konkursu ortograficznego o tytuł "Małego Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2016", konkursu pięknego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza o tytuł "Mistrza pięknego czytania" i konkursu czytelniczego "Czytanie na medal". Nagrody laureatom wręczył burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek. 


Mistrzem Ortografii Miasta i Gminy Lidzbark 2016 został Błażej Leśniewski reprezentant Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, II miejsce zdobył Wiktor Chojak również uczeń lidzbarskiej podstawówki, III ex aeqo zajęli Oliwia Cegielska- Szkoła Podstawowa w Kiełpinach i Kornel Samulewski – Szkoła Podstawowa w Lidzbarku. 


”Mistrzem pięknego czytania” dzieł Henryka Sienkiewicza została Karolina Pszenna uczennica Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Dłutowie, II miejsce ex aeqo zajęły Patrycja Karpińska i Sylwia Ostrowska – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku, III miejsce zdobyła Milena Rumanowska – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku  . Wyróżnienia otrzymali: Rafał Jagodziński, Klaudia Kowalkowska, Milena Małkowska – uczniowie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku i Aleksandra Roch – reprezentantka Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. 


W konkursie czytelniczym „Czytanie na medal” nagrodzono aktywnych czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku za rok 2015. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych. Medale za czytanie otrzymali: kategoria I do 10 lat : Dorota Templin - złoto, Weronika Grzywacz - srebro i Hanna Lemańska – brąz, kategoria II od 11 do 13 lat:  Aleksandra Templin - złoto, Karol Gnidziński - srebro, Damian Berkowicz – brąz,  kategoria III od 14 do 15 lat: Zuzanna Ojdowska - złoto, Monika Gęborys - srebro.  Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy sukcesów w  kolejnych konkursach organizowanych przez Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.

------------------------------------------------------------------------------

"Byk jak byk", czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

23 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyła się niezwykła i niecodzienna lekcja języka polskiego, którą poprowadziła pani Agnieszka Frączek językoznawca i autorka książek dla dzieci. Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim.  W swoich książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii  Weryho-Radziwiłłowicz. 


 Na spotkanie licznie przybyli uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku. W czasie spotkania  dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat błędów językowych popełnianych w języku potocznym, o przełączaniu kodów językowych i o tym, że każdy posługuje się swoim własnym językiem tzw. idiolektem.  Autorka na podstawie swoich "niby" prostych i łatwych  tekstów literackich omawiała najczęściej popełniane błędy językowe. Wszyscy uczestnicy spotkana już teraz będą wiedzieli, że spodnie zakładamy, a ubieramy choinkę, że wyrazy zaczynamy „od” wielkiej litery , a nie „z” wielkiej litery. Pani Agnieszka Frączek przedstawiła wiele ciekawych przykładów popełnianych błędów, a pisząc teksty dla dzieci  zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania  i  nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. 


Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki.


------------------------------------------------------------------------------

"Opowieści o podróżach" - Beskid Śląski.

Podczas majowego spotkania z cyklu "Opowieści o podróżach" w Bibliotece Miejskiej w Lidzbarku Pani Wanda Czajkowska zabrała nas w podróż po Beskidzie Śląskim. Jest to urokliwe miejsce na południu Polskistanowiące część Beskidów Zachodnich oraz wchodzące w skład prowincji Karpat Zachodnich.
 Odwiedziliśmy m.in. Ustroń, Wisłę oraz Cieszyn.Ustroń to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego,  malowniczo położona w dolinie Wisły, pomiędzy grzbietem górskim Wielkiej i Małej Czantorii a masywem Równicy.Miejscowość  jest popularnym uzdrowiskiem, posiadającym źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny.
Oprócz sanatoriów i licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje mural, czyli wielkie malowidło mieszczące się na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustroniu. Mural pokrywa siedem ścian, na największej z nich znajduje się kopia wnętrz biblioteki w Dublinie, z łukowatym sklepieniem i wysokimi na kilka metrów regałami wypełnionymi książkami. Z kolei obrazy na ścianach dostawionego budynku nawiązują do wnętrz biblioteki w Edynburgu. Nie zabrakło tu również lokalnych akcentów, np. wkomponowano w iluzyjne wnętrze biblioteki portret Jana Wantuły - miejscowego bibliofila i patrona placówki.Atrakcją Ustronia jest Leśny Park Niespodzianek, utworzony w środowisku naturalnym. Po leśnych ścieżkach swobodnie biegają dziki,jeleniesarny oraz muflony. Park łączy w sobie funkcje: rekreacyjną i edukacyjną, organizuje również pokazy