„Wyczytywanie manier”
19 grudnia 2016 r.

Prowadzenie: Jolanta Urbanek

W Czytelni Czasopism WBP w Olsztynie odbyło się spotkanie pt. „Wyczytywanie manier”, które poprowadziła Jolanta Urbanek, pedagog i nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Warsztaty dotyczyły zarówno prezentacji zastawy stołowej, obsługi gości podczas przyjęć, zachowania się przy stole i obyczajów kulinarnych, jak również zasad savoir-vivre.

Na spotkaniu odczytywane były fragmenty literackie, m.in. z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza czy „Lalki” Bolesława Prusa, w których bohaterowie mieli dylemat dotyczący poprawnego i eleganckiego zachowania przy stole. Opisane sytuacje były szczegółowo omawiane i analizowane przez prowadzącą. Elementem warsztatów był także pokaz aranżacji stołu. W czasie spotkania uczestnikom rozdawana była publikacja WBP pt.: „Smakosz literacki”.

Rozpoczęcie spotkania, przy mikrofonie Izabela Frąckowiak z WBP, obok prowadząca warsztaty Jolanta Urbanek Na stole prezentacja książek o tematyce savoir-vivre, obok kilka elementów zastawy stołowej, m.in. sztućce, naczynie do podawania kawioru
Uczestnicy słuchający wykładu Prowadząca Jolanta Urbanek prezentuje rodzaje sztućców
Aranżacja stołu z eleganckim nakryciem wśród ułożonych sztućców leży publikacja pt. „Smakosz literacki”

>

powrót