ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Jan Jakowicki – „Panta rhei”
1 kwietnia 2016 r.

W Galerii Stary Ratusz odbył się wernisaż fotograficzny Jana Jakowickiego pt. „Panta rhei”. Gośćmi specjalnymi autora byli Wojciech Ogrodziński, Bogdan Lis i Krzysztof Pusz.

Zatrzymać to, co w ruchu i to, co nietrwałe. Odwieczne marzenie artystów. Aby je spełnić, wykorzystywano co tylko się dało. Ale dopiero dzięki fotografii stało się to naprawdę możliwe.

Ale właśnie: czy to, co tu widzimy, to fotografia. Może jednak są to malowidła, tyle tylko, że stworzone nie farbą i pędzlem, ale pikselami.

Patrząc na obrazy Janka Jakowickiego każdy dostrzeże co zechce. Jeden bajecznie barwne impresje, inny alegorie i symbole. I ze zdziwieniem być może wysłucha Autora, który zapewni, że to nurt Łyny między olsztyńskimi mostami. Zresztą jakie to ma znaczenie. Umieć dostrzec to, czego inni nie zauważają, to sztuka właśnie.

Jakowicki jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiadomo co go natchnie i skłoni do fotografowania. Jedno jest pewne. Nie poprzestanie na rutynie, zawsze będzie szukał czegoś nowego i innego w sposobie przedstawienia od tego co zrobił.

Wystawa „Panta rhei” jest kolejnym etapem w fotograficznych poszukiwaniach Jakowickiego. Na pewno nie ostatnim.

Bo przecież nie o to chodzi by złapać króliczka...

Wojciech Ogrodziński


Jan Jakowicki urodził się w 1948 roku, z zawodu jest ekonomistą. Fotografią zajmuje się od 1974 roku. Autora interesuje fotografia kreacyjna, interpretująca zjawiska uniwersalne. Najbardziej ceni w niej wywoływane przez nią emocje. Autor sześciu wystaw indywidualnych. Ostatnio i Ich portretIch portret I.

Na zdjęciu widać grupę osób m.in.: od lewej Wojciech Ogrodziński, dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz, Bogdan Lis, Krzysztof Pusz i Jan Jakowicki. Wszyscy znajdują się w Galerii Stary Ratusz. Na zdjęciu: Jan Jakowicki  - fotograf, gość, spotkania. W tle zdjęcia artysty.
Na zdjęciu widać grupę osób, która przybyła na wernisaż oraz wyeksponowane w Galerii prace. Wszyscy znajdują się w Galerii Stary Ratusz. Na zdjęciu: dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz, który otwierała wystawę. W tle zdjęcie artysty.
Na zdjęciu fotografia Jan Jakowicki  - odbicia w rzece Na zdjęciu fotografia Jan Jakowicki  - odbicia w rzece

powrót