Goście z Planety 11
30 marca 2016 r.

W środę gościliśmy w progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja 5 nasze koleżanki i kolegów pracujących na co dzień w Planecie 11 MBP. Wizytę rozpoczęło spotkanie w Muzotece, gdzie Planetariusze zapoznali się ze zbiorami Muzycznymi oraz wszystkimi ciekawostkami dostępnymi w tym dziale. Następnie zabraliśmy gości w podróż do przeszłości i oprowadziliśmy ich po Pracowni Starych Technik Drukarskich, unikatowym miejscu, w którym można nie tylko zobaczyć stare maszyny, na których ongiś drukowano książki, ale także samemu poczuć się jak prawdziwy drukarz biorąc czynny udział stając przy maszynach drukarskich. Nasi goście mieli okazję zobaczyć, jak wygląda i do czego służy kaszta zecerska, wierszownik, jak złocono i wytłaczano ornamenty na papierze. Niewątpliwie, największe zainteresowanie wzbudziła starsza siostra dzisiejszego zszywacza, która zajmuje cały kąt pokoju. Zobaczywszy to urządzenie w trakcie pracy, prawdopodobnie większość podziękowała w duchu wynalazcy współczesnego zszywacza biurowego.

Jeszcze jednym miejscem, go którego zabraliśmy naszych gości i które niewątpliwie warto odwiedzić podczas wizyty u nas, jest Pracownia Konserwacji, w której Planetariusze mogli zgłębić technikę zdobienia papieru zwaną Ebru. Jest to technika polegająca na tworzeniu na wodzie ozdobnych wzorów, by następnie przenieść je na papier. Tak wykonane prace stanowią dopiero półprodukt, bowiem w dalszej kolejności służą do oprawiania książek, wykonywania ozdobnych wstawek w notesach, kart okolicznościowych itp. Tą techniką można także zdobić brzegi książek i wyklejki. Oczywiście nie skończyło się na samej teorii, bowiem nasi goście zakasawszy rękawy, sami mogli się przekonać, jak kreatywne i wciągające jest malowanie na wodzie!

Na zdjęciu widać stojąca tyłem uczestniczkę spotkania, która unosi do góry pomalowany w turkusowe wzory arkusz papieru. Zdjęcie wykonane w Pracowni Starych Technik Drukarskich. Na zdjęciu widać uczestniczkę spotkania siedzącą przy starej maszynie do zszywania książek. Dookoła kobiety zebrali się inni uczestnicy spotkania obserwujący pracę maszyny.
Zdjęcie wykonane w Pracowni Konserwacji. Przy wielkim stole od prawej stoi opiekunka pracowni: Katarzyna Kresymon. Dalej widać dwójkę uczestników spotkania - kobietę i mężczyznę. Wszyscy troje pochylają się nad odnowioną książką prezentowaną przez Katarzynę Kresymon. Na zdjęciu karty, na których widnieje niebieski Układ Słoneczny ze złotym Słońcem w centrum.

powrót