Brazylia i Indonezja – Monika Kolis
21 stycznia 2016 r.

Tematem osiemnastego spotkania Podróżniczego Klubu Południk była Indonezja i Brazylia. Przewodnikiem po dalekich zakątkach świata była Monika Kolis, która w ciekawy sposób zaprezentowała przyrodę i życie codzienne mieszkańców tamtych terenów. Przewodniczka, z zawodu lekarka, nie ominęła także takich miejsc jak szpitale. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak wygląda sala operacyjna w jednym ze szpitali w Brazylii. Okazało się, że temat spotkania trafił na podatny grunt, bowiem Pokój z widokiem (Stary Ratusz) pękał w szwach. Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyła ekspozycja książek ze zbiorów WBP związana z regionem, do którego zabrała nas przewodniczka.

Monika Kolis, absolwentka medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, rezydentka pierwszego roku pulmonologii, rodowita olsztynianka, zakochana w Warmii i Mazurach. Pasję dalekich podróży realizowała w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA – Poland, natomiast kolejne podróże planuje odbywać już na własną rękę. Po godzinach entuzjastka podróży rowerowych oraz początkujący żeglarz.

Podróżniczy Klub „Południk” powstał z inicjatywy Izabeli Frąckowiak i Agaty Zdanowskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. „Południk” ma charakter klubu otwartego – jest odpowiedzią na zapotrzebowanie osób chcących podzielić się swoimi wrażeniami z wojaży, i tych dalszych, i bliższych. Udział w spotkaniach klubu może wziąć każdy, kogo fascynują podróże, może to zrobić w dowolnej formie, np. prezentacji multimedialnej, zdjęciowej czy filmowej. W przygotowaniu wystąpienia w razie potrzeby pomogą bibliotekarze zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt oraz niezbędną wiedzę pomocną w przygotowaniu spotkania.


Osoby chętne do zdania relacji ze swoich wypraw mogą się zgłaszać drogą e-mailową na adres: czytelnia@wbp.olsztyn.pl lub bezpośrednio w Czytelni w Starym Ratuszu do pani Agaty Zdanowskiej.

W Pokoju z widokiem znajdują się uczestnicy spotkania. Po lewej stronie znajduje się stolik. Przy stoliku siedzi prowadząca spotkanie, Monika Kolis. Przed nią znajduje się rzutnik. Na zdjęciu widoczny Pokój z widokiem wypełniony uczestnikami spotkania. W centrum, na krześle siedzi prowadząca, Monika Kolis. Z prawej strony widać ekran,  na którym pokazywana jest prezentacja.
Zdjęcie wykonane na plaży, podczas wycieczki. Na pierwszym planie Monika Kolis siedząca na wysokim, drewnianym krześle. Krzesło stoi na piasku. W tle widać morze. Zdjęcie wykonane w górach, podczas wycieczki. Na pierwszym planie kucająca Monika Kolis w stroju do wędrowania po górach. Na drugim planie widać zbocza gór, na trzecim mgłę, z której wyrasta szczyt góry.

powrót