Koncert kolęd i pastorałek
15 grudnia 2015 r.

Najpiękniejsze polskie kolędy i świąteczne pieśni przy akompaniamencie Damiana Michałowskiego zaprezentował zespół wokalny VOX CORDIS z MSW Olsztynie. W Muzotece zabrzmiały: Witaj gwiazdko złota, W mroźną noc grudniową, O gwiazdo Betlejemska, Noc cicha w śnie, Kolęda warmińska, Kolęda dla nieobecnych, Nad Betlejem w ciemną noc, Do szopy, do szopy, W dzień Bożego Narodzenia, My też pastuszkowie, Cicha noc, Bóg się rodzi, Feliz Navidad. Niektóre z kolęd śpiewane były przez wszystkich uczestników spotkania.

Proste pieśni zwrotkowe zwane kolędami lub pastorałkami w Polsce znane były od XV wieku. Rozpowszechnione dzięki drukowanym kancjonałom, a następnie przez śpiewniki pieśni nabożnych wykonywane są w okresie grudnia i stycznia. W pieśniach tych słychać elementy polskiego folkloru i polskie instrumenty muzyczne. W księgozbiorze Muzoteki znajduje się ich bogaty wybór.

Na zdjęciu widać pięć solistek z chóru VOX CORDIS. Panie są ubrane na czarno. Stoją w szeregu na tle szarej ściany, w rękach trzymają śpiewniki. Na zdjęciu, po lewej stronie widać Damiana Michałowskiego. Jedną rękę unosi do góry, w drugiej trzyma książkę. Po prawej stronie widać solistki stojące w szeregu.
Na zdjęciu widownia zasiadająca na krzesłach. W tle regały z płytami. Na zdjęciu widownia zasiadająca na krzesłach. W tle regały z płytami.

powrót