ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Krzysztof Tanajewski - „Opowieści z Warmii. Podróże po Olsztynie”
10 lipca 2015 r.

W Galeria Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Tanajewskiego „Opowieści z Warmii. Podróże po Olsztynie”. Wystawa ta to opowieść z jednej strony o tym, jak zmieniały się środki transportu w Olsztynie, z drugiej o pasji mieszkańców naszego miasta do zabytkowych klasyków motoryzacji.

Pojawiły się w Olsztynie w 1907 roku...
Nowoczesne, napędzane prądem elektrycznym...
Alojzy Śliwa w „Spacerkach po Olsztynie” pisze, że jak każda nowość budziły podziw, nieufność, a czasami lęk...
Jedno z moich najodleglejszych wspomnień z dzieciństwa: wchodzę z mamą po wysokich stopniach do wielkiej maszyny napędzanej elektrycznością, jest upał, jedziemy przez centrum na plażę w Kortowie. To było ostatnie lato, kiedy kursowały Olsztyńskie Trolejbusy.
Cykl prac malarskich „Opowieści z Warmii” to opowieści o historii i współczesności tajemniczej i niezwykłej krainy – Warmii.
Wystawa „Podróże po Olsztynie” jest kolejną częścią tego cyklu. Podróżą po Olsztynie i jego historii opowiadającą o olsztyńskich tramwajach, trolejbusach, taksówkach. O tym, jak zmieniały się środki transportu na ulicach miasta oraz o tym, co można było zobaczyć na olsztyńskim niebie. Jest też opowieścią o pasji mieszkańców Olsztyna do motoryzacji, nie tylko jako środka transportu. Jest opowieścią o miłośnikach zabytkowych Pięknych Klasyków, które spotkać można na drogach Warmii.

Krzysztof Tanajewski


Krzysztof Tanajewski
Od urodzenia związany z Olsztynem. Współtwórca ruchu „Piękne Klasyki na Warmii” skupiającego właścicieli i miłośników klasycznej motoryzacji. Autor wielu wystaw łączących malarstwo z pasją do historii motoryzacji i lotnictwa. Prowadzi w Paryżu cykliczne warsztaty malarskie z zakresu historii motoryzacji m.in. przy współpracy z Conservatoire Citroën, tworzy z uczestnikami warsztatów komiks „Historia Citroena zaczyna się w Polsce”. Autor prac inspirowanych historią Olsztyna, Warmii i Mazur.

Zdjęcie przedstawia prace autorstwa Krzysztofa Tanajewskiego Zdjęcie przedstawia prace autorstwa Krzysztofa Tanajewskiego
Zdjęcie przedstawia autora wystawy Krzysztofa Tanajewskiego i reprezentanta WBP Zdjęcie przedstawia publiczność wernisażową
Zdjęcie przedstawia kartki okolicznościowe przygotowane na wystawę Zdjęcie przedstawia autora oraz publiczność wernisażową
Zdjęcie przedstawia publiczność wernisażową Zdjęcie przedstawia autora z jego rodzina na tle zdjęć

powrót