Spotkanie z Markiem Orzechowskim
9 czerwca 2015r.

Gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie był Marek Orzechowski, Dziennikarz, publicysta, pisarz, wieloletni korespondent telewizji w Brukseli i Bonn. Spotkanie z pisarzem połączone było z promocją jego najnowszej książki pt. „Mój sąsiad Islamista”. Rozmowę prowadziła dziennikarka Radia Olsztyn, Ewa Zdrojkowska.

Książka Marka Orzechowskiego, autora między innymi „Holandii. Presja depresji” oraz „Belgijskiej melancholii” opowiada o dramatycznych zjawiskach, które potwierdzają sukces islamistów w zachodniej Europie: od krwawych zamachów po spory o miejsce na basenie kąpielowym. Autor opisuje problem radykalnego islamu, który już stoi u drzwi Europy i wkrótce może dotknąć również Polaków. „Mój sąsiad islamista” to gorąca analiza sytuacji społeczno-kulturowej na Starym Kontynencie, który coraz bardziej ulega islamizacji. Jakie jest dziś najważniejsze wyzwanie zachodniej cywilizacji, jeżeli chce przeżyć?

„Oto Belgowie walczą w Syrii. Czołowym przywódcą Państwa Islamskiego jest Norweg, większość wojowników Allaha to Skandynawowie - Duńczycy czy Szwedzi. Głowy w Syrii ścinają Niemcy, Holendrzy torturują […] Oni pochodzą stąd, są od nas, ale nie są z nami. Mają takie same obywatelstwa, takie same paszporty, ale nie takie same zachodnie serca” - tak w swojej książce pisze Marek Orzechowski i dodaje, że Państwo Islamskie jest znacznie bliżej, niż mogłoby się wydawać.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki na Warmii i Mazurach dofinansowanego ze środków Instytutu Książki. Współorganizatorem spotkania było Wydawnictwo „Muza”.

Na zdjęciu gość spotkania Marek Orzechowski - po prawej i prowadząca, Ewa Zdrojkowska, siedzą w fotelu na pierwszym planie. Na drugim planie roll-up Województwa Warmińsko-Mazurskiego z godłem, roll-up Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie z logo biblioteki. Na zdjęciu widownia spotkania ukazana z bliska. Na pierwszym planie Andrzej Marcinkiewicz i Renata Pietrulewicz, dyrektorzy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Na pierwszym planie książki Marka Orzechowskiego: „Mój sąsiad Islamista” i „Holandia. Presja depresji”. Na drugim planie autor rozmawiający z prowadzącą spotkanie, za nimi roll-upy Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Marek Orzechowski, siedząc przy stoliku podpisuje dla jednej z uczestniczek spotkania swoją książkę pod tytułem „Mój sąsiad Islamista”. Obok niego stoją dwie uczestniczki spotkania. Za nimi mały stolik oraz puste fotele.

powrót