Podróżniczy Klub „Południk” - Etiopia - Alina i Edmund Brzozowscy
27 lutego 2015 r.

Tematem lutowego spotkania była Etiopia, jeden z najbardziej fascynujących krajów Afryki. Alina i Edmund Brzozowscy opowiadali o miejscach opisanych w Biblii, wspaniałych zabytkach, kościołach wydrążonych w skałach wulkanicznych i kilkusetletnich manuskryptach, Arce Przymierza w Aksum, Kanionie i wodospadach Nilu Błękitnego. Nasi przewodnicy opowiedzą również o Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata (lista UNESCO), w której znajdują się niesamowite kościoły wykute w skale na poziomie gruntu (m.in. największy monolityczny kościół na naszej planecie), Wielkim Rowie Afrykańskim, Jeziorze Tana i autentycznych łodziach z papirusu nadal pływających po największym jeziorze Etiopii.

Alina i Edmund Brzozowscy byli w Etiopii zwanej dawniej Abisynią w 2010 roku. Ich podróżowaniu przyświecało hasło „Na tropie Arki Przymierza”.

Uzupełnienie spotkania stanowiła ekspozycja książek o Etiopii ze zbiorów WBP.

Podróżniczy Klub „Południk” powstał z inicjatywy Izabeli Frąckowiak i Agaty Zdanowskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. „Południk” ma charakter klubu otwartego - jest odpowiedzią na zapotrzebowanie osób chcących podzielić się swoimi wrażeniami z wojaży, i tych dalszych, i bliższych. Udział w spotkaniach klubu może wziąć każdy, kogo fascynują podróże, może to zrobić w dowolnej formie, np. prezentacji multimedialnej, zdjęciowej czy filmowej. W przygotowaniu wystąpienia w razie potrzeby pomogą bibliotekarze zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt oraz niezbędną wiedzę pomocną w przygotowaniu spotkania.

Osoby chętne do zdania relacji ze swoich wypraw mogą się zgłaszać drogą e-mailową na adres: czytelnia@wbp.olsztyn.pl lub bezpośrednio w Czytelni w Starym Ratuszu do pani Agaty Zdanowskiej.

Na zdjęciu widoczni są uczestnicy Podróżniczego Klubu „Południk”. Na pierwszym planie znajduje się półokrągły stół, na którym stoi rzutnik oraz laptop. Po lewej stronie stołu siedzą prowadzący spotkanie Alina i Edmund Brzozowscy. Po prawej stronie stołu siedzi dwoje uczestników spotkania. Na drugim planie, na krzesłach zasiadają pozostali uczestnicy spotkania. Na zdjęciu znajdują się osoby prowadzące Podróżniczy Klub „Południk”. Edmund Brzozowski znajduje się po lewej stronie, po prawej Alina Brzozowska. Oboje siedzą za stołem, na którym znajduje się rzutnik i laptop. Na drugim planie, po prawej stronie kadru znajduje się uczestniczka spotkania.
Na zdjęciu widać publiczność biorącą udział w spotkaniu Podróżniczego Klubu „Południk”. Na zdjęciu znajdują się przedmioty przywiezione z Etiopii. Od lewej: okrągły wisior i kolczyki w kolorze biało-czerwonym, brązowy kosz, wiązka włosów. Wszystkie przedmioty leżą na stole.
Na zdjęciu znajdują się książki dotyczące Etiopii. Na pierwszym planie od lewej: „Wyprawy Krzyżowe. Etiopia”, Andrzej Michałek; „Biblijnym Szlakiem”; „Cesarz” Kapuściński. Na drugim planie od lewej znajdują się następujące tytuły: „Etiopia”, Martyna Wojciechowska; „Historia Etiopii”, „Nowy kwiat cesarza”, Ignacy Karpowicz. Na zdjęciu w lewym górnym rogu widnieje plakat promujący wydarzenie, dalej (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) znajdują się następujące książki: otwarta książka, na której stronach widać mieszkańca Etiopii, „Historia Etiopii” Andrzeja Bartnickiego i Joanny Mantel-Niećko, „Etiopia” Martyny Wojciechowskiej, „Wyprawy Krzyżaków. Etiopia” Andrzeja Michałka.

powrót