ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Adam Kołakowski - „Moja baśń”
23 maja 2014 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy Adama Kołakowskiego pt.: "Moja baśń".
Malarstwo Adama Kołakowskiego to ilustracja tego, co ukryte w myślach, to potrzeba wydobycia ukrytych pragnień, dążeń do utrzymania wewnętrznej równowagi. W prostocie odnajduje najgłębsze piękno. Przedstawia świat, gdzie zegar nie ma wskazówek, które kazałyby nam ulokować się gdzieś na osi czasu. Tak wiec nikt i nic nas nie goni. Czas się zawiesił. Prowadzi nas księżyc.
Artysta poprzez sztukę urzeczywistnia świat wyobraźni. Czerpie szczerą radość z obcowania z detalami życia, które przez nas zostały już dawno brutalnie pominięte bądź zepchnięte na dalszy plan. Nie ma tu miejsca na masową gonitwę tak charakterystyczną dla wielkomiejskiego życia. Dlatego też przestrzeń, w której w pełni się uaktywnia, jest sielską krainą, wolną od pędu i zgiełku. I takie też są obrazy, które przed widzem otwierają świat utęskniony. Pełen starych, melodyjnie skrzypiących okien, piania koguta - symbolu odrodzenia.
W obrazach Kołakowskiego często też przewijają się wątki wschodnie kojarzone z głęboką duchowością i mistycyzmem. Artysta inspiruje się ikoną, która w religii prawosławnej stanowi niejako bramę stojącą pomiędzy tym a tamtym światem.

***
Adam Kołakowski
Urodził się w 1981 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem oraz rzeźbą. Obecnie mieszka i tworzy w Opinogórze. W czasie studiów rozwijał swoje umiejętności w kierunkach: grafika, ilustracja, plakat, malarstwo i rzeźba. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w USA i we Włoszech.
Był pracownikiem uczelni na stanowisku laboranta w pracowni drzeworytu. Wyróżniony wyjazdem na stypendium naukowe na Uniwersytet w Knoxville do Stanów Zjednoczonych. Swoje prace wielokrotnie prezentował w kraju i za granicą. Szczególnym uznaniem cieszą się w środowisku amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii.

powrót