Światło i portret
24 kwietnia 2014 r.

Każdy fotograf wie, że aparat fotograficzny nie determinuje zrobienia dobrego zdjęcia. Potrzeba jeszcze trochę wysiłku i wyobraźni, by zdjęcia zyskały na jakości. Tak naprawdę siłą sprawczą fotografii jest światło i o tym mówił Piotr Ratuszyński z WMSF Blur na szóstym spotkaniu z cyklu "Szeroki kąt widzenia", które miało miejsce w "Pokoju z widokiem" (Stary Ratusz WBP). Uczestnicy mogli się przekonać, jak bardzo światło wpływa na wymowę fotografii i jej charakter. Piotr Ratuszyński pokazał, jak dzięki relacji światła i cienia stworzyć wrażenie trójwymiarowości na płaskiej fotografii, oraz wzmocnić przekaz. Udzielał także praktycznych wskazówek dotyczących wykorzystywania często niekonwencjonalnych źródeł światła, dzięki czemu można uzyskać naprawdę zaskakujące efekty na zdjęciach. Podkreślał, że każdy może być kreatywnym twórcą, jeśli nauczy się umiejętnie korzystać z tego najważniejszego w fotografii narzędzia. Zawiłości prawidłowego oświetlenia w r óżnych warunkach po spotkaniu stały się… jasne.

Piotr Ratuszyński -- trochę zakręcony, trochę szalony, ale bardzo otwarty w kontaktach z ludźmi. Fotografią zajmuje się zawodowo od 2007 roku. Inspiracji do zdjęć szuka w otaczającej go rzeczywistości. Pomysłowy, kreatywny, dużo uwagi poświęca najdrobniejszym szczegółom - każdy detal na zdjęciu musi być przez niego perfekcyjnie dopracowany. Działa spontanicznie, nie planuje. Najlepiej czuje się portretując ludzi, ale żadna dziedzina fotografii nie pozostaje mu obca. Najważniejszą rzeczą jest, by aparat był zawsze pod ręką. Jego wielką pasją, zaraz po fotografii, są motocykle.

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR to grupa kilkudziesięciu osób, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, których łączy wspólna pasja fotografowania. Ale BLUR to nie tylko grupa pasjonatów fotografii. Działalność stowarzyszenia opiera się na różnorodnych inicjatywach angażujących zarówno członków, jak i mieszkańców naszego regionu. Ta barwność charakterów i działań zaowocowała ciekawą współpracą z naszą biblioteką. Od października 2013 roku prowadzimy cykl wykładów i prelekcji o fotografii, skupiających się pod wspólnym hasłem: "Szeroki kąt widzenia". Więcej o BLUR na stronie: www.wmsf-blur.pl

Fot. ze spotkania: Tomasz Baranowski

powrót