ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Angelika Saniewska - „Wszech¶wiat” i Anna Maczuga - „Ceramika”
15 lutego 2013 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się podwójny wernisaż wystaw pt.: „Wszech¶wiat” Angeliki Saniewskiej oraz „Ceramika„ Anny Maczuga. Tematy, które podejmuj± artystki sprawiły, że obie prezentacje doskonale wpisały się w obchody Roku Kopernika w Olsztynie.


Angelika Saniewska
Urodzona w 1984 r. w Białymstoku, absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie.
Dyplom magisterski wykonany w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Małgorzaty Chomicz. Aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. Zygmunta Drońskiego.
Laureatka nagrody Talenty Roku 2012 w kategorii Urania ufundowanej przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.


„Wszech¶wiat”
Praca dyplomowa pt. „Wszech¶wiat” jest cyklem grafik wykonanych w technikach mieszanych: akwaforta, akwatinta, mezzotinta, sucha igła, miękki werniks, odprysk.
Wszystko co nas otacza: gwiazdy, planety, galaktyki, mgławice jest wszech¶wiatem. Zestawienie tematycznej historii cyklu tworzy integraln± kompozycję, w której została podjęta próba przedstawienia napięcia między człowiekiem a wszech¶wiatem. To co możemy zobaczyć, ale nie możemy dotkn±ć, osi±gn±ć, po czę¶ci jest tajemnic±. (...) Obecny we wszystkich grafikach motyw ¶wiatła, jest niezwykle istotny, buduje dramaturgię między poszczególnymi przedstawieniami.
Na wystawę składaj± się także kompozycje malarskie wykonane na jedwabiu, ukazuj±ce siłę koloru, wibracje w niedookre¶lonej przestrzeni.


Anna Maczuga
Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie w 2007 r. Jest absolwentk± Instytutu Sztuk Pięknych UWM (2012 r).
Brała udział w wystawie „Mistrz i Uczeń” wykładowców i studentów Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie zorganizowanej w galerii „Zamek” Muzeum Warmii i Mazur w Reszlu oraz w Targach Sztuki Młodej w BWA w Olsztynie. W ubiegłym roku odbyła praktykę rzeĽbiarsk± w Kamieniarskim Centrum & Kle-sarstwa Spite Lucić w Chorwacji. Brała udział w kilku konkursach. W 2012 r. otrzymała nagrodę Lions Club Olsztyn za pracę „Baba z Olsztyna”.


Na wystawie w Galerii Stary Ratusz WBP Anna Maczuga pokazała m.in. prace z cyklu „Żywioły” „Destrukcje” i „Trzy gracje”.

powrót