ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Krystyna Sól – „Z kobietą w tytule”
1 lutego 2013 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy pt.: „Z kobietą w tytule” – Krystyny Sól

Krystyna Sól urodziła się w Napratach na Warmii. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Olsztynie w 1965 r. Była dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Stworzyła Środowiskowy Dom dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, gdzie przez wiele lat była kierownikiem. Sztuką zajmuje się od 1984 roku. Pierwsze artystyczne dzieła tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których zdobyła tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej. Potem zaczęła sama próbować swych sił w sztuce. W 2006 roku współzakładała Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie, którego jest prezesem. W 2012 roku została przyjęta do ZPAP, co potwierdziło jej status twórcy profesjonalnego.

Bliżej poznałam Krystynę Sól na plenerze w Giławach w 1999 r. Potem była ona uczestniczką warsztatu batikowego, który prowadziłam w CEiIK-u w Olsztynie. Szybko okazało się, że batik urzekł ją magią kolorów wnikających w tkaninę. Wtedy jeszcze i ona, i ja nie wiedziałyśmy, że nasza przygoda z batikiem będzie się rozwijała, przeplatała i sprawiała, że nasza znajomość się zacieśni.

Tkanina jest pasją Krystyny Sól od blisko trzydziestu lat. Przez pierwsze lata powstawały gobeliny, na których między innymi pojawiały się ukwiecone łąki, pejzaże Warmii i Mazur. Tkaniny te z sukcesami wystawiała w  Polsce i za granicą. Od kilkunastu lat jej zainteresowanie przeniosło się na malarstwo na jedwabiu i batik. Artystka w tych technikach szuka wciąż inspiracji. Wspólne rozmowy, dyskusje doprowadziły Krystynę Sól do nowych tematów. Zaczęła czerpać inspiracje z podróży. To właśnie urok, tajemnica i egzotyka dalekich kultur skłoniły ją do stworzenia cyklu batików „Kobiety Orientu”.

Wystawa „Z kobietą w tytule” to efekt kilku lat pracy. Można w tej prezentacji zobaczyć ślady podróży Autorki po krajach arabskich, do Meksyku, Chin czy Indii. Raz przyjęta droga, na której przedstawia kobiety spotkane w magicznych miejscach świata jest kontynuowana w ciągle nowych odsłonach. Kobieta w batikach Krystyny Sól to temat szeroko pojęty. W 2011 roku zdecydowała się przedstawić sceny kamasutry i kobiety o bujnych kształtach. Natomiast po podróży do Meksyku, oprócz batików z realnymi kobietami, pojawiły się sceny z płaskorzeźb Majów. I znów kobieta na pierwszym planie. Tym razem jako kobieta wojownik, kobieta królowa, kobieta poświęcająca się dla idei.

Sama Autorka tak mówi o swoich pracach i tematach w nich poruszanych: - To zupełnie inny świat. Zupełnie niepodobny do naszego. Inny z powodu odmiennej kultury, religii, tradycji, warunków życia. W moich obrazach podjęłam próbę zwrócenia uwagi na życie tamtejszych kobiet. Moja praca zawodowa zawsze była związana z niesieniem pomocy innym. Teraz malarstwo i podjęta tematyka jest kontynuacją tego, co było dla mnie zawsze najważniejsze - ludzie i ich życie.

Iwona Bolińska-Walendzik

powrót