„O poezji w samo południe 2”
1 grudnia 2012 r.

W Starym Ratuszu WBP, w „Pokoju z widokiem” odbyło się spotkanie ph.: „O poezji w samo południe 2”. Spotkanie prowadził Marek Barański - poeta, dziennikarz Gazety Olsztyńskiej. Tym razem w centrum rozważań poetyckich znalazł się wydany przez WBP debiutancki tomik Dariusza Szymanowskiego pt. „Drugi brzeg” oraz jesienny numer czasopisma „VariArt”.

Dariusz Szymanowski, pochodzący z Olsztyna tegoroczny stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie literatury, publikował wiersze i opowiadania na łamach ogólnopolskich czasopism społeczno-kulturalnych, m.in. „Kresów”, „Portretu”, „Teki”, „Twórczości” i „Kwartalnika Artystycznego”. Jest również autorem stałego cyklu szkiców literackich na temat dzieł malarstwa europejskiego w czasopiśmie WBP „VariArt”. Promowany w Starym Ratuszu tomik poezji i prozy poetyckiej - „Drugi brzeg” - stanowi debiut wydawniczy Szymanowskiego.

Pismo kulturalno-literackie „VariArt” - wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2008 r. Od 2010 r. współwydawcą jest Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki. „VariArt” powstał z potrzeby prezentowania kultury, literatury i sztuki Olsztyna oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Pismo jest z założenia „różnorodne”, otwarte dla wszystkich twórców, zarówno uznanych jak i debiutujących, niezależnie od przynależności do grupy czy programu artystycznego. Skierowane jest również do szerokiego grona odbiorców.
W piśmie publikowane są: poezja, proza, dramat, recenzje książek, felietony, relacje z wydarzeń kulturalnych, artykuły poświęcone historii Warmii i Mazur, ciekawym inicjatywom, miejscom, które warto poznać. W galerii „VariArt-u” - kolorowych środkowych stronach pisma - prezentowane są prace i sylwetki artystów. W „VariArcie” zamieszczane są również wywiady z artystami, literatami, muzykami, przedstawicielami instytucji kulturalnych. Na łamach pisma publikowali m.in.: Tamara Bołdak-Janowska, Krzysztof Dariusz Szatrawski, Krystyna Spikert, Iwona Łazicka-Pawlak, Lech Brywczyński, Filip Onichimowski, Arkadiusz Łuba, Agnieszka Kacprzyk, Paweł Jaszczuk, Kazimierz Brakoniecki, Hanna Brakoniecka, Katarzyna Enerlich, Joanna Wilengowska oraz wielu innych.

powrót