Pierwszy Frankofoński Maraton Fotograficzny
2 czerwca 2012 r.

Instytut Francuski w Polsce zorganizował 2 czerwca 2012 r. Pierwszy Frankofoński Maraton Fotograficzny - Miasto w obiektywie francuskich piosenek. Maraton odbywał się jednocześnie w piętnastu polskich miastach. Olsztyńskimi organizatorami byli: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor - Warmie Mazurie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Konkurs organizowany po raz pierwszy w Polsce, cieszy się we Francji dużą popularnością, gdzie jego twórcą jest FNAC, największa francuska firma zajmująca się dystrybucją książek i płyt. Celem Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego jest wykonanie w określonym czasie zdjęć na podstawie tematów związanych z kulturą francuskojęzyczną.

Idea konkursu to spojrzenie na przestrzeń miejską z zupełnej nowej perspektywy kulturowej - przez pryzmat najbardziej znanych francuskich przebojów. Inicjatywa ma na celu popularyzację języka francuskiego i kultury Francji, która fascynuje i przyciąga z roku na rok coraz więcej Polaków. Miasto staje się źródłem inspiracji, gdzie uczestnicy odnajdują ujęcia obrazujące proponowane tematy. Konkurs wyzwala ogromną kreatywność i pozwala na nowo odkryć pozornie znane okolice swojego miasta.

W każdym mieście jury lokalne wybierze autorów najlepszych zdjęć. Jury krajowe zbierze się następnie w celu wyłonienia zwycięzców krajowych spośród laureatów regionalnych. Z kolei drużyna, która otrzyma najwięcej głosów przez Internet, otrzyma nagrodę publiczności.


http://cpf.olsztyn.pl/pl/aktualnosci/artykul/1/oboz-jezyk.html

powrót