Spotkanie z Marcinem Gienieczko
11 kwietnia 2012

W Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Marcinem Gienieczko, autorem książki "Pokonać siebie". Opowieść wzbogacona była prezentacją multimedialną - fotograficznym zapisem podróży.

Marcin Gienieczko - rocznik 1978. Z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik i fotograf. Pływał jako marynarz pod banderą holenderską. Z zamiłowania żeglarz. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Zaczynał od wędrówek po Bieszczadach i Tatrach. Europę przemierzył wzdłuż i wszerz. Wspinał się w Hiszpanii i Rumunii. Samotnie przeszedł Pireneje od Morza Śródziemnego po Ocean Atlantycki. Konno przejechał północne rejony Mongolii. Koleją transsyberyjską podróżował po Rosji. Kurdystan podziwiał wraz ze stacjonującym tam wojskiem tureckim. Wędrował po Tybecie oraz zimą na nartach i pieszo po rzece Kołymie w temperaturze minus 53 stopnie! W Chinach dla prasy polskiej przygotowywał materiał o klasztorze Shaolin. W trakcie tego pobytu uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię Zen. Fotografował amerykańsko-kanadyjską ekspedycję, która wchodziła od strony tybetańskiej północno-wschodnią granią na Mt. Everest. Syberię Przybajkalską przeszedł pieszo - trzysta kilometrów przez rzeki, tajgę i góry. Tam rozpaczli wie modlił się do Boga. Zagubiony w tajdze walczył o przetrwanie. U boku syberyjskiego trapera i myśliwego opanował survival - sztukę przetrwania. W Iranie był bezpodstawnie przetrzymywany w więzieniu. U wybrzeży Libii pływał na kutrach rybackich. Niczym Ernest Hemingway polował na ryby tygrysy: marliny i tuńczyki. Wędrował przez zaspy Laponii w towarzystwie reniferów. Jego ulubioną częścią świata jest Daleka Północ, gdzie spędził wiele miesięcy na Yukon Terytorium w Kanadzie. Pracował ciężko na wysokościach na Alasce. Specjalizuje się w fotografii outdoorowej.

Zajmuje się reportażem zagranicznym. Swoje artykuły i zdjęcia drukował w magazynie "Playboy", "Góry", "Sukces", dzienniku "Życie", "Super Express", magazynie "Gazety Olsztyńskiej", "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Kobieta i Życie", "Cogito", "Zwierciadło" , "Podróże", "CKM". Nawiązał współpracę z magazynem "Men's Health" i miesięcznikiem "Wiedza i Życie", jak również z innymi o tematyce podróżniczej.


Linki:
http://www.gienieczko.pl
http://www.youtube.com/watch?v=OV3fdsML4O0
http://www.skauting.pl/index.php?title=Marcin_Gienieczko

powrót