Zbigniew Bosek - "Szkoła pod Żaglami"
5 marca 2012 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotografii pt.: "Szkoła pod Żaglami" Zbigniewa Boska. Autor już wcześniej prezentował swoje prace w naszej galerii. Wykonane z pokładu motolotni przepiękne fotografie Olsztyna - na wystawie "Olsztyn z lotu ptaka". Po dwuletniej przerwie autor ponownie pojawił się w Starym Ratuszu, tym razem pokazuje, co zarejestrował podczas miesięcznego rejsu żaglowcem ze Szczecina w kierunku Karaibów, w ramach "Szkoły pod żaglami" prowadzonej przez kapitana Krzysztofa Baranowskiego.

Wystawa jest reportażem z rejsu atlantyckiego młodzieży gimnazjalnej z całej Polski. Spośród 700 chętnych do projektu zakwalifikowało się 30 młodych ludzi, którzy popłynęli w czteromiesięczny rejs ze Szczecina na Karaiby. Aby popłynąć młodzież musiała przejść eliminacje sportowe oraz spełnić kilka dodatkowych warunków (m.in. praca charytatywna).

Istotą projektu edukacyjnego "Dookoła świata za pomocną dłoń" realizowanego przez Fundację Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego jest kilkumiesięczny pobyt młodzieży gimnazjalnej na morzu na żaglowcu STS Fryderyk Chopin.

Rejs jest sprawdzianem samego siebie w warunkach spartańskich, przy różnej pogodzie, w trudzie przeżycia i wspólnym wysiłku, by obsłużyć żaglowiec.

Młodzież na czas rejsu nie przerywała szkoły, gdyż nauczyciele wszystkich przedmiotów płynęli z nimi, i dzień w dzień prowadzili zajęcia programowe. "Dni świąteczne, ani niedziele nie istnieją na morzu", młodzież odbierała sobie wolne w czasie postoju w portach.

Kolejna edycja projektu jest już w trakcie realizacji i na jesieni tego roku kolejna klasa powinna popłynąć na morze w ramach Szkoły pod Żaglami.


Patron: Fundację Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego

Sponsor: Artneo

http://zlotuptaka.pl/panorama/

powrót