Beata Michalska - „Dzisiaj w Betlejem”
15 grudnia 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy fotografii „Dzisiaj w Betlejem” Beaty Michalskiej. Gościnnie towarzyszyły zdjęcia palestyńskiego fotografa Eliasa Issa Halabiego. Na otwarciu wystawy autorkę, przebywającą w Betlejem, reprezentowała jej mama - Grażyna Walento-Michalska.

List Beaty Michalskiej skierowany do Olsztynian, w którym autorka zaprasza do obejrzenia wystawy:
Co roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, przy uroczyście zastawionym stole i świątecznej atmosferze, wspominamy Betlejem jako miasto narodzin Jezusa Chrystusa. Niewątpliwie, Betlejem jest jedynym miejscem na świecie o tak wspaniałej historii i niesamowitym znaczeniu. To tutaj Trzej Królowie ze Wschodu przynieśli złoto, kadzidło i mirrę, aby oddać cześć dzieciątku w skromnym żłóbku, w stajence. Betlejem jest skarbem całej ludzkości, z którego powinniśmy być dumni i dążyć do ochrony tego pięknego miejsca i historii z nim związanej.

Przy świątecznym stole śpiewamy słowa skocznej kolędy... „Dzisiaj w Betlejem, Dzisiaj w Betlejem”, ale czy na pewno wiemy jak jest dzisiaj w Betlejem? Wystawa pod tym samym tytułem ma na celu przybliżyć Państwu obraz współczesnego miasta Betlejem, kogo można spotkać w tym miejscu i co tam można ciekawego zobaczyć.

Miasto słynie z cudownej starej Bazyliki Bożego Narodzenia, kościoła wybudowanego dokładnie nad grotą narodzin Jezusa. Jednakże, jak możecie zobaczyć na fotografiach, nie jest to jedyne miejsce, dla którego warto udać się do Betlejem. Zdjęcia przedstawiają piękną zabudowę starego miasta, inne historyczne oraz sakralne budowle, a także mieszkańców miasta.

Betlejem znajduje się na Bliskim Wschodzie w okupowanej Palestynie, a lokalna ludność to Palestyńczycy posługujący się dialektem języka arabskiego. Mieszkają tam chrześcijanie, jak i muzułmanie. Betlejemczycy to bardzo przyjaźni ludzie, którzy zawsze są chętni do pomocy. Przechadzając się ulicami Betlejem, turysta może być zaproszony na kawę, a nawet czasem na obiad, co jest typowym aktem betlejemskiej gościnności.

Miasto przyciąga wielu turystów z całego świata, nie tylko religijnych pielgrzymów, ale także osoby zainteresowane sytuacją polityczną oraz współpracą z Palestyńczykami.

Niestety, to piękne miejsce jest otoczone kilkumetrowym murem, który także możecie zobaczyć na zdjęciach. Jest to ściana separacyjna, którą Izrael oddziela się od okupowanej Palestyny. Dla turystów, którzy nie mają żadnego problemu z przekraczaniem muru, stał się on pewnego rodzaju atrakcją, na którym można podziwiać przeróżne graffiti, także sławnych artystów, jak np. Banksy. Jednakże dla Palestyńczyków ściana ta nie tylko uniemożliwia swobodne poruszanie się między miastami (np. z Betlejem do Jerozolimy), ale także wpływa depresyjnie na mieszkańców, co przyczynia się do masowych emigracji, niestety zwłaszcza ludności chrześcijańskiej.

Strona internetowa poświęcona wystawie: www.dzisiajwbetlejem.wordpress.com

powrót