KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA. Prace studentów i wykładowców z Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie
23 września 2011 r.

W Starym Ratuszu WBP zaprezentowana została wystawa, która jest wynikiem współpracy Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM z pracownią Akademii Sztuk Pięknych w Perugii we Włoszech prowadzoną przez Panią profesor Marilenę Scavizzi.

Profesor Scavizzi zaproponowała Profesor Małgorzacie Chomicz realizację wspólnego przedsięwzięcia w dwóch tak odległych od siebie pracowniach graficznych.

Prezentowane prace są unikatowymi obiektami wykonanymi w tradycyjnych technikach graficznych o limitowanym nakładzie. Tematem wyjściowym był poetycki tekst Pieśni Słonecznej Św. Franciszka. Studenci mieli dowolność w doborze środków wyrazu jak i techniki graficznej, tak aby zgodnie z własnymi odczuciami i wrażliwością artystyczną móc swobodnie sparafrazować tekst za pomocą obrazu. Użyto różnego rodzaju druku wklęsłego (akwatinta, akwaforta, sucha igła) oraz druku płaskiego - algrafia. Prace graficzne odbite są z wielu matryc, często w kolorze na papierze akwafortowym. Oprawione zostały w formie książki autorskiej lub teki graficznej.

Piękno warsztatu graficznego jest jedną z zasadniczych cech tej formy sztuki, dlatego podczas pracy główny nacisk położony został na jakości warsztatowe przedstawionych prac.


Do udziału w wystawie zaprosiliśmy znaną włoską graficzkę Profesor Elisabettę Diamanti, która od wielu lat zajmuje się książką artystyczną.

Kontynuacją tej wystawy będzie ekspozycja prac naszych studentów oraz studentów z Perugii w Bibliotece Convento San Francesco del Monte w Monteripido we Włoszech.


Prof. Małgorzata Chomicz

Kierownik Pracowni Grafiki Warsztatowej
Dr Aleksander Woźniak

Uczestnicy wystawy:
Prof. Małgorzata Chomicz
Małgorzata Citowicz
Prof. Elisabetta Diamanti
Wojciech Dzieszkiewicz
Joanna Kaczmarczyk
Karolina Kiewisz
Piotr Kobrzyński
Iza Koszewska
Natalia Łukaszewicz
Joanna Maziewska
Sabina Anna Niedbała
Renata Olak
Małgorzata Olewnik
Sylwia Oryl
Iwona Pasławska
Karolina Piaścik
Izabela Siembida
Natalia Skowrońska
Ewa Adrianna Szumowska
Dr Aleksander Woźniak

 

powrót