Przegląd Wydawnictw Regionalnych MojeTwojeNasze Olsztyn 2011
23 września 2011 r.

W Starym Ratuszu WBP zrealizowano już czwartą edycję Przeglądu Wydawnictw Regionalnych MojeTwojeNasze Olsztyn 2011.

W programie odbyły się: spotkania z autorami, z książką prosto od wydawcy, prezentacje najnowszych tytułów, wystawy, warsztaty i konkurs.

Jak co roku oficyny zaprezentowały swój profil wydawniczy, przedstawiły nowinki. Wśród firm pojawiły się nowe, które nie brały dotychczas udziału w MojeTwojeNasze. Na wydawców, zwycięzców konkursu na Książkę Przeglądu czekały statuetki ARS Libris, nagroda czytelników, jak również nagroda specjalna ufundowana przez Prezydenta Miasta Olsztyna. Podczas Przeglądu biblioteki z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymały książki bezpłatnie przekazane przez wydawców, a bibliotekarze wzięli udział w warsztatach "Jak poprowadzić spotkanie autorskie". Uczestnicy Przeglądu mogli czerpać tradycyjną metodą papier, tłoczyć pieczęcie okolicznościowe, zmierzyć się z kaligrafią (zajęcia prowadził Zbigniew Urbalewicz) oraz pisać na starych maszynach do pisania.

Ucztą dla oka było powstawanie "Książki - obiektu" Do stworzenia tej książki zostali zaproszeni olsztyńscy artyści (Julita Wiench, Robert Listwan, Zbigniew Urbalewicz, Tadeusz Brzeski, Aleksander Woźniak, Iwona Bolińska-Walendzik), których zadaniem było zrobienie ilustracji do dzieł: Adama Mickiewicza, Witolda Gombrowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Wisławy Szymborskiej, Jana Kasprowicza, Czesława Miłosza. Jedyny niepowtarzalny egzemplarz książki zaprezentowała na koniec prezentacji Dominika Radaszewska z "Teatru Prawie Dorosłego".
Można było podziwiać książki artystyczne z pracowni grafiki warsztatowej Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie /prace studentów i wykładowców dr Aleksandra Woźniaka i prof. Małgorzaty Chomicz/. Do udziału w wystawie zaproszona została znana włoska graficzka prof. Elisabetta Diamanti, która od wielu lat zajmuje się książką artystyczną. W trakcie przeglądu można było oglądać wystawę zdjęć Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk opublikowanych w książce jej autorstwa pt: "Kamienie drogowskazy na dawnych drogach".

Przegląd 2011 odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Kamienie milowe" pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:
http://www.wbp.olsztyn.pl/programy/mojetwojenasze/2011/

powrót