„ZPAP 100+” - Grafika użytkowa
5 sierpnia 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy z cyklu: „ZPAP 100+” - Grafika użytkowa. W naszej galerii zaprezentowane zostały m.in. plakaty i znaki firmowe zaprojektowane przez Piotra Dondajewskiego, Jana Gudelisa, Krzysztofa Janickiego, Piotra Obarka, Leszka Sokolla.

Cykl wystaw „ZPAP 100+”

Doświadczając wolnego rynku i wolności terytorialnej, a więc żyjąc w epoce globalizacji, coraz częściej zacieramy świadomość regionalnej przynależności. Stąd od lat nawoływanie o dbałość dla „małych ojczyzn”, zarówno wobec ich przeszłości jak i przyszłości. Czas na weryfikację, czy wręcz ponowne zdefiniowanie pojęcia „lokalnego patriotyzmu” we wszystkich obszarach: społecznym, kulturowym, gospodarczym i duchowym.

Z tą świadomością, artyści skupieni w Okręgu Olsztyńskim Związku Polskich Artystów Plastyków, postanowili setną rocznicę organizacji nie czcić oficjalnymi uroczystościami, lecz serią wystaw współcześnie powstałych prac. To największa dla nas przyjemność i nadzieja na serdeczną więź z odbiorcami, naszymi ziomkami. W dwudziestu prezentacjach w naszym województwie i na Mazowszu, weźmie udział około sześćdziesięciu artystów tworzących w naszym regionie. Przedstawiona zostanie w miarę pełna, bieżąca oferta artystyczna i projektowa miejscowych, profesjonalnych artystów. Z uwagi na różne warunki ekspozycyjne, oraz z szacunku dla widzów, każda z wystaw będzie odrębną kolekcją dzieł.

Pierwsze wystawy pod wspólnym tytułem „ZPAP 100+” otwarte zostały, w Mrągowie (Centrum Kultury i Turystyki) i Warszawie (galeria Elektor, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, „Warmiński anons”).

5 sierpnia oprócz galerii Stary Ratusz WBP zaprezentowane zostały kolejne wystawy w galeriach MOK: w Amfiladzie, Spichlerzu, Rynku. W galerii ZPAP (znanej jako Pub Sowa) przedstawimy sygnalnie twórców oraz projekt „100+”. Także w sierpniu, zapraszamy do Olsztynka (sala wystawowa Muzeum Budownictwa Ludowego) na pierwszą z dwóch prezentacji środowiska plastycznego WiM. Równolegle zaprezentujemy olsztyńskich artystów na wystawie w Ciechanowie (mazowieckie).

Projekt wspierany jest przez Urząd Miasta w Olsztynie i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego. To istotne prestiżem wsparcie, uwydatniło rangę i potrzebę promocji współczesnej sztuki miejscowych artystów.

Gościć będziemy także w Nidzicy, Kętrzynie, Ełku, Gołdapi, Elblągu, dwukrotnie w Ostrołęce i Ciechanowie. Już teraz otrzymujemy kolejne zaproszenia. Ale, na następny rok przygotowujemy nowy projekt i mamy nadzieję, że tym razem stanie się on wspólnym, regionalnym dobrem w obszarze społecznym, kulturowym, gospodarczym i duchowym.

Koordynator projektu, v-ce prezes OO ZPAP
Leszek Sokoll

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Olsztyński

powrót