Hanna Siudalska - „Moje Mazury”
24 czerwca 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy pt.: „Moje Mazury” Hanny Siudalskiej. W trakcie spotkania Olga Lipińska mówiła o autorce i podpisywała swoje książki, w których znajdują się zdjęcia Hanny Siudalskiej. Wśród przybyłych gości byli: Anna Wasilewska - wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Janusz Kijowski - reżyser, dyrektor teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Wojciech Kass dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Hanna Siudalska jest kardiologiem w Instytucie Kardiologii w Aninie.
Pomimo, że fotografowanie to nie jej zawód, jest autorem sześciu wystaw fotograficznych prezentowanych w czasie festiwali Kultury Żydowskiej w Warszawie oraz warszawskich Klubach MPiK.
Jest również autorką wyklejek i kilku fotografii do książek Olgi Lipińskiej „Mój pamiętnik potoczny” i „Co by tu jeszcze”.
W 2007 r. wydała album będący podsumowaniem tematycznych wystaw z lat 2005-2007, z płytą muzyczną zawierającą utwory specjalnie skomponowane przez Wojciecha Malinę Kowalewskiego do jej fotografii i tekstów.

Wystawa fotografii „Moje Mazury”, to wieś Krzyże, Jezioro Nidzkie, Jezioro Wesołek, las - samo serce Puszczy Piskiej. To również Pranie, Karwica, Wojnowo, Krutyń. Patronem tego miejsca jest Konstanty Ildefons Gałczyński. Po Gałczyńskim przyjeżdżali tu inni wielcy polscy poeci, pisarze, artyści, aktorzy, dziennikarze, lekarze. To miejsce było często inspiracją dla ich twórczości. Wystawa pokazuje te same punkty na mapie, które opisał Gałczyński w Kronice Olsztyńskiej i innych utworach powstałych podczas jego pobytów w Leśniczówce Pranie; jest poświęcona nie tylko miejscu, ale też ludziom tak mocno z nim związanym.

Wystawa fotografii „Moje Mazury” została wyróżniona statuetką Media-Corporation „Piękniejsza Polska” w ramach akcji promowania polskiego krajobrazu.

powrót