Ewa Pohlke, Gintautas Vaicys - „Nigunim”
14 kwietnia 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt.: "Nigunim" EwyPohlke i Gintautasa Vaicysa. Projekt NIGUNIM* to działanie, którego efektem są prace prezentowane w formie wspólnej instalacji. Obrazy te, powstałe w Polsce i na Litwie są pierwszą odsłoną międzynarodowego projektu, który autorzy chcą kontynuować w przyszłości zapraszając do udziału także artystów z innych krajów m.in.: Niemiec i Izraela.

NIGUNIM O PRZYJAŹNI jest nie tyle komentarzem co pytaniem... o szanse dialogu dla ludzi z różnych krajów, kultur i tradycji... Co nas łączy, a co dzieli, co jest uniwersalnym fundamentem porozumienia, a co utrudnia wspólne działania. Czy Litwini i Polacy to dwa bliskie sobie narody, czy też odległe i nieznane lądy...?

Jeśli „słowa są skrzydłami umysłu” to z pewnością twórczość jest skrzydłami duszy. Malując... żyjemy, oddychamy, kochamy, wyrażamy emocje, pragnienia i przekonania. Kolorem, fakturą, kompozycją zastępujemy nieudolne słowa.
Ewa Pohlke

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapominają jak latać
(A. de Saint Exupery)

*Nigun (z hebr. nucona melodia; nigunim) - pochodzący z żydowskiej tradycji specyficzny typ melodyjnego śpiewu grupowego, rytmiczne melodie śpiewane bez użycia słów. Wierzono, że pieśni bez słów są najbardziej żarliwe i przenikają do najgłębszej sfery uczuć oraz świadomości religijnej. Są doskonalsze, ponieważ ich ekspresja nie jest ograniczona tekstem. Wiele z tych melodii cechuje liryzm, refleksyjność i mistyczna zaduma.

Ewa Pohlke - POLSKA
Urodzona w Kętrzynie. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki na UWM w Olsztynie. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w Olsztynie, Działdowie, Nidzicy, Sycowie, Tykocinie, Krakówie, Kaliningradzie, Sylcie, Norymberdze, Lipsku.
Organizatorka projektów artystycznych, warsztatów, wystaw i imprez kulturalnych.
Działa aktywnie w Stowarzyszeniu B`Jachad i Stowarzyszeniu Borussia.
Nauczyciel arteterapii i malarstwa.
2008 - Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za upowszechnianie i ochronę Dziedzictwa Kultury.
2009 - Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
2010 - Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego w dziedzinie kultury

„...Malarstwo jest dla mnie koniecznością i powołaniem (…) Mimo to sztuka nie jest moją religią. Najpierw jestem człowiekiem, potem malarzem. Artysta nie może tworzyć będąc oderwanym od życia. Obraz musi być potrzebą i pragnieniem... jestem, więc maluję.
Kocham, maluję... więc jestem…!”

Gintautas Vaicys - LITWA
Urodzony w Kownie. Absolwent wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. na Litwie, w Estonii, Finlandii, Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii.
W 1992 r. stypendysta miasta Lippe ( Niemcy), w 2005-2006 - stypendysta Ministerstwa Kultury (Litwa).
Malarz i fotograf, organizator wystaw i plenerów malarskich, nauczyciel sztuki. Prezes Litewskiego Związku Artystów Plastyków (Oddział w Kownie). Tegoroczny uczestnik Biennale Sztuki w Wenecji.

„...interesują mnie kontrasty strukturalne i ruch oraz ich wzajemne relacje.
Struktura jako myśl i logika, ruch jako uczucia i emocje.
Zwykle robię cały cykl prac malarskich lub fotograficznych.
Tematy podsuwa mi samo życie...”

Współorganizator: Fundacja „Borussia”

 

powrót