Oiko Petersen - Downtown Collection
17 marca 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP, odbył się wernisaż wystawy fotografii Oiko Petersena„Downtown Collection”. Wystawę przygotowano z okazji obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa. Od kilku lat dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa mają swoje Święto. Stowarzyszenie „Strzał w 10” chciało w ten sposób ukazać mieszkańcom Olsztyna, że nie tylko troski są związane z tą niepełnosprawnością. Radość i miłość jaką One dają jest ogromna.
Zespół Downa, to odmienność genetyczna polegająca na obecności dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Stąd wzięła się ta właśnie data Święta 21 marca każdego roku. Zmiana genetyczna jest powodem wielu zakłóceń w organizmie człowieka.

Wystawa Oiko Petersena „Downtown Collection”, powstała w wyniku projektu, który zajął autorowi 2 lata. Projekt ten miał na celu zorganizowanie pokazu mody w wykonaniu osób z zespołem Downa. Projekt okazał się nie tylko wyzwaniem dla modeli i modelek, ale także dla ich rodziców. Rodzice, którzy zgodzili się, aby ich dzieci wzięły udział w tym przedsięwzięciu pragną aby zmieniło się postrzeganie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Oni nie wstydzą się swoich dzieci, wręcz przeciwnie, akceptują je i do tego bardzo je kochają.

Oiko Petersen (ur. 1983) –fotograf. Debiut wystawowy artysty „Guys. From Poland with love.” okazał się zaskakującym sukcesem. Jego pierwsza wystawa, wybrana spośród ponad 400 zgłoszeń, została pokazana podczas Szóstego Fotofestiwalu w Łodzi.
Oiko Petersen znalazł się także w gronie piętnastu najciekawszych młodych, polskich fotografów, zakwalifikowanych do projektu PhotoPoland przygotowanego wspólnie z Instytutem Mickiewicza. Na zdjęcia Petersena i jego rozumienie fotografii, nieustannie wpływa jego druga pasja – teatr. Dla Oiko teatr/fotografia polegają na stwarzaniu alternatywnego świata, prowokowaniu transgresji aktora/modela oraz na kreowaniu precyzyjnych i czystych emocji. Do tej pory Oiko publikował m.in. w magazynach „Foto”, „Press”, „Secesja”, a także w prasie codziennej.

Współorganizator:
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” w Olsztynie

powrót