Jarosław Nowacki - „Spitsbergen - historia u¶piona w skałach”
4 lutego 2011 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Jarosława Nowackiego "Spitsbergen - historia u¶piona w skałach"
w programie wernisażu przewidziany był również pokaz zdjęć, które nie udało się autorowi pokazać na wystawie oraz występ Waleriana OstrowskiegoJarosław Nowacki - żeglarz, fotograf (drugie pokolenie fotografów olsztyńskich). Od 8 roku życia żeglował w KM LOK w Olsztynie, pierwsze rejsy morskie odbył na jachcie Dar Olsztyna. W 1999 r. jako pierwszy olsztynianin opłyn±ł dwukrotnie przyl±dek Cape Horn na Zawiszy Czarnym oraz odwiedził stację antarktyczn± im. Henryka Arctowskiego. W 2001 r. na żaglowcu Oceania dopłyn±ł na Spitsbergen, był na całorocznej stacji arktycznej Polskiej Stacji Polarnej Horsund im. Stanisława Siedleckiego. W latach 2002-2004 brał udział we wszystkich rejsach Zawiszy Czarnego opływaj±c wielokrotnie Europę. Jako zawodowy marynarz pływał po Zatoce Perskiej i wokół Afryki. W czerwcu 2010 r. na jachcie Gedania po raz kolejny zawitał na Spitsbergen. Fotografie wykonane podczas tej wyprawy będ± prezentowane na wystawie.

Prace autora były wystawiane w Gdyni, Warszawie Łodzi, Krakowie, Toronto. W 2004 zdobył I nagrodę w II Międzynarodowym Festiwalu Odkrywców i Podróżników World Mediatravel pod patronatem National Geographic.

Obecnie Jarosław Nowacki prowadzi galerię przy ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynie.

powrót