Konferencja i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Emilii Sukertowej-Biedrawiny
21 grudnia 2010 r.

W poniedziałek, 27 grudnia, mija 40 lat od śmierci Emilii Sukertowej-Biedrawiny, patronki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Z tej okazji w Starym Ratuszu WBP odbyła się konferencja, a w Atrium ratusza odsłonięto tablicę upamiętniającą patronkę biblioteki.
W ramach konferencji wygłoszone zostały dwa referaty: „Aby Emilia Sukertowa-Biedrawina blaskiem świeciła” autorstwa dr. Jana Chłosty oraz „Działalność kulturotwórcza Emilii Sukertowej-Biedrawiny na przykładzie Muzeum Mazurskiego w Działdowie”, który wygłosił Grzegorz Mrowiński z Towarzystwa Ziemi Działdowskiej.
W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, wnuczka patronki Marzena Wilamowska-Korsak i biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Rudolf Bażanowski.
Projekt tablicy pamiątkowej wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów jubileuszu. Zwycięska pracą okazał się projekt autorstwa olsztyńskiej artystki Urszuli Szmyt.

powrót