Spotkanie z Edwardem Cyfusem
16 grudnia 2010 r.

W Wypożyczalnia Literatury Pięknej i Obcojęzycznej w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Edwardem Cyfusem pt.: "Warnijskie Gody". W trakcie wieczoru prezentowane były teksty o Świętach Bożego Narodzenia przez Alicja Drzewiecka - studentkę Policealnego Studium Aktorskiego w Olsztynie.

Edward Cyfus (ur. w 1949 w Dorotowie) - działacz warmiński, autor publikacji i pogadanek w gwarze warmińskiej, juror konkursów wiedzy o regionie, wiceprezes Stowarzyszenia "Baby Pruskie Tradycja Jakości".

Od 1998 przez cztery lata wygłaszał na antenie Radia Olsztyn swoje gawędy w gwarze warmińskiej. W formie opowiadań publikował je na łamach Gazety Olsztyńskiej od 2003. Teksty swoje tworzył w zapisie fonetycznym. W 2000 wydał własnym nakładem książkę "Po naszamu" - zbiór gawęd z kasetą oraz słownikiem zwrotów i wyrażeń gwarowych. W latach 2003, 2006 i 2010 ukazały się trzy części jego książki pt. „A życie toczy się dalej”. Od 2010 Cyfus pisze gawędy w gwarze do lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej" pod pseudonimem "Wosz Klyjmens".

powrót