Mirosław Smerek – Malarstwo
5 listopada 2010 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP otwarta została wystawa wspominająca zmarłego przed 15. laty Mirosława Smerka. W wernisażu udział wzięli: żona artysty Teresa Brzeska-Smerek, syn Jakub oraz przyjaciele artysty. Na ekspozycji w Starym Ratuszu WBP zostało zaprezentowanych około 20 prac z różnych okresów jego działalności. Obrazy pochodzą ze zbiorów BWA, Muzeum Warmii i Mazur oraz prywatnych.

Mirosław Smerek urodził się na Podkarpaciu, w Manasterzu k. Jarosławia. W 1962 roku z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zamieszkał w Olsztynie. Pracę pedagogiczną rozpoczął w Studium Nauczycielskim, był również instruktorem wychowania plastycznego w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Upowszechniał sztukę wśród młodzieży prowadząc zajęcia z historii sztuki w Studium Kulturalno-Oświatowym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie. Zmarł w marcu 1995 r.
Stworzył kilkadziesiąt obrazów olejnych, kilkaset akwarel, rysunków i grafik. Projektował i aranżował wnętrza oraz przestrzeń plastyczną. W malarstwie nawiązywał do postimpresjonizmu i polskiego koloryzmu. W jego pracach dominował pejzaż.

„Niektórzy twierdzą, że artystą malarzem może być każdy, bo każdy ma w sobie jakiś wewnętrzny imperatyw malowania,/../. Inni uważają, że do artystycznej dojrzałości wystarczą stosowne studia, bo wszystko jest kwestią ustawicznego ćwiczenia /.../ Ale są i tacy, co sądzą, że bez wrodzonego talentu posiadanego przez twórcę, do wykonania dzieła dojść nie może. Jak wykazuje historia sztuk pięknych, artysta to przede wszystkim talent, który dobrze, jeżeli jest wsparty zdobytą wiedzą i wieloletnią praktyką malowania. Właśnie do tej teorii pasuje osobowość Mirosława Smerka i jego dorobek artystyczny”.

Tomasz Śrutkowski

powrót