Niezwykły Tajwan
3 września 2010 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP otwarto wystawę fotograficzną „Niezwykły Tajwan”. Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia czterech fotografów: Chen Chih-hsiung, Huang Ting-sheng, Chi Po-lin, Liu Chen-hsiang. W trakcie wernisażu odbył się pokaz parzenia herbaty, który poprowadziła pani Wei-Shao Chou.

O autorach:

Chen Chih-hsiung - w rytmie natury i ludzkości

Lazurowe jeziora, kobaltowo błękitne morza, zbocza gór porośnięte lasami, niziny w kolorze jadeitowej zieleni to niektóre z wyjątkowych miejsc na Tajwanie. Pasja obserwacji natury, zmienności przestrzeni i warunków, oraz wzajemnego oddziaływania pomiędzy naturą i ludźmi, zaowocowała albumem fotografii prezentujących liryczne portrety Tajwanu, rytmu sezonowego krajobrazu i wpływu ludzi na otaczającą ich naturę.

Mimo, że Chen nie posiada profesjonalnego szkolenia fotograficznego, jego pasja prowadziła go do doskonalenia i poszukiwania najlepszych technik fotograficznych. W szczególności doceniono jego portrety prezentujące różne barwy światła, pokazujące w mistrzowski sposób kontrast pomiędzy światłem a cieniem, strukturą a konturami.

Huang Ting-sheng - połączenie spraw przyziemnych z niebiańskimi

Dzięki swojej etnicznej różnorodności, Tajwan stał się wzorem miejsca, gdzie ludność o różnej orientacji religijnej obcuje w głębokim kontakcie z duchami i bożkami poprzez rytuały i pielgrzymki, a także wizyty w świątyniach, oraz przeróżne zwyczaje i tradycje.

W ostatnich dwudziestu latach, Huang Ting-sheng utrwalił na fotografii ponad 500 różnych uroczystości i zwyczajów religijnych. Jego pasja zatrzymania w kadrze dla potomnych religijnych uroczystości jest niezwykła, jako, że do tej pory zwyczaje i uroczystości religijne zostały tylko opisane.

Fotografowanie religijnych uroczystości łączy się z przedstawieniem wrażliwych tematów, czy pracy wśród tłumu. Cierpliwość i poświęcenie zaowocowały stworzeniem poruszającego archiwum pokazującego ludzkość łączącą sprawy przyziemne z niebiańskimi.

Chi Po-lin - Tajwan z lotu ptaka

Natura oferuje nam niezliczone i różnorodne widoki, człowiek patrząc na nie z poziomu ziemi ma ograniczone możliwości postrzegania otaczającego go krajobrazu, co jest prawdą w większości przypadków. W ostatnim dziesięcioleciu, Chi spędził ponad 1000 godzin latając helikopterem i robiąc ponad 200 tys. zdjęć z lotu ptaka uwieczniając na fotografiach zmienność krajobrazu. Kilka zdjęć prezentowanych na wystawie pozwala mam doświadczyć tego, że Tajwan to duża, urozmaicona geograficznie, tajemnicza i wyjątkowa wyspa.

Liu Chen-hsiang - niebiańska uczta sztuki

Różnorodna kulturalnie tajwańska społeczność to fascynujący melanż dramatu i różnych gatunków tańca wywodzących się z tak różnorodnych źródeł jak dostojne majestatyczne pałace czy świątynie z sąsiedztwa, których kształt i styl obejmuje zarówno te wyrafinowane formy oraz powszednie, przyziemne.

Liu Chen-hsiang fotografujący tajwańskie tańce i tradycyjne sceny dramatu skoncentrował swoje działania na przystosowaniu form technik fotografowania w celu przedstawienia różnorodności stylów tańca i ruchów aktorów, oraz światła i aranżacji sceny. W jego pracach możemy podziwiać uchwyconą w kadrze ulotność sił emocjonalnych, z jakimi od wieków artyści ożywiają serca i umysły widowni.

Niezwykły Tajwan

Tajwan, Republika Chińska (RCh), to kraj odznaczający się różnorodnością etniczno-kulturalną jak i pięknem natury. Wyspa o powierzchni ok. 36 tys. km kw. odpowiadającej wielkości Holandii, Szwajcarii czy stanu Maryland w USA - położona jest na Zachodnim Pacyfiku pomiędzy Japonią i Filipinami.

Zamieszkuje ją 23 miliony ludzi. Społeczeństwo wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia chińskiego, malajsko-polinezyjskiego, japońskiego i zachodniego.

Na nizinach występuje klimat tropikalny i subtropikalny, tymczasem w centralnej części wyspy panuje klimat umiarkowany. Takie warunki klimatyczne oraz żyzna gleba i obfite deszcze przyczyniły się do występowania wielce różnorodnej fauny i flory, czyniąc z wyspy raj na ziemi.

Multikulturalny i kosmopolityczny duch ma swoje korzenie w burzliwej historii ostatnich wieków. Łączenie się i wzajemne oddziaływanie nurtów w tajwańskim społeczeństwie przyczyniło się do stworzenia otwartej, pluralistycznej społeczności zdolnej do asymilacji elementów cywilizacji z całego świata w sposób specyficzny i harmonijny. Czynniki te wpłynęły na rozwój ich bogatego życia kulturalnego, wzrost ducha przedsiębiorczości, który uplasował Tajwan pośród głównych gospodarek na świecie, oraz wypromowanie uniwersalnych wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, czy rządy prawa.

Krótko mówiąc dzisiejszy Tajwan plasuje się wśród najbardziej dynamicznych i patrzących w przyszłość społeczności.

Współorganizator:
TAIPEI ECONOMIC AND CULTURAL OFFICE IN POLAND

powrót