Galeria poetycka
1-3 lipca 2010 r.

GALERIA POETYCKA to wydarzenie po raz drugi towarzyszące XXXVII Ogólnopolskim Spotkaniom Zamkowym „Śpiewajmy Poezję”.

Organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych w ubiegłym roku rozszerzyli zasięg działań o nowe miejsca oraz współpracę z naszą instytucją. Również w tym roku przeszklone Atrium Biblioteki stało się miejscem gdzie królowała poezja.

Od 25 maja zaczęliśmy odliczanie czasu do kolejnych Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”- codziennie w Galerii Poetyckiej w Starym Ratuszu WBP przekładana była karta z Kalendarza Poetyckiego. Wydawcą Kalendarza była Wojewódzka Biblioteka Publiczna.


W dniach, gdy na zamku odbywały się koncerty „Śpiewajmy Poezję”, w Galerii Poetyckiej można było uczestniczyć w działaniach olsztyńskiego artysty Wiesława Wachowskiego, z którym spotkaliśmy się dwukrotnie podczas instalacji ph.: „Krople Poezji”.

Artysta podobnie jak w poprzednim roku eksperymentował z kroplą wody. Akcje tego artysty pokazują ile różnego rodzaju działań można uzyskać posługując się po prostu wodą, jak odmienne mogą być efekty. Jak prosta zabawa ze spadającą w równych odstępach czasu kroplą i zabarwianiu jej tuszem, może sprawiać radość twórczą nie tylko artyście, ale i odbiorcom jego sztuki.

Publiczność odwiedzającą Bibliotekę w Galerii Poetyckiej zaprosiliśmy także podobnie jak w roku ubiegłym do zapisywania wspólnie wierszy w „Kronice poetyckiej”. W ten sposób powstał na materiale kilkumetrowy „tomik” z poezją, którą znają Olsztyniacy.


W podcieniach przed Atrium można było także nabyć tomiki z poezją - kiermasz ten przygotowała Książnica Polska.


Współorganizatorzy:
CEiIK w Olsztynie
WBP Olsztyn


Partnerzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Samorząd Miasta Olsztyn


Wydawca Kalendzarza:
WBP w Olsztynie

powrót