Światowy Dzień Muzeów

18 maja świętowaliśmy Światowy Dzień Muzeów, obchodzony w tym roku pod hasłem "Muzea dla społecznej harmonii". Dyrekcja WBP postanowiła uczcić tę okazję i wraz z pracownikami biblioteki udała się do Muzeum Warmii i Mazur.

Dyrektor Muzeum Janusz Cygański przyjął wszystkich bardzo serdecznie, odebrał również życzenia i list gratulacyjny, wręczony przez Dyrektora biblioteki z okazji obchodzonego tego dnia święta.

Dzięki uprzejmości pana Cygańskiego bibliotekarze, oprowadzani przez samego Dyrektora Muzeum i oczarowani snutą przez niego opowieścią o eksponatach, mieli okazję zwiedzenia części ekspozycji muzealnych (na obejrzenie wszystkiego zabrakło czasu).

Największą radość wzbudziła jednak możliwość uczczenia szczątków Mikołaja Kopernika, które wystawione zostały w Sali, którą sam Astronom zamieszkiwał podczas swojego urzędowania na Zamku olsztyńskim.

Z tej okazji także wystawiono (po raz pierwszy) na widok publiczny unikalne rękopisy (m.in. księgi inwentarzowe zamku sporządzone ręką samego Kopernika) i inkunabuły, które były częścią księgozbioru Astronoma. Naturalnie ta część wystawy wzbudziła największe zainteresowanie wśród bibliotekarzy.

 

Pragniemy podziękować Dyrektorowi Muzeum Warmii i Mazur za ciepłe przyjęcie oraz poświęcony nam czas, a także zachęcić wszystkich Czytelników do odwiedzenia Muzeum i zapoznania się z pięknymi, ekstraordynaryjnymi wystawami.

powrót