Poszukiwania czyli rzecz o Małym Księciu
29 kwietnia 2010 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy „Poszukiwania czyli rzecz o Małym Księciu”. Z okazji 110 rocznicy urodzin Antoine de Saint-Exupéry`ego.

Uczestnicy wystawy:
Iwona BOLIŃSKA-WALENDZIK, Emilia DROZDOWSKA, Małgorzata FRYCZ, Edyta JURKOWSKA, Joanna KITKOWSKA, Barbara KOKORYN, Jagoda KOSIŃSKA, Danuta KRAJEWSKA, Ewa POHLKE, Barbara ŻEBROWSKA, Krzysztof TANAJEWSKI, Zbigniew URBALEWICZ, Wiesław WACHOWSKI, Tomasz WITKOWSKI

Wernisażowi towarzyszyło spotkanie pod tym samym tytułem.

W trakcie spotkania odbył się:

  • wykład - Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” inspiracje - Marcin Przepierowski
  • spektakl w wykonaniu dzieci z Teatralno-Artystycznego Przedszkola Niepublicznego „Tempoo”
  • czytanie wybranych fragmentów „Małego Księcia” – Anais Fourrier, Barbara Hładzio i Krystyna Jędrys
  • recital Łukasza Jędrysa

Czy przesłanie zawarte w książce Exupery`ego jest nadal aktualne? Czy historia Małego Księcia porusza nas tak samo jak w czasach dzieciństwa? Który epizod przypomina nam nasze własne doświadczenia i przeżycia? Jak treść książki kształtowała naszą wrażliwość w dzieciństwie, a w jaki sposób inspiruje nas dzisiaj, jako ludzi dorosłych, artystów? Czy książka Exupery`ego jest tylko przywołanym wspomnieniem z dzieciństwa, sentymentalną opowieścią dla dzieci, czy też przetrwała próbę czasu i nadal zaskakuje nas trafnością obserwacji ludzkiego życia i tego wszystkiego co nadaje mu sens? Na te m.in. pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź i przedstawić je w formie plastycznej.

Ewa Pohlke

Współorganizator:
Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie

powrót