„Taniec z książkami”
28 kwietnia 2010 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbyło się spotkanie ph. „Taniec z książkami” z okazji Światowego Dnia Książki oraz Międzynarodowego Dnia Tańca. W trakcie spotkania prezentowano tańce irlandzkie, orientalne, flamenco, a także zbiory WBP /taniec w książkach i na płytach/.

Współorganizator:
Studio Animacji Ruchowej „Rytm” – Magdalena Faszcza

„Taniec z książkami” – taniec odgrywa istotną rolę w wielu utworach literackich. Daleko nie trzeba szukać: w „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza wykonywany przez bohaterów polonez, jest sceną zamykającą akcję epopei. W „Weselu” S. Wyspiańskiego większość scen rozgrywa się w trakcie weselnych tańców, z najważniejszym „tańcem chocholim” na czele. W „Mistrzu i Małgorzacie” M. Bułhakowa na nierealnym balu u Wolanda, walca dyryguje sam Johann Strauss. W "Greku Zorbie" N. Kazantzakisa tytułowy bohater po śmierci syna tańczy, aby nie oszaleć z rozpaczy.

Książki autobiograficzne wielkich tancerzy jak „Nie tylko o tańcu” Barbary Bittnerówny, „Moje życie” Isadory Duncan, „Moje nogi i ja” Lody Halamy oraz biografie, jak „Leon Wójcikowski mistrz tańca” J. S. Witkiewicza mówią o wielkiej determinacji ludzi, ich wysiłku, jaki wkładają w pasję swojego życia.

Temat tańca pojawia się w tle „Rozmów w tańcu” A. Osieckiej.

W końcu niezapomniane utwory z lat dzieciństwa, jak baśnie H. Ch. Andersena, a wśród nich "Czerwone trzewiki" czy „Alicja w Krainie Czarów” L. Carrolla, gdzie Żółwiciel i Gryfon tańczą kadryla z homarem lub "Zaczarowane baletki" N. Streatfeild.

Zarówno Światowy Dzień Książki /23.04/ jak i Międzynarodowy Dzień Tańca /29.04/ przypadają w drugiej połowie kwietnia. Łączy je, oprócz pasji tworzenia, także róża, kwiat-symbol. Wśród tańców nieodłącznie związana z tangiem, ale też właśnie różą obdarowywane są w Katalonii kobiety w Dniu Książki.

powrót