„Fryderyk Chopin. 1810-1849. Życie i dzieło”
19 lutego 2010 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy pt.: „Fryderyk Chopin. 1810-1849. Życie i dzieło”. Nową wystawę otworzyła krótka prelekcja dr Ilony Dulisz z Instytutu Muzyki, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która wskazała na wspaniałe dziedzictwo Fryderyka Chopina. - „To symbol polskości, który powinniśmy czcić, szanować i znać. Jego muzyka zachwyca, bez względu na modę.”

Podczas wernisażu zostały zaprezentowane utwory Chopina, skomponowane przez niego na flet. „Wariacje E-dur” wykonali Anna Piotrowicz i akompaniujący jej Robert Kuriata, oboje są pracownikami WBP w Olsztynie.


Anna Piotrowicz ‑ absolwent klasy fletu poprzecznego prof. Krzysztofa Langmana w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Robert Kuriata ‑ muzyk, bibliotekarz, członek Zespołu Wokalnego „Pro Forma”.


Wystawa planszowa „Fryderyk Chopin 1810-1849. Życie i dzieło” prezentuje w sposób skondensowany, na planszach diariusz życia Fryderyka Chopina zawierający najważniejsze etapy oraz pamiątki związane z osobą kompozytora i jego działalnością twórczą.

Wykorzystane do wystawy kopie obiektów pochodzą głównie z zasobów Biblioteki Narodowej, a zaginione - z przekazów ikonograficznych w dawnych publikacjach.

Planszowa prezentacja umożliwia m.in. pokazanie najciekawszych autografów F. Chopina z jednej z najcenniejszych w świecie kolekcji chopinianów przechowywanych w Bibliotece Narodowej, a na co dzień skrzętnie chronionych, zamkniętych w skarbcu i niedostępnych do powszechnego oglądania. Pamiątki i dokumenty, najbardziej charakteryzujące życie i działalność kompozytorską Fryderyka Chopina zostały podzielone na bloki tematyczne, których zadaniem było w jak najbardziej prosty sposób oddanie klimatu epoki i chopinowskiego dzieła.

Współorganizator:
Biblioteka Narodowa

powrót