Armenia w fotografii Witolda Mierzejewskiego
23 października 2009 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP można zobaczyć wystawę olsztyńskiego fotografa, wydawcy - Witolda Mierzejewskiego. Tym razem pretekstem do wystawy stały się zdjęcia autora z podróży do Armenii, którą odbył dwa lata temu. Armenia to kraj, który jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo. To kraj, gdzie obiekty z XV wieku są zbyt nowe by je oglądać. Kraj czaczkarów, czyli kamiennych płyt z krzyżem ormiańskim, zdobionych bogatą ornamentyką, ich ilość i różnorodność liczona jest w setkach tysięcy. Te tematy oraz piękne krajobrazy składają się na wystawę prezentowaną w naszej galerii.

Witold Mierzejewski
Urodził się w Piszu w 1957 roku. Po ukończeniu studiów w 1982 r. rozpoczął pracę fotoreportera w Dzienniku Pojezierza w Olsztynie.
W wieku 16 lat miał pierwszą wystawę fotograficzną „Kroki we mgle”. W 1976 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Filmów Turystyczno-Krajoznawczych za film „Posprzątam” otrzymał nagrodę za debiut. W 1986 roku w Krakowie zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Współczesna Rodzina Polska” – jego prace wystawiono w legendarnej „Piwnicy pod Baranami”. W tym samym roku miał też indywidualną wystawę fotograficzną pt. „Gra o Meksyk”.
Po dwuletnim pobycie w Chicago i pracy w tamtejszej prasie polonijnej, założył w Olsztynie (1992 r.) własne wydawnictwo. Dziś z powodzeniem dalej fotografuje i wydaje książki nie tylko swojego autorstwa. Jest autorem m.in. albumu „Krutynią przez Mazury”. W ubiegłym roku ukazało się wznowienie po 90-latach książki ks. Walentego Barczewskiego „Geografia polskiej Warmii”, którą ilustrują zdjęcia Witolda Mierzejewskiego.

www.wydawnictwomierzejewski.pl

powrót