„EXCENTRYCY”, projekt scenografii filmowej autorstwa Zuzanny Buszewicz
7 września 2009 r.

Na wystawie w Galerii Stary Ratusz WBP zaprezentowany został projekt dyplomowy Zuzanny Buszewicz zrealizowany w roku 2009 w katedrze scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką uznanego polskiego scenografa filmowego prof. Janusza Sosnowskiego.

Projekt Zuzanny Buszewicz składa się z dokumentacji, projektów budowy dekoracji, wizualizacji wnętrz oraz aranżacji zastanych plenerów, a także projektów kostiumów w oparciu o powieść “Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego.
Dopełnieniem estetycznym projektu scenografii, odzwierciedlającym klimat i atmosferę powieści jest seria grafik inspirowanych konkretnymi cytatami z książki.

„Lata płynęły, słońce wschodziło i zachodziło, zwycięzcy burzyli świat, kłamali, zabijali, kogo chcieli, a tej buteleczki nikt nie nawet nie dotknął, nie przesunął ani o milimetr. Zwycięzcy zmieniali granice, wypędzali z domów, znowu kłamali i znowu zabijali, a tu atrament wysychał sobie zacisznie i po cichutku, a stalówki rdzewiały spokojnie na nieporuszonej kupce.“

„Piękna pretensjonalność. Lukier, bez którego życiu brakuje słodyczy. Jak swing.“

„Excentrycy” Włodzimierz Kowalewski

powrót