GALERIA POETYCKA
30 czerwca - 4 lipca 2009 r.

GALERIA POETYCKA to wydarzenie towarzyszące tegorocznym XXXVI Ogólnopolskim Spotkaniom Zamkowym „Śpiewajmy Poezję”.

Organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych rozszerzyli zasięg działań o nowe miejsca takie jak właśnie Stary Ratusz. Przeszklone Atrium Biblioteki stało się miejscem gdzie przez tydzień królowała poezja.

30 czerwca 2009 r. została otwarta wystawa „Wysocki. Czy pamiętasz jeszcze tamten dom?”. Prezentacja ta przedstawiająca fragmenty z życia tego rosyjskiego barda przyjechała do nas z Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie.

„Włodzimierz Wysocki (1938-1980). Faworyt publiczności, wybraniec bogów, ulubieniec Muz, idol wielu pokoleń. Niezapomniany Hamlet z gitarą, człowiek, którego utworów słuchano w nabożnym skupieniu w najrozmaitszych zakątkach kuli ziemskiej. Bohater licznych skandali (także obyczajowych), najbardziej wolny człowiek w najbardziej zniewolonym państwie. Poeta, pieśniarz, kompozytor, aktor teatralny i filmowy”.


W całkiem inne obszary poetyckich doznań zabrał nas olsztyński artysta Wiesław Wachowski, który każdego popołudnia animował instalację plastyczną ph.: „Poezja deszczowej rynny”.

Artysta eksperymentował z kroplą wody, którego efektem końcowym był obraz „namalowany” przez spadające z rynien krople.

Pierwszego dnia elementy instalacji przygotowanej przez Wiesława Wachowskiego nawiązywały do symboliki dziedzińca zamkowego: nieistniejącej już lipy, zamkowej studni bez wody.

W czasie kolejnych odsłon zmieniały się barwy kropel. Instalacja Wachowskiego nawiązywała m.in. do poezji walczącej, jak sam artysta mówił: „kropla była też narzędziem tortury”.


Publiczność odwiedzającą Bibliotekę zaprosiliśmy także w Galerii Poetyckiej do zapisywania wspólnie wierszy w „Kronice poetyckiej”. W ten sposób powstał na materiale kilkumetrowy „tomik” z poezją, którą znają Olsztyniacy.


W podcieniach przed Atrium można było także nabyć tomiki z poezją - kiermasz ten przygotowała Książnica Polska.


Współorganizatorzy:
CEiIK w Olsztynie
Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie
WBP Olsztyn


Partnerzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Samorząd Miasta Olsztyn

30 czerwca 2009 r.

1 lipca 2009 r.

2 lipca 2009 r.

3 lipca 2009 r.

powrót