Ceramika - Józef Borys

W Galerii Stary Ratusz WBP otwarta została wystawa pt.: "Ceramika - Józef Borys", na której zaprezentowano retrospektywny wycinek twórczości tego od lat związanego z Olsztynem artysty.

Autorowi w czasie wernisażu wręczono nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn. Nagrodę w dziedzinie kultury za 2008 rok w imieniu Prezydenta wręczył Tadeusz Prusiński, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej.

W ubiegłym roku minęło 45 lat działalności Józefa Borysa w zawodzie ceramika.
Wszystkim nam znane są jego kafle, kufle i ozdobne naczynia. Jego ceramika od wielu lat promuje Olsztyn oraz Warmię i Mazury.

Józef Borys rozpoczął swą życiową przygodę z ceramiką w Nowym Mieście Lubawskim. Następnie poprzez Olsztyn i SKK "Pojezierze" trafił do Reszla, gdzie w murach gotyckiego zamku powstała jego pierwsza pracownia. W okresie reszelskim spod ręki Borysa wyszły m.in. baby mazurskie, kapały, kufle malowane i kafle mazurskie z konikiem weselnym, który stał się symbolem regionu.
W Olsztynie, gdzie w 1976 roku uruchomił swoją pracownię, kontynuował wytwarzanie sprawdzonych wzorów reszelskich. W latach 90-tych zaczął wprowadzać nowe wzory, również opierając się na sztuce ludowej. Do dziś tworzy różnego rodzaju ceramikę, którą po wysuszeniu i wypaleniu na biskwit zanurza w polewie w odcieniach brązu i jeszcze raz wypala na półmat, bez zbędnej ornamentyki.
Józef Borys uprawia stare technologie i techniki wytwarzania ceramiki. Większość jego wyrobów jest formowana na kole garncarskim.
Artysta w 45-letnim okresie swojej działalności brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Warszawie, Olsztynie, Reszlu, Weimarze, Londynie, Edynburgu, Kaliningradzie, Monachium, Wiedniu. Jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Medalu Kilińskiego, a w tym roku został laureatem III edycji konkursu na "Pamiątkę Regionu Warmii i Mazur" w dwóch kategoriach "Wyroby symbolizujące region, miejscowość lub lokalną tradycję" oraz "Artystyczne dzieła z lokalnym motywem"

 

powrót