Wystawa prac wykładowców Zakładu Malarstwa Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie
8 czerwca 2009 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP otwarta została wystawa prac wykładowców Zakładu Malarstwa Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie.

Uczestnicy wystawy:

  • prof. Stanisław Andrzejewski
  • prof. Eugeniusz "Geno" Małkowski
  • prof. Zygmunt Droński
  • dr hab. Marek Szczęsny
  • dr Marzena Huculak
  • dr Wioletta Jaskólska
  • dr Renata Zimnicka-Prabucka
  • ast. Joanna Bentkowska-Hlebowicz

Pracownia malarstwa i rysunku
Malarstwo i rysunek to podstawa całego kształcenia wizualnego, niezależnie od tego, kto jaką dziedziną sztuk plastycznych będzie zajmował się w przyszłości. Dlatego DUŻYM SUKCESEM było założenie zakładu właśnie malarstwa i rysunku na Wydziale Sztuki UWM.
Aby działać dobrze na tak wymagającym obszarze potrzeba czasu.
W początkowych latach uczyliśmy się funkcjonowania w strukturach uniwersytetu. Budowaliśmy fundamenty. Teraz mamy własny budynek, dobrze wyposażone pracownie. Są podstawy aby świat zasad kompozycji, problematyka światła i cienia, perspektywy, kreski, plamy i waloru zaistniały w Olsztynie. Nauczanie rysunku czy malarstwa rozkłada się na lata i jest zakończone egzaminem. Student poznaje techniki malarskie, zasady kompozycji, formy, światłocienia, perspektywy, gam i mieszanek koloru w towarzystwie prowadzącego. Problemy te są realizowane w oparciu o studium martwej natury, studium modela, wnętrze, pejzaż i podlegają stałej korekcie pracowników naszego zakładu. Po tych kilkunastu latach pracy wiem, że studenci wybierając pracownię jedną spośród innych, przygotowując się do samodzielnej twórczej pracy i rozwijając swoją artystyczną osobowość inspirują się sylwetką prowadzącego. To, co powstaje jest własnością wspólną, nie ma komercyjnych odniesień.
Niniejsza wystawa jest prezentacją pracowników Zakładu Malarstwa Wydziału Sztuk UWM. Jest to skromna prezentacja ograniczona do trzech, czterech prac indywidualnych każdego artysty. Tylu, ilu jej autorów, tyle jest jednak różnych sposobów na wyrażenie własnej wypowiedzi malarskiej. Przedstawione realizacje są fragmentem ich twórczości, niejednokrotnie bardzo bogatej i wielowymiarowej np. nawiązującej do tkaniny u prof. Stanisława Andrzejewskiego czy collage'u u prof. Zygmunta Drońskiego, w większości skupionej na malarstwie i rysunku u dr Renaty Ziemnickiej-Prabuckiej, dr Wioletty Jaskólskiej czy asyst. Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz oraz w pracach autora tekstu. Grupę zamykają wkraczające w świat fotografii prace dr Marzeny Huculak oraz prof. Geno Małkowskiego, dla którego najważniejsze jest samo działanie - wspólne malowanie, czy tworzenie prac na czas.
W tych realizacjach autorzy stawiają pytanie: czy malarstwo i rysunek, mimo iż tradycyjne w swojej formie, są jednocześnie zaczątkiem wszystkiego co nowe, zaczątkiem wszelkich działań awangardowych? Czy może tylko miejscem ucieczki dla nieokiełznanej osobowości artysty?
Student wchodzący do pracowni nie zawsze zdaje sobie sprawę, że wkraczając w świat sztuki, staje się nową osobowością, mającą potencjalnie wpływ na współczesną kulturę. Malarstwo i rysunek uczą go swobody, wyzwalają jego umiejętność do samodzielnej kreacji.
Wystawa ta jest szansą na spotkania i dyskusje, które przybliżą twórczość artystów związanych z UWM szerszej publiczności.

dr hab. Marek Szczęsny

powrót