Światowy Dzień Książki - „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008”
23 kwietnia 2009 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie została laureatem I nagrody Ogólnopolskiego konkursu "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008". Wręczenie nagrody odbyło się 23 kwietnia 2009 r. w Teatrze Buffo w Warszawie.

WBP w Olsztynie wyróżniała się tym, że jej akcje liczne, skuteczne i nowoczesne w formie skierowane były do wszystkich grup wiekowych i społecznych od przedszkolaków do osób starszych i samotnych nieopuszczających domów, angażujące czytelników i pracowników bibliotek. Dla przykładu można wymienić Internetowy Festiwal Literacki, Euroczytanie -polsko- rosyjsko-litewska inicjatywa, Drzewko dobrej książki tworzone przez czytelników biblioteki, Czytamy -rekomendowanie książek przez znane postacie Olsztyna, Prozatorskie skróty- innowacyjna w formie promocja twórczości pisarzy Warmii i Mazur, Bromba i inni - cykl akcji literackich dla osób z dysleksją, wadami wzroku i innymi problemami, Bajki terapeutyczne -projekt zwiększający świadomość pedagogiczną osób pracujących z dziećmi.

Ogólnopolski konkurs "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008" jest organizowany przez Polską Izbę Książki i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Konkurs na najbardziej aktywną bibliotekę promującą czytelnictwo zyskał dużą popularność w tegorocznej edycji 2009 wzięły w nim udział 102 biblioteki.

W konkursie oceniana była przede wszystkim oryginalność, różnorodność, liczba i jakość imprez oraz liczebność uczestników odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki. Liczyły się zarówno własne oryginalne pomysły jak i twórcze oraz konsekwentne włączanie się do ogólnopolskich lub regionalnych inicjatyw takich jak akcja "Cała Polska czyta dzieciom", "Noc z Andersenem", "Święto Pluszowego Misia", "Klub Motyli Książkowych", "Autor na żądanie", "Cztery Pory Literatury""Literacki Atlas Polski", i wiele innych. Na uznanie zasługuje rola bibliotek publicznych w rozwoju i popularyzacji klubów dyskusyjnych książki, projektu zainicjowanego przez Instytut Książki.

powrót